faenfr

خروج آمریکا از برجام قراردادهای فروش هواپیما به ایران را به خطر می‌اندازد

  • سه شنبه, 18 ارديبهشت 1397 ساعت 06:22
  • منتشرشده در ایران

خطری که خروج احتمالی آمریکا از برجام، معاملات مربوط به هواپیما و نفت با جمهوری اسلامی ایران را تهدید می‌کند، عنوان گزارش مشروحی است که شبکه خبری ای بی سی آمریکا منتشر کرده است .

به گزارش کلینی نیوزبه نقل از صدای آمریکا، این گزارش می‌گوید که توافق‌های تمامی شرکت‌های چند ملیتی دارای رابطه تجاری و بانکی با آمریکا، صرفنظر از اینکه مقرشان کجا باشد، در صورتیکه تحریم‌های آمریکایی احیا شود، در معرض خطر است.

گزارش می‌گوید این خطر به تنهایی برای ایجاد نگرانی در شرکت هایی نظیر بوئینگ در مورد تضعیف توافق‌هایی که ماهها پیش حاصل شده است، کافی به نظر می‌رسد.

گروه اروپایی ایرباس دو سال پیش توافقی را برای فروش صد هواپیما به ارزش نوزده میلیارد دلار با ایران ایر امضا کرد. به فاصله‌ای کوتاه، بوئینگ آمریکایی نیز در مورد فروش هشتاد هواپیما به ارزش هفده میلیارد دلار به ایران ایر به توافق رسید. بوئینگ همچنین برای فروش سی هواپیما به ارزش سه میلیارد دلار به شرکت هواپیمایی آسمان توافقی جداگانه دارد .

پرزیدنت ترامپ اعلام کرده است که اگر توافق هسته ای با ایران تا ۱۲ می (۲۲ اردیبهشت) اصلاح نشود، آمریکا از آن خارج می‌شود.

روحانی رئیس جمهورایران که به استان خراسان رضوی در شمال شرقی ایران سفر کرده گفت: "یا آنچه در برجام می‌خواهیم، توسط غیر آمریکا تأمین می‌شود یا اگر ببینیم آنچه مورد نظر ما در برجام است، تأمین نشده راه و برنامه خود را خواهیم داشت".

"هدف دولت از برجام رفع ظلم‌هایی چون تحریم است؛ هدف اصلی دولت آمریکا محدود کردن استقلال، قدرت و نفوذ منطقه‌ای ایران بوده٬ اگر اهداف ما از برجام بدون آمریکا محقق شود، چه بهتر، در غیر این صورت تصمیم خود را خواهیم گرفت".

به نظر می‌رسد اشاره آقای روحانی به تامین منافع ایران در برجام "توسط غیرآمریکا" متوجه اتحادیه اروپا و بخصوص سه کشور اروپایی بریتانیا، فرانسه و آلمان باشد که شرکای غربی توافق برجام هستند.

به فاصله کوتاهی پس از سخنرانی رئیس جمهور ایران و ارسال نشانه‌هایی مثبت از احتمال باقی ماندن ایران در برجام حتی در صورت خروج آمریکا، ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه گفت که کشورش همراه بریتانیا و آلمان، منافع ایران را در برجام بدون توجه به تصمیم دونالد ترامپ حفظ خواهند کرد.

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار ایران-خروج آمریکا از برجام قراردادهای فروش هواپیما به ایران را به خطر می‌اندازد