faenfr

اعتراف صریح وزیر امورخارجه ایران:

برجام در عمل شکست خورده است

  • شنبه, 24 تیر 1396 ساعت 08:18
  • منتشرشده در ایران
  • خواندن 2542 دفعه
محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه ایران محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه ایران

وزیر امورخارجه ایران ، آمریکا با اجازه ندادن به ایران در بهره بردن از منافع کامل برجام در عمل کردن به روح این توافق شکست خورده است.

به گزارش کلینی نیوبه نقل از زسانه های خارجی،  در دومین سالگرد امضای برجام، محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه ایران از عدم پایبندی آمریکا به روح این توافق انتقاد کرد. او این توافق را نماد شکست کسانی دانست که "درصدد اعمال فشار بر مردم ا یران" بودند و در عین حال "به نتایج دلخواه خود نیز دست نیافتند." ظریف افزود که " آمریکا با اجازه ندادن به ایران در بهره بردن از منافع کامل برجام در عمل کردن به روح این توافق شکست خورده است."

به گفته ظریف، "قطعا هیچیک از طرفین در این توافق به هر آنچه که می خواسته به طور کامل دست نیافته است و این ماهیت یک توافق چند جانبه است. در نتیجه ما انتظار داریم همه طرفین به این توافق عمل کنند."

توافق جامع و نهایی هسته‌ای وین با عنوان شناخته شده و رسمی برنامه جامع اقدام مشترک دو سال پیش در ۲۳ تیر ۱۳۹۴ (۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵) در وین (اتریش) بین ایران و گروه ۱+۵ (شامل چین، فرانسه، روسیه، بریتانیا، ایالات متحده آمریکا و آلمان) منعقد شد. بر اساس این توافق که به بحران ده ساله اتمی ایران پایان داد، برنامه هسته‌ای ایران محدود می‌شود و در ازای آن این کشور از زیر تحریم‌ها بیرون می‌آید.

به رغم امضای این توافق ایران همچنان در معاملات بانکی خود دچار مشکل است که بخشی از این مشکل، به سیاست دولت ترامپ در باره برجام مربوط می‌شود. ترامپ در کارزار انتخاباتی‌اش اعلام کرده بود که برجام را لغو خواهد کرد. در حال حاضر اما دولت آمریکا می‌گوید که دست‌اندرکار بررسی برجام برای رد یا قبول آن است. ظاهرا تا زمان پایان این بررسی هر ۹۰ روز که سازمان ملل پایبندی ایران به برجام را تایید کند، دولت ترامپ باید لغو تحریم‌ها را برای همین بازه زمانی تایید کند.

هیثر نوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه در یک نشست خبری گفت:« دولت اعلام کرده که دستکم تا زمانی که بازبینی برجام کامل نشده، به آن پایبند خواهیم ماند و مطمئن می‌شویم که ایران هم به الزامات خود پایبند می‌ماند.»

بسیاری از بانک‌ها و شرکت‌های بین‌المللی از ترس آن که بررسی برجام در آمریکا به لغو آن و تشدید مجدد تحریم‌ها علیه ایران منجر شود همچنان در داد و ستد و معامله با این کشور با احتیاط و امتناع عمل می‌کنند.

عدم دیدار ظریف با تیلرسون

ظریف که در بدو ورود به نیویورک سخن می‌گفت، این سفر را در ارتباط با شرکت در اجلاس شخصیت های برجسته سیاسی برای بررسی اهداف توسعه پایدار توصیف کرد. او گفت که هیچ دیداری با رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا در این سفر برنامه‌ریزی نشده است. او اما در نظر دارد "نه با مقام های آمریکایی بلکه با جامعه خردمندان که در سیاست گذاری آمریکا تاثیرگذار هستند" دیدارهایی داشته باشد.

هیثر نوئرت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز با اشاره به عدم هرگونه دیدار و مذاکره‌ای میان ظریف و تیلرسون از زمان روی کارآمدن دولت ترامپ، گفته است که "اما کانال‌های دیپلماتیک گوناگونی وجود دارد که می‌توان از آن برای برقراری ارتباط با دولت ایران استفاده کرد."

وزیران خارجه ایران و امریکا در چارچوب مذاکرات هسته‌ای که از سوی دولت اوباما دنبال می شد بارها با یکدیگر دیدار کرده بودند. پس از روی کارآمدن دولت جمهوری خواهان، هنوز دیداری بین وزیران خارجه دو کشور صورت نگرفته و پیگیری برجام از سوی هیات های ایران و ۵+۱ انجام می‌شود.

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار ایران-برجام در عمل شکست خورده است