faenfr

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی ایران اعلام کرد:

هواپیمای ایرباس و بوئینگ تا پایان سال وارد ایران می‌شوند.

  • دوشنبه, 10 آبان 1395 ساعت 13:17
  • منتشرشده در ایران

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی  گفته است: قرارداد خرید هواپیما ازشرکت‌های بوئینگ و ایرباس به تفاهم نهایی نزدیک شده است و "تا پایان امسال به طور قطع تعدادی از هواپیماهای ایرباس و بوئینگ وارد ایران می‌شوند."

به گزارش کلینی نیوز، با لغو تحریم‌ها علیه ایران پس از توافق هسته‌ای، شرکت هواپیمای جمهوری اسلامی ایران خرید بیش از ۲۰۰ فروند هواپیمای مسافری را در دستورکار خود قرار داد.

با اینکه در ماه‌های گذشته بارها از توافق خرید یا ورود قریب‌الوقوع هواپیماهای ایرباس و بوئینگ به ایران خبر داده شد اما هر بار به دلایلی این اتفاق نیفتاد.

دو هفته پیش عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران گفته بود تاخیر در تحویل هواپیماهای ایرباس و بوئینگ به مذاکرات ایران ایر با این دو شرکت مربوط می‌شود که هنوز به سرانجام نرسیده است."

اما به گفته آقای فخریه کاشان، "بعد از مدت‌ها مذاکره و بررسی‌های تخصصی، خرید ۱۱۱ فروند هواپیما از ایرباس با اعتباری کمتر از ۱۰ میلیارد دلار و خرید ۱۰۸ فروند هواپیما از بوئینگ به مرحله پایانی خود نزدیک شده است."

هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران؛ ایران ایر یا هما هم اکنون متشکل از ۳۹ فروند هواپیما دارد (بدون در نظر گرفتن هواپیماهای از رده خارج شده مثل ناوگان ۷۴۷) اما از این تعداد تنها ۲۱ فروند عملیاتی هستند که اکثر آنها بیش از ۲۵ سال سن دارند. این در حالی است که این شرکت در سال ۱۳۵۷ دارای ۲۶ فروند هواپیمای عملیاتی بود که قدیمی‌ترین آنها ۱۰ سال سن داشت و میانگین سنی ناوگان زیر ۷ سال بود. ناوگانی که قرار بود در سال ۱۳۶۰ به ۳۰ فروند و سپس در سال ۱۳۶۲ به ۴۰ فروند برسد، که بدلیل وقوع انقلاب اسلامی ایران  وتحریم یک طزف آمریکا علیه ایران تاکنون تعهدات  قراداد شزکت های آمریکایی عملی نشده است.

ناوگان پروازی کنونی ایران ایر متشکل از هشت فروند ایرباس ۳۰۰ در سه مدل، یک فروند ایرباس ۳۱۰، پنج فروند ایرباس ۳۲۰، سه فروند فوکر ۱۰۰ و پنج فروند ام دی ۸۲ استیجاری است، در کنار یک فروند هواپیمای باربری بوئینگ ۷۴۷ می باشد

آقای فخریه کاشان همچنین گفت براساس پیش‌نویس قراردادی که سال گذشته با ایرباس در پاریس امضا شد، "شرکت‌های داخلی می‌توانند در زنجیره تامین قطعات (سخت‌افزاری و نرم‌افزاری) هواپیماهای ایرباس قرار بگیرند" و "قرار است همین روند هم در مورد شرکت بوئینگ اجرایی شود." 

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار ایران-هواپیمای ایرباس و بوئینگ تا پایان سال وارد ایران می‌شوند.