faenfr

رئیس جمهور درپاسخ به رئیس جمهورآمریکا : به نقض برجام پاسخی قاطع می‌دهیم

  • پنج شنبه, 30 شهریور 1396 ساعت 02:07
  • منتشرشده در ایران

رئیس جمهورایران در نطق خود در مجمع عمومی سازمان ملل گفت، ایران در نقض برجام پیشقدم نمی‌شود، اما به نقض آن هم پاسخی "قاطع" می‌دهد.

به گزارش کلینی نیوز، رئیس جمهوری ایران روز چهارشنبه (۲۹ شهریور/ ۲۰ سپتامبر) در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد از جمله گفت که ایران در نقض برجام پیشقدم نخواهد شد، اما در مواجهه با نقض آن واکنشی "متناسب و قاطع" از خود نشان خواهد داد.

آقای روحانی  ترامپ را از نااهلان عرصه سیاست یاد کرد وگفت:«اگر این توافق به دست "نااهلان عرصه سیاست" از بین برود، مایه تأسف خواهد بود و دنیا فرصت بزرگی را از دست خواهد داد؛ اما چنین اقدامی هرگز قادر نخواهد بود جمهوری اسلامی ایران را در مسیر پیشرفت و تعالی خود متوقف نماید.»

روز سه شنبه (۱۹ سپتامبر / ۲۸ شهریور) رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا  در سخنرانی اهانت آمیزی علیه ایران در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به توافق هسته‌ای پرداخت  و توافق هسته‌ای قدرت‌های بزرگ جهان با ایران را یکی از بدترین توافق‌نامه‌هایی توصیف کرد که دولت آمریکا در تاریخ خود امضاء کرده است. او گفت که این توافقنامه یک‌طرفه و مایه شرمساری آمریکاست.

وی هم چنین گفت:ما نمی‌توانیم به توافقنامه پایدار بمانیم.

رئیس جمهورایران در پاسخ به تهدید آمریکا اعلام کرد:: «به صراحت اعلام می‌کنم که جمهوری اسلامی ایران اولین کشوری نخواهد بود که برجام را نقض ­کند ولی در مواجهه با نقض آن عکس‌العمل متناسب و قاطع خواهد داشت». او هشدار داد که نقض برجام از سوی آمریکا "اعتماد دولت‌ها وملت‌ها نسبت به هرگونه مذاکره" را از بین خواهد برد.

وی درپاسخ به سخنان اهانت آمیز ترامپ علیه ایران اظهارداشت: «ادبیات جاهلانه، زشت، کینه‌توزانه و مشحون از اطلاعات غلط و اتهامات بی‌پایه‌ای که از زبان رئیس جمهور آمریکا علیه ملت ایران دیروز در این مجمع محترم شنیده شد، نه تنها در شأن سازمان ملل نبود، بلکه در تقابل با خواسته امروز ملت‌ها ازاین اجلاس −یعنی اتحاد دولت‌ها برای مقابله با جنگ وتروریسم− قرار داشت.» رئیس جمهوری اسلامی ایران آمریکا را تلویحا به تشدید "بی‌ثباتی وخشونت‌ورزی" در منطقه از طریق مداخله نظامی متهم کرد و با حمله به ایالات متحده گفت: «دولت آمریکا باید برای مردم خود توضیح دهد که چرا با صرف صدها میلیارد دلار از دارایی‌های ملت خود و ملت‌های منطقه به جای آنکه به ثبات و امنیت کمک کند، موجب قتل و فقر و ویرانی و رشد تروریسم و افراطی‌گری شد.

روحانی با اشاره به اینکه ایران در حال حاضر "در صف مقدم مبارزه با  تروریسم و تندروی مذهبی در خاورمیانه" قرار دارد، برجام را "بهترین نشانه صدق ادعای" ایران خواند و افزود: «برجام متعلق به یک یا دو کشور نیست، برجام سند شورای امنیت و متعلق به کل جامعه بین‌المللی است».

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار ایران-رئیس جمهور درپاسخ به رئیس جمهورآمریکا : به نقض برجام پاسخی قاطع می‌دهیم