faenfr

ده ها قانونگذار جمهوریخواه آمریکایی خواستار ترک مذاکرات با ایران شدند

  • پنج شنبه, 23 دی 1400 08:12
  • منتشر شده در ایران

۱۱۰ قانونگذار جمهوریخواه آمریکایی در نامه ای به وزارت امور خارجه آمریکا از دولت دموکرات جو بایدن خواسته اند که مذاکرات با ایران بر سر امضای یک توافق هسته ای را ترک کند.

به گزارش کلینی نیوز به نقل از خبرگزاری ایرنا، یک رسانه آمریکایی اعلام کرد بر اساس نامه ای که روز چهارشنبه به وزارت امور خارجه آمریکا ارسال شده است، ائتلافی بیش از ۱۰۰ قانونگذار جمهوری خواه از دولت بایدن درخواست کرده اند که از مذاکرات با ایران بر سر امضای یک توافق هسته ای، خارج شود.

در نامه این ۱۱۰ قانونگذار جمهوریخواه آمریکایی آمده است: ما در این نامه از شما می خواهیم فوری از مذاکرات بی‌ثمر وین برای ورود مجدد به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خارج شوید و در عوض تحریم‌های موجود علیه ایران به‌ویژه در رابطه با تجارت نفت بین ایران و چین را به صورت جدی اجرا کنید.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد این نامه به "هیل" گفته دولت بایدن بر این باور است که دیپلماسی فعلی آمریکا "در هماهنگی با متحدان و شرکای منطقه‌ای" این کشور "بهترین راه" برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است.

"فتوای" خامنه‌ای معیار آمریکا نیست

او هم‌چنین در کنفرانس خبری خود به سوال خبرنگاری درباره میزان "اعتماد آمریکا به پایبندی ایران به تعهداتش در رابطه با معاهده ان‌پی‌تی و "فتوای" مطرح شده از سوی آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی پاسخ داد.

پرایس در این پاسخ تاکید کرد که آمریکا برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای هیچگاه به این "فتوا" تکیه نکرده است. او گفت کرد که مبنای رویکرد آمریکا "پروتکل‌های دقیق مذاکره شده از جمله برجام، ان‌پی‌تی و پروتکل الحاقی" است که بر منع دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای "به شکلی قابل راستی‌آزمایی و دائمی" مبتنی است.

آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی به "نخستین کنفرانس خلع سلاح‌هسته‌ای" در تهران در فروردین ۸۹ گفته بود که جمهوری اسلامی کاربرد سلاح‌ هسته‌ای را "حرام" و "تلاش برای مصونیت بخشیدن ابناء بشر از این بلای بزرگ را وظیفه‌ی همگان" می‌داند.

ما تنها از سوی خود تضمین می‌دهیم

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سوال دیگری درباره خواست ایران مبنی بر تضمینی درباره عدم خروج دولت بعدی آمریکا از توافق گفت که "در دیپلماسی و امور بین‌الملل چیزی به نام تضمین وجود ندارد" و دولت بایدن تنها می‌تواند از سوی خود و آمادگی خود برای بازگشت به برجام و پایبندی کامل به آن، مادام که ایران نیز رفتاری مشابه انجام دهد، سخن بگوید.

او درباره سرعت پیشرفت مذاکرات وین گفت که کشورش در هفته‌های اخیر شاهد پیشرفت کمی بوده اما "پیشرفت کم بهتر از نبود پیشرفت است". ند پرایس در این کنفرانس بار دیگر تاکید کرد که "فرصت بسیار کم است" و بحث "بر سر ما‌ه‌ها" نیست بلکه بر سر تنها "چند هفته" است.

با این حال او تاکید کرد که با وجود کم بودن فرصت "نمی‌توان یک روز معین در تقویم را به عنوان ضرب‌الاجل تعیین کرد."

سرزنش ترامپ

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری روز چهارشنبه ۲۲ دی خود دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا را مسئول خروج حکومت ایران از برجام و پیامدهای آن دانسته و گفته است که این اقدام باعث شد که ایران "علاوه بر زیر پا گذاشتن تعهدات برجامی خود" به فعالیت‌های "ضد آمریکایی" در منطقه دست بزند.

از سخنگوی وزارت خارجه نیز درباره سرزنش ترامپ برای خروج از برجام سوال شد. ند پرایس گفت که این "امر جدیدی" نیست و ایرانی‌ها و اروپایی ها "همگی" دونالد ترامپ را "مسئول" خروج از برجام و پیامدهای آن می‌دانند.

جن ساکی تاکید کرده است که اگر ترامپ از برجام خارج نمی‌شد، نه "اقدامات تهاجمی ایران از طریق جنگ‌های نیابتی در سراسر جهان" و نه "افزایش توان اتمی" آن رخ می‌داد.

هم‌زمان "اکسیوس" گزارش داده است که انتقادها از دولت بایدن به دلیل "ضعف" در برخورد با جمهوری اسلامی افزایش یافته است. بنابر این گزارش این انتقادها باعث شده که دولت آمریکا روی حمله به سیاست ترامپ تمرکز کند.

دور هشتم مذاکرات احیای برجام از ابتدای ماه جاری میلادی شروع شده است. آمریکا پس از خروج از توافق هسته‌ای در اردیبهشت ۹۷ برای نخستین بار به طور غیرمستقیم در مذاکرات وین مشارکت دارد. هدف این مذاکرات بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای و از سرگیری اجرای تعهدات برجامی توسط جمهوری اسلامی عنوان می‌شود.

 

 

به این مطلب رای دهید
(0 رای)

پیام بگذارید

از وارد کردن تمامی اطلاعات ضروری که با علامت (*) مشخص شده اند اطمینان حاصل کنید. وارد کردن کدهای اِچ‌تی‌اِم‌اِل مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستید:شهرستان ری-گران‌فروشی و کم‌فروشی مهمترین تخلف واحدهای صنفی شهرری است