faenfr

وزیر امورخارجه ایران:

در ازای مذاکره مجدد ۱۰ تن اورانیوم ایران را پس دهید

وزیر خارجه ایران در مصاحبه با روزنامه نیویورک تایمز اظهارات دونالد ترامپ درباره "مایه شرمساری خواندن" برجام برای آمریکا که دو روز پیش در جریان سخنرانی رئیس جمهور آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل متحد ایراد شد را "مهمل و پوچ" خواند

به گزارش کلینی نیوز، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در گفتگویی اختصاصی با روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز ضمن تاکید بر "غیرقابل مذاکره بودن" برجام گفته اگر آمریکا خواستار اضافه کردن متممی به برجام است، ایران هم خواستار مذاکره مجدد همه بندهای این توافق‌ است.

در این گفتگو که نیویورک تایمز آن را پنجشنبه (۳۰ شهریور) منتشر کرده، وزیر خارجه ایران یک روز بعد از دیدار با وزرای خارجه گروه ۱+۵ که در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار شد، گفته به عقیده او به دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، به اندازه کافی درباره جزئیات تعهدات ایران در برجام اطلاعات داده نشده است.

آقای ظریف اظهارات دونالد ترامپ درباره "مایه شرمساری خواندن" برجام برای آمریکا که دو روز پیش در جریان سخنرانی رئیس جمهور آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل متحد ایراد شد را "مهمل و پوچ" خوانده و گفته صحبت درباره مذاکره دوباره، به معنای بازگشت همه شرایط به زمان قبل از گفتگوهای هسته‌ای است از جمله بازگرداندن ۱۰ تن اورانیوم غنی شده ایران که این کشور پس از امضای برجام، آن را به روسیه ارسال کرد.

بنا بر توافق هسته‌ای (برجام)، ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران باید به حدی کاهش می‌یافت که با آن نمی‌شد حتی یک سلاح هسته‌ای ساخت.

نیویورک تایمز با توصیف محمدجواد ظریف به عنوان وزیری که در کشورش به کوتاه‌آمدن بیش از حد در مذاکرات متهم است، از قول او می‌نویسد" اگر آمریکا در راستای تهدید ترامپ واقعا از برجام خارج شود، دیگر چه کسی حاضر به مذاکره با آمریکا می‌شود.."
" اشاره ظریف احتمالا به کره شمالی است که در حال حاضر برنامه‌ هسته‌ای‌اش به موضوع مناقشه‌ با آمریکا بدل شده است. 

نیویورک {loadposition sc_position} تایمز می‌نویسد، به نظر می‌رسد ایرانی‌ها تصور می‌کنند، آمریکا به رغم تمامی انتقادهایی که به برجام دارد، آن را نابود نخواهد کرد. اروپایی‌ها هم به طور خصوصی به آمریکا گفته‌اند، حاضر به اعمال دوباره تحریم‌ها بر ایران نیستند، حتی اگر آمریکا دست به این کار بزند.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار ایران-در ازای مذاکره مجدد ۱۰ تن اورانیوم ایران را پس دهید