faenfr

سفارتخانه‌های بدون سفیرایران

شماری از سفارتخانه‌های ایران مدت‌هاست بدون سفیر اداره می‌شوند. سخن از آمریکا، مصر و عربستان نیست، سخن از سفارتخانه‌های بی سفیر در کشورهای مهمی همچون هند، ژاپن، سوئیس و بلغارستان است.

به گزارش کلینی نیوز،

خبرگزاری دانشجویان ایران، "ایسنا"‌، روز یکشنبه ۱۶ اردیبهشت (۶ مه) با انتشار گزارشی به پدیده سفارتخانه‌‌های بی‌سفیر پرداخته است. گفته می‌شود که موضوع از یک ماه پیش به طور جدی مطرح شده است.

خبرگزاری ایسنا به تذکر ماه پیش دو نماینده مجلس ایران به روحانی و ظریف اشاره می‌کند. تذکری که ناظر بر روشن شدن وضعیت سفارتخانه جمهوری اسلامی در بلغارستان بوده است.

طرح موضوع سفارتخانه بی‌سفیر ایران در بلغارستان از پدیده سفارتخانه‌های بی‌سفیر در دیگر کشورها نیز پرده برگرفته است.

اینکه پس از تشکیل هر دولتی، جابه‌جایی‌هایی در ترکیب وزارت امورخارجه نیز صورت گیرد و شماری از سفیران برکنار شده و عده دیگری جای آن‌ها را بگیرند، پدیده عجیبی نیست. اما دو نکته حساسیت بیشتری به موضوع سفارتخانه‌های بی‌سفیر جمهوری اسلامی می‌دهد:

نخست اینکه، از عمر دولت دوازدهم ماه‌ها می‌گذرد و این موضوع که وزارت امور خارجه پس از گذشته چندین ماه هنوز سفیری برای این کشورها نیافته است، تامل‌انگیز است.

و دوم اینکه، دولت دوازدهم به‌رغم تغییراتی که در چینش وزیران داشته، تغییری در دو پست مهم نداشته است: رئیس دولت دوازدهم، همان رئیس دولت پیشین است و رهبری وزارت امورخارجه در هر دو دولت برعهده محمدجواد ظریف است. از این‌رو، ابهام درباره چرایی خالی بودن صندلی سفیر در این کشورها دوچندان می‌شود.

سفارتخانه‌های مهم و بدون سفیر

سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی در این کشورها سفیر ندارند: بلغارستان، یمن، هند، سوئیس و ژاپن. به این تعداد از کشورها، باید آن دسته از کشورهایی را افزود که به علت تیرگی مناسبات دیپلماتیک یا از همان فردای پیروزی انقلاب اسلامی، تبادل سفیر صورت نگرفته، یا در طول سال‌های گذشته سطح مناسبات دیپلماتیک با آن‌ها به کاردار تنزل یافته است.

کشورهایی که به علل سیاسی ایران در آن‌ها سفیر ندارد از این قراراند: امارات، مصر، آمریکا، کانادا، عربستان سعودی، مراکش، بحرین، سودان، سومالی و کومور.

با {loadposition sc_position} توجه به انزوای سیاسی جمهوری اسلامی ایران در جهان، این پرسش که چرا باید صندلی سفیر در کشورهای مهمی همچون هند و ژاپن از یک سو و سوئیس از سوی دیگر خالی بماند، پرسشی‌ست که مسئولیت پاسخ دادن به آن بر عهده وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران است.

نماینده تبریز و موضوع وابستگی فامیلی

بر اساس گزارش ایسنا، علیرضا بیگی، نماینده تبریز در مجلس دو ماه پیش از وزیر امور خارجه درباره انتخاب برخی از سفرا به علت وابستگی فامیلی پرسیده بود. محمدجواد ظریف در جلسه‌ی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، موضوع نقش وابستگی فامیلی در انتخاب سفیران را تکذیب کرده بود.

یکی از مواردی که به چنین گمانه‌زنی‌هایی دامن زده است، خبر انتصاب حمید ناطق نوری به عنوان سفیر بلغارستان بود. خبری که به آبان‌سال ۹۵ باز می‌گردد.

حمید ناطق نوری، فرزند احمد ناطق نوری و برادرزاده‌ی علی‌اکبر ناطق نوری است. ظریف درباره انتصاب حمید ناطق نوری به گفتن این موضوع بسنده کرده بود که این فرد در وزارت امور خارجه فعالیت داشته و موضوع انتصاب او به عنوان سفیر بلغارستان ربطی به وابستگی فامیلی او ندارد.

به هر روی، حمید ناطق نوری پیش از رفتن به بلغارستان از این مقام استعفا کرد و همین موضوع باعث شد که بلغارستان نیز به جمع کشورهایی بپیوندد که بدون سفیر اداره می‌شوند.

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار ایران-سفارتخانه‌های بدون سفیرایران