faenfr
شنبه, 18 دی 1400

علیرضا فیروزجا، نابغه ایرانی الاصل شطرنج جهان در میان برگزیدگان سال ۲۰۲۱ دو عنوان «پدیده» و دومین شطرنج‌باز برتر را به خود اختصاص داد.

یک عضو کمیسیون صنایع و معادن در مجلس شورای اسلامی از زندگی ''۱۰ میلیون خانوار'' ایرانی زیر خط فقر خبر می‌دهد و می‌گوید که این رقم، با حذف ارز ترجیحی، افزایش خواهد یافت.

 پس از خط خوردن تیم‌های پرسپولیس، استقلال و گل‌گهر سیرجان از لیگ قهرمانان آسیا، شانس اعتراض این باشگاه‌ها به رای کنفدراسیون فوتبال آسیا و بخت احتمالی آنها برای بازگشت به این رقابت‌های قاره‌ای، مطرح شده است.

طبق اعلام تصمیم کمیته مستقل کنترل کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) در روز جمعه ۱۷ دی ماه (۷ ژانویه)، باشگاه‌های پرسپولیس تهران، استقلال تهران و گل‌گهر سیرجان از رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا خط خوردند.

بر اساس ارزیابی AFC، این باشگاه‌های ایرانی علیرغم "راه‌یابی ورزشی" به لیگ قهرمانان آسیا نتوانسته‌اند معیارهای ضروری اساسنامه پیرامون صدور مجوز برای حضور در این مسابقات را فراهم کنند.

این معیارها شامل ارائه برنامه تعریف‌شده از سوی باشگاه‌ها پیرامون امور توسعه جوانان با فعالیت ساختاری تیم‌های پایه، برنامه حرفه‌ای در زمینه‌های بهداشتی و مراقبت پزشکی از بازیکنان، ثبات مالی و نیز "عدم داشتن مدیریت مشترک دو تیم حاضر در لیگ قهرمانان" است.

باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس با مدیریت مشترک دولت جمهوری اسلامی اداره می‌شوند. بدهی مالی به بازیکنان و مربیان نیز از مشکلات پایان‌ناپذیر هر سه باشگاه‌ ایرانی حذف‌شده از لیگ قهرمانان آسیا بوده است.

حال باشگاه گل گهر سیرجان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده است که AFC به باشگاه‌های ایرانی برای دفاع از خود، ۱۰ روز مهلت داده است.

آیا این ۳ تیم ایرانی می‌توانند در طول این مهلت ۱۰ روزه کمبودهای اساسی و ریشه‌دار خود را حل کنند؟ آیا واقعا احتمال بازگشت استقلال، پرسپولیس و گل گهر سیرجان به لیگ قهرمانان آسیا وجود دارد؟

در این زمینه ‌محمدمهدی فروردین، رئیس فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی، می‌گوید: «اول باید نظام جامع باشگاه‌داری مصوب شود، سپس استقلال و پرسپولیس خصوصی شوند. اما فعلا به هیچ عنوان امکان خصوصی‌سازی وجود ندارد.»

با توجه به این شرایط و نیز انجام قرعه‌کشی و گروه‌بندی تیم‌های حاضر در فصل جدید لیگ قهرمانان آسیا، بعید به نظر می‌رسد که باشگاه‌های استقلال، پرسپولیس و گل گهر سیرجان در پی اعتراض خود در کمیته استیناف AFC، از بخت بالایی برای دریافت "چراغ سبز" و حضور در لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۲ برخوردار باشند.

نمایشگاه CES ۲۰۲۲ با وجود آنکه زیر فشار کرونا در لاس وگاس برگزار شد، اما تازه‌های تکنولوژی در این شهر طوفان به پا کردند.

 روز جمعه ۱۷ دی ماه سال ۱۴۰۰ به عنوان یکی از تاریک‌ترین روزهای تاریخ ورزش ایران رقم خورد.

کریم ماسیموف، نخست وزیر و رئیس پیشین شورای امنیت ملی قزاقستان بازداشت شد. برخی خبرها حاکی از آن است که نظربایف رئيس جمهور پیشین قزاقستان نیز به دنبال راهی برای خروج از قزاقستان است. تیراندازی در آلماتی ادامه دارد.

اوضاع قزاقستان هم‌چنان نا آرام است. رسانه‌های آلمان صبح شنبه ۱۸ دی به نقل از پورتال Vlast.kz نوشته‌اند که حداقل در دو نقطه شهر آلماتی تیراندازی صورت گرفته و انفجارهایی نیز رخ داده است.

شاهدان عینی از سوختن خودروها، گشت‌زنی نیروهای امنیتی و خودروهای زرهی خبر داده‌اند. با این حال تاکید شده است که دستیابی به منابع مستقل برای تایید این اطلاعات دشوار است.

به گفته منابع رسمی قزاقستان کریم ماسیموف، نخست وزیر و رئیس پیشین شورای امنیت ملی قزاقستان به اتهام "خیانت" بازداشت شده است. جزئیات بیشتر در این باره منتشر نشده است. بر اساس اخبار برخی منابع نورسلطان نظربایف، رئيس جمهور پیشین قزاقستان نیز به دنبال راهی برای خروج از قزاقستان است یا احتمالاً همراه با دخترانش آنجا را ترک کرده است.

قاسم توقایف، رئیس‌جمهور قزاقستان ناآرامی‌ها را کار "راهزنان و تروریست‌ها" دانسته و گفته است ۲۰ هزار تن از آنان "به خوبی آموزش دیده و سازماندهی شده‌اند."

ناآرامی در جمهوری قزاقستان به دلیل نارضایتی از افزایش قیمت بنزین آغاز و به سرعت به تظاهراتی خشونت‌آمیز علیه دولت تبدیل شد. بسیاری از مردم این کشور از فساد و سوء‌استفاده از قدرت به شدت ناراضی‌اند.

به نیروهای امنیتی دستور تیراندازی بدون هشدار به معترضان داده شده است. حداقل ۲۶ تن از تظاهرکنندگان کشته و صدها نفر زخمی و بیش از ۴۰۰۰ نفر در سراسر کشور بازداشت شده‌اند. بر اساس اطلاعات رسمی، تا کنون حداقل ۱۸ افسر پلیس و سرباز نیز کشته‌ شده‌اند.

روسیه چترباز و نیروی زمینی به قزاقستان فرستاد‌ه‌ است. مجلس نمایندگان و مجلس ملی تاجیکستان نیز با اعزام نیرو به قزاقستان موافقت کرده است.

آرشیو

« بهمن 1400 »
شنبه یکشنبه دوشنبه سه‌شنبه چهارشنبه پنجشنبه جمعه
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

برگزیده