faenfr

پسماند سنگبری‌ها و مشکلات زیست محیطی ساکنان جنوب پایتخت

فعالیت سنگبری ها در جنوب پایتخت مشکلاتی را برای ساکنان حسن آباد ایجاد کرده که از جمله آنها مسائل زیست محیطی است.

به گزارش کلینی نیوز، رئیس اداره محیط زیست شهرستان ری گفت: ۳۵۰ هکتار پسماند واحدهای سنگبری از جمله گل سنگ (لش آب) و نخاله در داخل و اطراف شهرک صنعتی شمس آباد جمع آوری شده که مشکلات زیستی برای ساکنان منطقه ایجاد کرده است.

زهره عبادتی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ۷۰۰ واحد صنعتی سنگبری دارای مجوز در داخل و خارج شهرک صنعتی شمس آباد فعالیت می‌کنند که باید پسماندهای این واحدها به شکل استاندارد و اصولی مدیریت شوند.

وی با اشاره به اینکه ۵۰ هکتار از محل دپو واحدهای سنگبری در داخل شهرک صنعتی شمس آباد و ۳۰۰ هکتار نیز در خارج از شهرک قرار دارد، عنوان کرد: ساماندهی دپوی غیراصولی نخاله سنگبری این شهرک نیازمند مدیریت جدی است.

وی ادامه داد: اداره محیط زیست شهرستان ری در طول سال‌های گذشته تذکرات بسیاری به واحدهای سنگبری صادر کرده و حتی مدیریت شرکت خدماتی این شهرک را نیز به دلیل دپو غیر اصولی پسماند سنگبری به مراجع قضائی معرفی کرده است.

عبادتی گفت: ارتفاع پسماندهای سنگبری ها به صورت پودرسنگ و گل سنگ (لش آب سنگ) گاهی به هشت متر نیز می‌رسد و این پسماندها در زمان خشک شدن با کوچک‌ترین وزش بادی تبدیل به یک کانون گرد و غبار در منطقه می‌شوند.

وی ادامه داد: گرد و خاک حاصل از پسماند واحدهای سنگبری علاوه بر آلودگی هوا برای ساکنان این منطقه نیز مشکلات فراوانی ایجاد می‌کند.

عملیات ۳۰ هزار متر مربع از فضای خاکی روبروی شهرک صنعتی شمس آباد توسط شهرداری حسن آباد، در حالی  انجام گرفت که شهرداری حسن آباد، برای جلوگیری و رفع گرد و غبارهای این شهر هفتادهزار نفری تاکنون هیچ گونه اقدام موثری انجام نداده است.

۳۵ هزار مترمربع از معابر حسن آباد فشافویه آسفالت شد

عبادتی با تاکید بر اینکه پسماندهای واحدهای سنگبری باید به شکل درست و اصولی دفن شوند، اضافه کرد: اداره کل حفاظت از محیط زیست استان تهران در نیمه دوم سال ۹۷ زمینی به مساحت ۷۰ هکتار را برای دفن پسماندهای صنعتی استان تهران در جنوبی ترین نقطه استان مشخص کرده است.

وی ادامه داد: محل دفن پسماندهای صنعتی استان تهران در پنج کیلومتری شهرک صنعتی شمس آباد جانمایی شده، پسماندهای سنگبری های در این مکان به شکل درست و اصولی با استفاده از تکنولوژهای روز دنیا دفن خواهد شد.

شهرک صنعتی شمس آباد با ۲ هزار و ۹۰۰ هکتار مساحت به عنوان بزرگترین شهرک صنعتی خاورمیانه، کارخانجات سنگبری را ذر خود جای داداه است، این مجتمع صنعتی و خدماتی، همجوار شهرحسن آباد و دربخش فشافویه قرار دارد.

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:فشافویه-پسماند سنگبری‌ها و مشکلات زیست محیطی ساکنان جنوب پایتخت