faenfr

خشم پاکستان از دعوت هندوها به کشتار مسلمانان

  • چهارشنبه, 08 دی 1400 16:12
  • منتشر شده در آسیا
خشونت علیه مسلمانان و سایر اقلیت‌ها در هند افزایش یافته خشونت علیه مسلمانان و سایر اقلیت‌ها در هند افزایش یافته

پاکستان، دعوت خشونت‌آمیز رهبران هندوتوا (شکل غالب ناسیونالیسم هندو) به کشتار مسلمانان در هند را به شدت محکوم کرده است.

به گزارش کلینی نیوزبه نقل  خبرگزاری ابنا،  در گردهمایی سه روزه اخیری که در شهر هاریدوار برگزار شد، رهبران تعدادی از گروه‌های راستگرای افراطی در هند خواستار پاک‌سازی قومی اقلیت‌ها در این کشور به خصوص جمعیت ۲۰۰ میلیونی مسلمانان شدند.

وزارت امور خارجه پاکستان، برای اعتراض خود کاردار هند را احضار کرد.

از این مقام هندی خواسته شد که نگرانی جدی دولت پاکستان از سخنرانی‌های خشونت‌آمیز حاضران در این رویداد را به اطلاع دولت هند برساند.

به گفته وزارت امور خارجه پاکستان "به دولت هند تاکید شد که عدم عذرخواهی شخصیت‌های هندوتوا که خواستار پاک‌سازی قومی شده بودند، و همچنین عدم محکومیت این سخنرانی‌ها یا اقدام قضایی از طرف دولت هند، اتفاقی سزاوار سرزنش است."

به گفته این اطلاعیه به طرف هندی اعلام شد که این بیانات تنفرآمیز باعث نگرانی عمیق جامعه مدنی و تمامی قشرهای مردم پاکستان شده است.

عاصم افتخار احمد، سخنگوی وزارت خارجه پاکستان اضافه کرد که "متاسفانه، گفتمان مسموم علیه اقلیت‌ها، مخصوصا مسلمانان، و آزار آن‌ها با حمایت حکومتی به امری عادی در دولت مشترک بهاراتیا جاناتا (بی‌جی‌پی، حزب نارندرا مودی) و راشتریه سویم سیوک سنگه (آراس‌اس، سازمان دست راستی هندو) تبدیل شده است - دولتی که با عقاید هندوتوا اداره می‌شود."

او گفت به طرف هندی یادآوری شد که پیش از حمله به مسلمانان ساکن دهلی در فوریه ۲۰۲۰ نیز ما شاهد اظهارات و دعوت‌های مشابه به اقدامات خشونت‌آمیز از طرف شخصیت‌های هندوتوا، از جمله اعضای منتخب حزب حاکم، بودیم.

"ادامه نقض نگران‌کننده حقوق اقلیت‌ها، مخصوصا مسلمانان و مساجدشان، تصویب قوانین ضدمسلمان توسط دولت مرکزی هند و چندین ایالت که توسط حزب بی‌جی‌پی اداره می‌شوند، و ادامه رفتارهای خشن با مسلمانان به بهانه‌های واهی توسط گروه‌های هندوتوا که هیچ ترسی از مجازات ندارند و حتی بعضا با حمایت حکومتی فعالیت می‌کنند، نشانه رویه رو به وخامت اسلام‌ستیزی است و تصویری سیاه از سرنوشت مسلمانان در هند ترسیم می‌کند."

این سخنگو در ادامه گفت "پاکستان از جامعه جهانی می‌خواهد که هند را مسئول نقض شرم‌آور و ساختاری حقوق اقلیت‌ها، مخصوصا مسلمانان، بشناسد و با اتخاذ تمهیدات فوری مانع از بروز یک کشتار قریب‌الوقوع شود."

سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان گفت از هند انتظار می‌رود که این بیانات تنفرآمیز و خشونت‌های فراگیر علیه اقلیت‌ها، مخصوصا مسلمانان و اماکن مذهبی آن‌ها، را بررسی کند و با اتخاذ تصمیمات مناسب مانع از تکرار آن‌ها در آینده شود.

اطلاعیه وزارت خارجه در جمع‌بندی خود اظهار داشت که "پاکستان همچنین از هند خواست که ایمنی، امنیت و رفاه اقلیت‌های قومی را تامین کند و از اماکن مذهبی و سبک زندگی آن‌ها محافظت کند."

پلیس ایالت اوتاراکند در پی جلسه رهبران هندو پرونده‌ای تشکیل داده و گفته است به این موضوع خواهد پرداخت.

شمار جرایم ناشی از نفرت علیه مسلمانان و سایر اقلیت‌ها از سال ۲۰۱۴، یعنی از زمانی که حزب بهاراتیا جاناتا به قدرت رسید، افزایش یافته است.

 

به این مطلب رای دهید
(0 رای)

پیام بگذارید

از وارد کردن تمامی اطلاعات ضروری که با علامت (*) مشخص شده اند اطمینان حاصل کنید. وارد کردن کدهای اِچ‌تی‌اِم‌اِل مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستید:شهرستان ری-گران‌فروشی و کم‌فروشی مهمترین تخلف واحدهای صنفی شهرری است