faenfr

چین نفت ایران را به عنوان نفت عمان و مالزی ارزان می‌خرد

  • سه شنبه, 21 دی 1400 23:24
  • منتشر شده در ایران

خبرگزاری بلومبرگ می‌گوید، چین نفت ایران را ۱۰درصد پایین‌تر از قیمت بازار می‌خرد. این خبرگزاری همچنین گفته است، واردات نفت خام ایران و ونزوئلا به چین در سال ۲۰۲۱ دو برابر شده است.

به گزارش کلینی نیوز به نقل از دویچه وله آلمان،خبرگزاری اقتصادی بلومبرگ می‌گوید، نفت ایران که توسط آمریکا تحریم شده به عنوان نفت عمان و مالزی توسط پالایشگاه‌های چینی خریداری می‌شود.

این خبرگزاری گزارش داد که واردات نفت خام ایران و ونزوئلا از سوی چین در سال ۲۰۲۱ افزایش دوبرابری داشته و چینی‌ها نفت ایران را ۱۰درصد ارزان‌تر از قیمت بازار می‌‌خرند. 

پیش از این نیز رویترز و برخی دیگر از رسانه‌های معتبر و شرکت‌های بین‌المللی بارها گزارش داده بودند که جمهوری اسلامی ایران بخش عمده نفت خود را از طریق واسطه‌ها و تحت نام نفت عمان، عراق، امارات، اندونزی و مالزی راهی چین کرده است. 

به موجب گزارش بلومبرگ، پالایشگاه‌های چینی خطر مجازات نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران را پذیرفته‌‌اند و با تغییر اسناد مالکیت، نفت ایران و ونزوئلا را با تخفیف وارد کشورشان کردند.

طبق داده‌های شرکت "کپلر"، چین در سال ۲۰۲۱ در مجموع ۳۲۴ میلیون بشکه نفت از ایران و ونزوئلا وارد کرده که ۵۳ درصد بیشتر از سال ۲۰۲۰ بوده است.

بلومبرگ در گزارش خود به این موضوع هم اشاره کرده است که چین خرید نفت از ایران را در دوره تحریم‌ها ادامه داده اما اطلاعات مربوط به محموله‌های نفتی در سامانه رسمی گمرک چبن نشان داده نشد‌ه‌اند.

بر اساس آمارهای رسمی گمرک چین، این کشور در سال ۲۰۲۰ روزانه حدود ۸۰ هزار بشکه نفت از ایران دریافت کرده بود. اما طبق آمارهای شرکت‌ ردیابی نفتکش‌ها (تانکر ترکرز)، حجم واقعی صادرات نفت ایران به چین در همان سال ۳۲۰ هزار بشکه در روز بوده است.

یک کارشناس به بلومبرگ گفته است آمریکا برای احیای برجام تلاش می‌کند و سخت‌گیری‌های خود را برای اعمال تحریم‌ها کاهش داده است. 

به این مطلب رای دهید
(1 رای)

پیام بگذارید

از وارد کردن تمامی اطلاعات ضروری که با علامت (*) مشخص شده اند اطمینان حاصل کنید. وارد کردن کدهای اِچ‌تی‌اِم‌اِل مجاز نیست.