faenfr

مهاجرت خانواده زندانیان حبس ابد به فشافویه

  • پنج شنبه, 17 مرداد 1398 ساعت 01:30
  • منتشرشده در فشافویه

اعضای شورای شهرستان ری می گویند انتقال زندان بزرگ تهران به شهرری و بخش فشافویه باعث مشکلات زیادی برای مردم آن منطقه شده است و ناامنی در جنوب تهران، افزایش یافته است.

به گزارش کلینی نیوز، در نشست خبری اعضای شورای شهرستان ری مشکلات مردم جنوب تهران با خبرنگاران در میان گذاشته شد. در بخشی از این نشست خبری، رئیس شورای شهر حسن آباد و نایب رئیس شورای شهرستان ری در پاسخ به خبرگزاری خبرآنلاین درباره مشکلاتی که زندان بزرگ تهران به وجود آورده است، گفت: زندان بزرگ تهران، ۱۵ تا ۲۰ هزار نفر جمعیت دارد. آیا زیرساختهای این جمعیت برای سکونت در جنوب تهران دیده شده است؟ این جمعیت، به اندازه یک شهر است. قبلا شهرداری تهران مصوب کرده بود زندان بزرگ به فشافویه منتقل شود. ولی نکته اینجاست الان آب، برق و گاز زندان از شهر حسن آباد تامین می شود. وقتی به ادارات شهر مراجعه می کنیم چرا به خدمات رسانی توسعه نمی دهید، ادارات می گویند سازمان زندانها به ما بدهی های کلان دارد. ادارت می گویند زندان بزرگ تهران بالای ۳ تا ۴ میلیارد تومان بدهکار است. واقعیت این است که شهرستان ری محل سرریز مشکلات تهران شده است.

علیرضا زندکریمخانی، درباره انتقال زندان بزرگ تهران به جنوب پایتخت و بخش فشافویه گفت: وقتی زندان بزرگ تهران قرار بود به بخش فشافویه منتقل شود، صورتجلسه ای بین فرمانداری و شهرداری تهیه شد که امکانات زیرساختی لازم باید به آن منطقه واگذار می شد، امکاناتی  مانند ایستگاه آتش نشانی، حمل و نقل جاده ای و امکانات زیربنایی آب و برق و گاز نیاز بود که اقدامی در این مورد نشد.

واگذاری زمین های کشاورزی ری به بنیاد تعاون قوه قضاییه

او درباره واگذاری برخی از اراضی کشاورزی مرغوب اطراف زندان بزرگ تهران به بنیاد تعاون قوه قضاییه گفت: اگر زمینی واگذار شده، از طریق قوه قضاییه انجام بوده است و اطلاع دقیقی ندارم ولی متوجه باشید در فشافویه ما چند نوع زندان داریم و زندان بزرگ تهران چند بخش دارد. یکی زندان کار است که کشاورزی توسط زندانیان در آن صورت می گیرد. بخشی هم ندامتگاه تهران بزرگ است که زندانیان در آن نگهداری می شوند. واقعیت این است که انتقال زندان به این بخش باعث افزایش مسایل امنیتی بخش فشافویه شده است.در حالی که حتی یک کلانتری به منطقه اضافه نشده. در روستای ابراهیم آباد که در جوار زندان بزرگ تهران است، خانواده زندانیان حبس ابد در حال مستقر شدن هستند. این مسایل آسیب اجتماعی برای ما دارد. باید امکانات زیربنایی برای آنها دیده شود.

نایب رئیس شورای شهر ری در ادامه سخنانش گفت: باید به این نکته توجه شود زندانی به نام زندان فشافویه نداریم. زندان به نام تهران بزرگ است. بخش فشافویه بزرگترین فرودگاه ایران و بزرگترین شهرک صنعتی خاورمیانه را دارد. ما در فشافویه این همه پتانسیل و ظرفیت داریم، این بخش آثار باستانی و مردم خوب و نجیب دارد، ولی متاسفانه فشافویه را به عنوان زندان می شناسند. اسم زندان را از روی بخش فشافویه بردارید. آنجا زندان تهران بزرگ است.

زندکریمخانی با بیان اینکه قبلا قرار بود زندان بزرگ تهران در شهر اسلامشهر ساخته شود. شورای شهر اسلامشهر، جلوگیری کرد و در نهایت زندانها را به فشافویه منتقل کردند و کسی نبود مخالفت کند. معضلات و مشکلات به راحتی به سمت ما سرازیر می شود. شهرستان ری سر و سامان ندارد. متولی اصلی و حتی یک نماینده مستقل ندارد.

زندان تهران بزرگ در 15 کیلومتری شهر حسن آباد فشافویه و درجاده چرمشهر- ورامین قرار دارد و خارج از حوزه مدیریت شهرداری حسن آباد است.

نایب رئیس شورای شهر ری درباره دفن پسماندهای ویژه استان تهران در شهر ری هم اعتراض کرد و گفت: قرار بود در روستای هوشنگ آباد که یکی از روستاهای مخروبه شهر حسن آباد و در جوار فرودگاه امام خمینی است، پسماندهای ویژه استان تهران دفن شود که با مخالفت شورای شهرستان روبرو شد و فعلا این مسئله متوقف شده است.

گفتنی است، سال گذشته رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران از "گله‌مندی" شدید رهبر جمهوری اسلامی از "بوی نامطبوع" در تهران و دستور او برای رفع آن "تا پایان دولت دوازدهم" خبر دادبود. انتشار بوی تعفن در بخش وسیعی از تهران از دی‌ماه سال گذشته آغاز شد.

رضا عبدلی مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در خصوص اظهارات مسئولان محیط زیست استان تهران در رابطه با تعلل شهرداری تهران برای انتقال مرکز بازیافت زباله از آرادکوه به مکان دیگر می‌گوید: باید به این نکته توجه داشت که آرادکوه از سال ۱۳۵۲ به صورت رسمی به عنوان مرکز بازیافت و دفن زباله تهران انتخاب شده است.

عبدلی با اشاره به اینکه قانون مدیریت پسماند سال ۱۳۸۳ به تصویب رسیده و آیین نامه آن در سال ۱۳۸۴ تهیه شده است، می‌گوید: در این قانون اشاره شده که تعیین محل پردازش تخلیه و به طور کلی تعیین تکلیف زباله هر شهر به عهده وزارت کشور و کارگروه ملی است.

این مقام مسئول در شهرداری تهران، افزود: ۲۱ دستگاه و سازمان عضو کارگروه ملی هستند و طبیعتاً تا در آن کارگروه تصمیم‌گیری نهایی نشود نمی‌توان مرکز دفن زباله را جابجا کرد.

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:فشافویه-مهاجرت خانواده زندانیان حبس ابد به فشافویه