faenfr

سوءظن اروپاییان به آمریکا

هدف آمریکا از تحریم ایران، جلوگیری از ورود گاز ایران به بازار جهانی است

  • شنبه, 05 خرداد 1397 ساعت 07:07
  • منتشرشده در ایران

سیاستمداران و کارشناسان اروپایی به آمریکا ظنین‌اند که می‌خواهد به واسطۀ تحریم‌های سختگیرانۀ ایران، مانع بهره‌برداری از منابع عظیم گاز این کشور شود تا در عوض خود بتواند فراورده‌های گازی‌اش را آسان‌تر به اروپا بفروشد.

به گزارش کلینی نیوز، یکی از مسئولان اتحادیۀ اروپا که نام برده نشده به خبرگزاری فرانسه گفت: "تحریم‌های آمریکا به صدور نفت و گاز ایران به اروپا لطمه خواهد زد". او نتیجه می‌گیرد که "هدف آمریکا از این تحریم‌ها کاملاً روشن است زیرا قصد دارد گاز طبیعی مایع (LNG) خود را آسان‌تر و بدون رقیب به اروپا بفروشد".

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مدیر مرکز انرژی انستیتوی روابط بین‌المللی فرانسه، مارک-آنتوان اِیل‌مازِگا، معتقد است که مسئلۀ گاز، انگیزۀ اصلی آمریکا نیست ولی به هرحال یکی از نکاتی است که در اعمال تحریم‌ها منظور می‌شود. این کارشناس بازار انرژی می‌افزاید: "روشن است که سرمایه‌گذاری‌های پیش‌بینی شده در ایران صورت نخواهد گرفت. من هیچ شرکت بین‌المللی بزرگی را نمی‌شناسم که حاضر به پذیرفتن این خطر باشد".

اخیراً مایک پمپئو، وزیر امور خارجۀ آمریکا به شرکت‌های اروپایی که در ایران فعال‌اند صریحاً هشدار داد که از همکاری با این کشور پرهیز کنند.

آمریکا به دنبال تسخیر بازار گاز است

ایالات متحد آمریکا قصد دارد که در دراز مدت بازار گاز طبیعی را در اختیار خود در آورد. سال گذشته، آمریکا حدود ١٧ میلیارد متر مکعب گاز به اتحادیه اروپا صادر کرده است اما بر اساس برآوردهای کارشناسان انرژی، تا دو سال دیگر (٢٠٢٠)، ظرفیت واردات گاز اروپا ٢٠درصد افزایش خواهد داشت.

در حال حاضر کشورهای اتحادیه اروپا نزدیک به دو سوم (۶۶ درصد) گاز مصرفی خود را وارد می‌کنند که این مقدار معادل ٣۶٠ میلیارد متر مکعب گاز است. از این رقم، حدود ۵۵ میلیارد متر مکعب به صورت گاز مایع (LNG) خریداری می‌شود که معادل ٧۵ میلیارد یورو است.

گاز ایران می‌تواند اروپا را نجات دهد

تقریباً نیمی از گاز مورد نیاز اروپا را همچنان روسیه تأمین می‌کند ولی اروپاییان سخت در تلاشند تا این وابستگی راهبردی و حساس خود را به روسیه کمتر کنند. به همین دلیل، ذخایر گاز ایران می‌تواند برای اروپاییان گزینۀ بسیار باارزشی باشد. کمیسر اتحادیۀ اروپا در امور انرژی، میگل آریاس کانته که اخیراً به تهران رفته بود می‌گوید: "ذخایر ایران فوق‌العاده زیاد است و اگر این کشور بتواند تأسیسات لازم را توسعه بدهد، امکان خواهد یافت که به یک تأمین‌کنندۀ مهم گاز اروپا تبدیل شود".

ذخایر گاز ایران بعد از روسیه، دومین ذخایر جهان ارزیابی می‌شود. حجم کل ذخایر گاز ایران ١٩١هزار میلیارد متر مکعب برآورد شده است. طی سال گذشتۀ میلادی، ایران حدود ١٠ میلیارد متر مکعب از طریق لوله به ترکیه و عراق صادر کرده است. اما راه حل جدی برای آینده، صدور گاز به شکل مایع و از طریق کشتی و دریا است. ولی مشکل بزرگ ایران، سرمایه‌گذاری برای ساخت تأسیسات لازم است. بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت، نیاز ایران به سرمایه‌گذاری را طی پنج سال آینده حدود ٢٠٠ میلیارد دلار ارزیابی کرده است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار ایران-هدف آمریکا از تحریم ایران، جلوگیری از ورود گاز ایران به بازار جهانی است