faenfr

تحویل سفارت افغانستان در ایران به طالبان

  • یکشنبه, 19 دی 1400 13:53
  • منتشر شده در ایران

در چند روز گذشته برخی از رسانه‌های ایران به نقل از "یک منبع آگاه" گزارش دادە بودند کە جمهوری اسلامی سفارت افغانستان در تهران را تحویل نیروهای طالبان می‌دهد.

به گزارش کلینی نیوز، امروز یکشنبه ١٩ دی ماه (۹ ژانویه) در همین حال حساب توییتر وزارت خارجه ایران در پاسخ به شایعاتی مبنی بر تحویل دادن سفارت افغانستان در تهران به طالبان بدون رد این موضوع نوشت: "فعالیتهای دیپلماتیک سفارت افغانستان در تهران همانند تمامی سفارتخانه‌های خارجی در چارچوب اصول و قواعد تعریف شده کنوانسیون ۱۹۶۱ وین در خصوص روابط دیپلماتیک قرار دارد و هیچگونه تغییر و تحولی خارج از آن ممکن نیست".

چند خبرگزاری افغان به نقل از منابعی در سفارت افغانستان در تهران نیز تحویل این سفارتخانه به طالبان را تکذیب کردەاند.

وزارت امور خارجه ایران روز یکشنبه اعلام کرد که در جریان سفر مولوی امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان به تهران قرار است توافق‌هایی در زمینه‌های «مختلف اقتصادی و تجاری چون همکاری‌های بانکی، بازارچه‌های مرزی، معدن، تجارت و همکاری‌های ورزشی» به دست آید.

وزیر خارجه طالبان راس یک هیات اقتصادی و سیاسی وارد تهران شد

وزیر خارجه طالبان روز شنبه 18 دی ماه در راس یک هیات اقتصادی و سیاسی وارد تهران شد. مولوی امیرخان متقی پیش از این در حاشیه نشست اضطراری وزرای خارجه سازمان همکاری اسلامی درباره افغانستان با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران دیدار کرده بود.

ایران مانند دیگر کشورهای جهان تاکنون حکومت طالبان در افغانستان را به رسمیت نشناخته است. وزارت خارجه ایران روز یکشنبه همزمان با سفر وزیر خارجه طالبان به تهران درباره فعالیت دیپلماتیک سفارتخانه افغانستان در تهران اعلام کرد که تغییر و تحول در این زمینه خارج از «اصول و قواعد تعریف شده کنوانسیون ۱۹۶۱ وین در خصوص روابط دیپلماتیک» ممکن نخواهد بود.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه طالبان روز شنبه در صفحه توئیترش نوشته بود که سفر مولوی امیرخان متقی به تهران به دعوت مقامات ایرانی انجام می‌شود. به گفته وی موضوعات اقتصادی، سیاسی، گمرکی و مسائل مرتبط با پناهجویان محور مذاکرات وزیر خارجه طالبان با مقامات ایران است.

سفر مولوی امیرخان متقی به ایران در حالی انجام می‌شود که افغانستان به دنبال تعلیق کمک‌های بین‌المللی و توقیف اموال بانک مرکزی این کشور در خارج با بحران اقتصادی و انسانی روبرو است. در مقابل ایران نگران تبعات این بحران در همسایه شرقی خود و احتمال افزایش شمار پناهجویان افغان است.

ایران حکومت اول طالبان بر افغانستان بین سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ را به رسمیت شناخته بود، ایران و افغانستان به عنوان دو کشور همسایه بیش از ۹۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارند.

به این مطلب رای دهید
(0 رای)

پیام بگذارید

از وارد کردن تمامی اطلاعات ضروری که با علامت (*) مشخص شده اند اطمینان حاصل کنید. وارد کردن کدهای اِچ‌تی‌اِم‌اِل مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستید:فشافویه-اختصاص 300 میلیون تومان کمک به هیئت‌های ورزشی شهر حسن‌آباد