faenfr

آمریکا خواستار تشدید بازرسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ایران شد

  • جمعه, 07 مهر 1396 ساعت 09:46
  • منتشرشده در ایران

وزیر امورحارجه ایران از آمادگی ایران برای پذیرش بازرسی و نظارت دقیق‌تر بر فعالیت‌های هسته‌ای این کشور خبر داد.

به گزارش کلینی نیوز، یکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل، روز پنج‌شنبه ۶ مهر/ ٢۸ سپتامبر با صدور بیانیه‌ای خواستار تشدید بازرسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ایران شد.

بنا بر گزارشی که از سوی سایت بلومبرگ منتشر شده، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه‌ای که در انجمن آسیا در نیویورک صورت گرفته، از آمادگی ایران برای افزایش دامنه کنترل و نظارت بر تاسیسات هسته‌ای این کشور خبر داده است.

گفته می‌شود که اظهارات وزیر امور خارجه ایران در واکنش به طرح تجدید مذاکرات بر سر توافق هسته‌ای صورت گرفته است. دونالد ترامپ بارها برجام را بدترین توافق اعلام کرده و خواستار تجدید مذاکرات شده است.

وزیر امور خارجه ایران، آمادگی این کشور برای پذیرش تشدید دامنه کنترل و نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای خود را منوط به رعایت و پایبندی آمریکا به الزامات و تعهدات پیش بینی شده در برجام کرد.تشدید بازرسی‌ها و نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران مضمون پروتکل ضمیمه بر توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ است. جمهوری اسلامی زمانی برای تصویب این پروتکل تعیین نکرده است. اکنون ظریف اعلام کرده، که هرگاه آمریکا به برجام پایبند بماند، ایران حاضر است این پروتکل را شش سال پس از این تاریخ، تصویب و اجرایی کند.

شفاف‌سازی مورد نظر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، درباره نحوه راستی‌آزمایی و نظارت بر "بند T" ضمیمه اول برجام است. براساس این بند، «فعالیت‌هایی که می‌تواند در طراحی و توسعه یک وسیله انفجاری هسته‌ای نقش داشته باشند» ممنوع شده‌اند، اما درباره اینکه راستی‌آزمایی درباره مفاد این بند باید چگونه انجام شود، توضیحی داده نشده است.

روسیه با استناد به مفاد "بند T" ضمیمه اول برجام، می‌گوید راستی‌آزمایی از این بند در حیطه وظایف آژانس نیست؛ در حالی که آژانس و قدرت‌های غربی خصوصاً آمریکا، با موضع روسیه در این خصوص مخالفند.

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار ایران-آمریکا خواستار تشدید بازرسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ایران شد