faenfr

تصویب تحریم‌های ایران در مجلس سنای آمریکا مشکل حقوقی دارد

  • پنج شنبه, 01 تیر 1396 ساعت 10:52
  • منتشرشده در ایران
  • خواندن 6642 دفعه

تحریم‌های ایران و روسیه که با اکثریت قاطع مجلس سنای آمریکا به تصویب رسیده بود، مغایر با قانون اساسی است.

به گزارش کلینی نیوزبه نقل ازروزنامه واشنگتن پست ، مصوبه تحریم موسوم به «مقابله با فعالیت های بی ثبات کننده ایران» هفته گذشته در سنای آمریکا با ۹۸ رای مثبت و دو رای منفی تصویب شد. اما این هفته اعضای مجلس نمایندگان ایرادی به آن گرفتند و گفتند که طرح فوق قانون اساسی را نقض می کند.

ابتدا اعلام شده بود که این مصوبه برای بدل شدن به قانون، یعنی پیش از توافق و امضای رئیس جمهور آمریکا، نیاز به رای مجلس نمایندگان هم دارد. 

اما اینک مسئله دیگری مطرح شده است: در قانون اساسی آمریکا آمده است که هر طرحی که بر روی میزان درآمد دولت آمریکا تاثیرگذار باشد، ابتدا می‌بایست در مجلس نمایندگان به تصویب برسد، آنگاه به مجلس سنا و سرانجام برای توافق نهایی به دفتر ریاست جمهوری ارسال شود.

برخی اعضای مجلس نمایندگان می گویند هر قانونی که به تجارت و بازرگانی ربط دارد، باید براساس قانون اساسی ابتدا در مجلس نمایندگان تصویب شود و بعد به سنا برود. در حالیکه تشدید قانون تحریم های ایران و روسیه ابتدا در سنا تصویب شده است.

جمهوریخواهان که هر دو مجلس را در اختیار دارند، می توانند تغییراتی در روند تسریع این قانون انجام دهند اما این مسئله احتمالا کار آسانی نیست چرا که برای تسریع هرگونه مصوبه سنا نیازمند رای مثبت اکثریت است و از سویی جمهوریخواهان آماده آوردن قانون بیمه بهداشت و درمان به صحن سنا می شوند.

بر اساس این طرح در صورت تصویب در صحن سنا، دولت آمریکا ظرف مدت ۹۰ روز، باید تحریم های جدیدی علیه افراد و نهادهای فعال در توسعه برنامه های موشکی ایران تصویب کند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار ایران-تصویب تحریم‌های ایران در مجلس سنای آمریکا مشکل حقوقی دارد