جنگ پنهان طالبان علیه داعش در افغانستان

یگ جنگجوی طالبان در جلال آباد، طالبان تقریبا هر روز با حمله داعش -شاخه خراسان در افغانستان مواجه است یگ جنگجوی طالبان در جلال آباد، طالبان تقریبا هر روز با حمله داعش -شاخه خراسان در افغانستان مواجه است

داعش نه تنها به طور رسمی در افغانستان حضور دارد، بلکه یک شاخه یا "ولایت" خاص را که این کشور را تحت پوشش قرار می‌دهد، به نام "داعش- شاخه خراسان" ایجاد کرده است. - که از یک نام باستانی منطقه آسیای مرکزی گرفته شده است.

به گزارش کلینی نیوز، سکندر کرمانی گطازشگر بی بی سی در مقاله ای می نویسد: پس از هر چند روز، اجساد در حومه شهر جلال آباد در شرق افغانستان روی زمین پخش می‌شود.

در ادامه این مقاله آمده است: برخی به ضرب گلوله یا به دار آویخته شده اند، برخی سر بریده شده اند. در جیب بسیاری از آنها دست نوشته‌هایی یافت می‌شود که متهم می‌کند عضو شاخه دولت اسلامی (داعش) در افغانستان است.

هیچ کس مسئولیت این قتل‌های هولناک و فراقانونی را بر عهده نمی‌گیرد، اما به طور گسترده تصور می‌شود که طالبان مسئول این قتل‌ها است. داعش، رقیب سرسخت طالبان یک حمله انتحاری در ماه آگوست در بیرون میدان هوایی کابل انجام داد که بیش از ۱۵۰ نفر را کشت. این دو گروه اکنون درگیر نبردی تیره و خونین هستند. جلال آباد خط مقدم این نبرد است.

اکنون افغانستان آرام‌تر شده، شورش طالبان پایان یافته است. با این حال، در جلال آباد، نیروهای آنها تقریبا روزانه با جریانی از حملات هدفمند روبرو هستند. گروه دولت اسلامی که به نام "داعش" شناخته می‌شود، از برخی از تاکتیک‌های حمله-فرار استفاده می‌کند که طالبان از آن با موفقیت علیه دولت پیشین از جمله بمب‌های کنار جاده‌ای و ترورهای مخفیانه استفاده می‌کرد. داعش طالبان را متهم به "ارتداد" می‌کند زیرا به اندازه کافی تندرو نیستند. طالبان داعش را به عنوان افراط‌گرایان بدعت گذار، رد می‌کند.

در ولایت ننگرهار، مرکز آن جلال آباد، دکتر بشیر، رئیس سرویس‌ اطلاعاتی طالبان است. او شهرت وحشیانه‌ای دارد. او قبلا به بیرون راندن داعش از دژ کوچکی که در همسایگی این ولایت، کنر ایجاد کرده بود، کمک کرد.

دکتر بشیر هرگونه ارتباط با اجساد افتاده در کنار جاده‌ها را انکار می‌کند، اما با افتخار می‌گوید که افرادش ده‌ها تن از اعضای داعش را دستگیر کرده‌اند. بسیاری از جنگجویان داعش که در دولت قبلی زندانی شده بودند، در جریان هرج و مرج در هنگامه تسلط طالبان از زندان‌ها فرار کردند.

در ملاء عام، دکتر بشیر و بقیه طالبان تهدید داعش را کم اهمیت جلوه می‌دهند. آنها می‌گویند که بالاخره جنگ در افغانستان به پایان رسیده است و صلح و امنیت را برای افغانستان به ارمغان می‌آورند. هر چیزی که این روایت را تضعیف کند، ناخوشایند است. دکتر بشیر تا آنجا پیش می‌رود که ادعا می‌کند که داعش حتی به طور رسمی در افغانستان وجود ندارد، با وجود تمام شواهد خلاف آن.

او می‌گوید: نام "داعش" به سوریه و عراق اشاره دارد. هیچ گروه شروری با نام "داعش" در اینجا در افغانستان وجود ندارد.

در عوض او از ستیزه جویانی به عنوان "گروهی از خائنان که علیه حکومت اسلامی ما قیام کرده‌اند" یاد می‌کند.

در واقع، داعش نه تنها به طور رسمی در افغانستان حضور دارد، بلکه یک شاخه یا "ولایت" خاص را که این کشور را تحت پوشش قرار می‌دهد، به نام "داعش- شاخه خراسان" ایجاد کرده است. - که از یک نام باستانی منطقه آسیای مرکزی گرفته شده است. این گروه برای اولین‌بار در سال ۲۰۱۵ حضور خود را در افغانستان تثبیت کرد و در سال‌های بعد حملات وحشتناکی را انجام داد، اما از زمان تسلط طالبان، بمب‌گذاری‌های انتحاری را در مناطقی از کشور به انداخته است که شبه‌نظامیان طالبان قبلا هرگز ندیده بودند.

در اوایل ماه جاری، داعش به مساجد اقلیت شیعه در شمال، در شهر قندوز و در مرکز قدرت طالبان در قندهار حمله کرد.

با این حال، دکتر بشیر اصرار می‌کند که هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. او می‌گوید: "ما به دنیا می‌گوییم که نگران نباشند". او می‌گوید: "اگر گروه کوچکی از خائنان قیام کنند و چنین حملاتی را انجام دهند، به خواست خدا، همان طور که ما ائتلافی متشکل از ۵۲ کشور را در میدان جنگ شکست دادیم... آنها نیز شکست خواهند خورد." دکتر بشیر که دو دهه در نبردهای شورشی شرکت کرده است، می‌افزاید: "برای ما جلوگیری از جنگ چریکی آسان است".

اما ترس از رشد داعش در میان افغان‌هایی که از سال‌ها خونریزی خسته شده‌اند و همچنین کشورهای همسایه و غرب پخش می‌شود. مقامات آمریکایی هشدار داده اند که داعش در افغانستان می‌تواند ظرف شش ماه تا یک سال ظرفیت حمله به خارج از کشور را توسعه دهد.

در حال حاضر، داعش هیچ منطقه‌ای در افغانستان را تحت کنترل ندارد. این گروه پیش از این موفق شده بود پایگاه‌هایی را در ولایت‌های ننگرهار و کنر ایجاد کند، پیش از آن که در اثر حملات طالبان و همچنین واحدهای ارتش افغانستان با حمایت حملات هوایی آمریکا از آن بیرون راندند. این گروه تنها چند هزار جنگجو دارد در حالی که حدود ۷۰۰۰۰ عضو طالبان که اکنون به سلاح‌های آمریکایی مجهز هستند، حضور دارند.

اما این نگرانی وجود دارد که اگر گروه‌های رقیب طالبان در آینده ایجاد شوند، داعش ممکن است برخی از جنگجویان خارجی آسیای مرکزی و پاکستانی را که گمان می‌رود در این کشور مستقر هستند و همچنین اعضای سرخورده طالبان را به خدمت بگیرد. ایالات متحده امیدوار است به استفاده از حملات هوایی موسوم به "بر فراز افق" که از خارج از افغانستان انجام می‌شود، برای هدف قرار دادن داعش ادامه دهد. با این حال، طالبان نسبت به اینکه بتوانند به تنهایی با شورشیان مقابله کنند به خود مطمئن هستند.

بسیاری از اعضای داعش از طالبان و طالبان پاکستانی که یک گروه مرتبط اما جداگانه هستند، به شبه نظامیان فرار کردند. یکی از چهره‌های طالبان با لبخندی تاریک می‌گفت: "ما آنها را به خوبی می‌شناسیم و آنها نیز ما را خوب می‌شناسند."

در روزهای اخیر، ده‌ها تن از اعضای داعش در ننگرهار به نیروهای داکتر بشیر تسلیم شده اند. یکی از اعضای سابق طالبان به ما گفت که پس از فرار و پیوستن به داعش ناامید شده است.

او به ما گفت که برخلاف طالبان که بارها تاکید کرده اند که تنها هدفشان ایجاد "امارت اسلامی" در افغانستان است، داعش جاه طلبی‌های جهانی دارد.

او می‌گوید که داعش "همه را تهدید می‌کند. آنها می‌خواهند حکومت خود را به کل جهان تسری بدهند" اما او می‌افزاید: "حرف با عمل متفاوت است". "آنها به اندازه کافی قدرتمند نیستند که بتوانند کنترل افغانستان را در دست بگیرند."

بسیاری از افغان‌ها با نگرانی، افزایش حملات داعش را به عنوان شروع یک "بازی جدید" در کشور یاد می‌کنند. در جلال آباد، این فقط طالبان نیستند که هدف قرار می‌گیرند. عبدالرحمن معاون، فعال جامعه مدنی، اوایل این ماه در حال رانندگی از یک عروسی به سمت خانه‌اش بود که افراد مسلح به وسیله خودروی وی تیراندازی کردند. دو پسر خردسال او، ۱۰ و ۱۲ ساله، در خودرو خم شدند و پدرشان به ضرب گلوله کشته شد. داعش با انتشار بیانیه‌ای مسئولیت را بر عهده گرفت.

برادرش شادنور که از خانه فامیلی آنها صحبت می‌کند، مأیوس است. او می‌گوید: "از ته قلبم، زمانی که طالبان قدرت را به دست گرفتند، ما بسیار خوشحال و خوش بین بودیم: فساد، قتل، انفجار ریشه کن خواهد شد." او افزود: "اما اکنون متوجه می‌شویم که پدیده جدیدی به نام داعش به ما تحمیل شده است."

به این مطلب رای دهید
(0 رای)

پیام بگذارید

از وارد کردن تمامی اطلاعات ضروری که با علامت (*) مشخص شده اند اطمینان حاصل کنید. وارد کردن کدهای اِچ‌تی‌اِم‌اِل مجاز نیست.