faenfr

نماینده حزب سبزها در مجلس آلمان:

ما هم در اروپا مخالف اجرای تحریم‌های آمریکا هستیم

  • پنج شنبه, 21 تیر 1397 ساعت 08:56
  • منتشرشده در ایران
یوهان وادفول، رئیس فراکسیون احزاب دمکرات مسیحی و سوسیال مسیحی، دو حزب دیگر ائتلاف دولتی در آلمان یوهان وادفول، رئیس فراکسیون احزاب دمکرات مسیحی و سوسیال مسیحی، دو حزب دیگر ائتلاف دولتی در آلمان

نمایندگان احزاب حاکم در آلمان بررسی درخواست ایران برای برداشت ۳۰۰ میلیون یورو از بانک تجارتی ایران و اروپا را گام درستی می‌دانند. خواست سفیر آمریکا برای مداخله سیاسی در این ماجرا مورد انتقاد قرار گرفته است.  

به گزارش کلینی نیوز، ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در آلمان از دولت آلمان خواسته است تا از برنامه ایران برای انتقال ۳۰۰ میلیون یورو پول نقد از برلین به تهران جلوگیری کند. او گفته است که آمریکا "در بالاترین سطح" دولت آلمان را ترغیب می‌کند تا جلو چنین اقدامی را بگیرد.

ایران خواستار برداشت ۳۰۰ میلیون یورو از دارایی‌ها خود از بانک تجارتی ایران و اروپا در شهر هامبورگ و انتقال آن به صورت نقد و با هواپیما به تهران است.

رولف موتزنیش، نماینده مجلس آلمان از حزب سوسیال دموکرات− یکی از سه حزب ائتلاف دولتی در آلمان-  مسدود  شدن شریان مالی ایران به دلیل بازگشت تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا را گام درستی نمی‌داند.

موتزنیش که منتقد سیاست‌هتی دونالد ترامپ در قبال توافق اتمی با ایران است، به دویچه‌وله می‌گوید: «آنچه پس از خروج رئیس‌جمهور آمریکا از توافق اتمی پیش روی ما در جریان است، منطق خطرناکی دارد.»

او تأکید می‌کند که دولت آلمان باید در "انگیزه" برداشت این مبلغ توسط دولت ایران و امکان استفاده احتمالی از آن، برای فعالیت‌های غیرقانونی را بررسی کند. او می‌گوید این روند قانونی ماجراست و در ادامه تأکید می‌کند: «فشار سفیر آمریکا در آلمان بر دولت‌ ما رفتاری غیرمتعارف است. گرنل باید در نهایت متوجه شود که دولت آلمان بر اساس قانون تصمیم می‌گیرد.»

یوهان وادفول، رئیس فراکسیون احزاب دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی - دو حزب دیگر ائتلاف دولتی در آلمان- هم ضمن انتقاد از خواست سفیر آمریکا در آلمان، به خبرگزاری رویترز گفته است: «اگر انتقال این پول از نظر قانون ایرادی نداشته باشد، سیاست نباید مانع از آن شود.»

او تأکید کرده است که اعتبار معاملات ارزی را نمی‌توان قربانی فرصت‌طلبی‌های سیاسی کرد. او افزوده است: «موضع‌گیری سفیر آمریکا در آلمان بار دیگر جنجال‌برانگیز شده و ناراحت‌کننده است. این موضع‌گیری‌ها با وظیفه سیاسی او به عنوان سفیر هم‌خوانی ندارد.»

امید نوری‌پور که تابعیت آلمانی-ایرانی دارد و نماینده حزب سبزها در مجلس آلمان است به دویچه‌وله می‌گوید که با کنجکاوی ماجرا را دنبال می‌کند و منتظر است ببیند دولت آلمان چه تصمیمی می‌گیرد. حزب سبزها در اپوزیسیون است. نوری‌پور می‌گوید: «ایران تلاش می‌کند راهکاری برای مقابله با تحریم‌های آمریکا پیدا کند. ما هم در اروپا مخالف اجرای تحریم‌های آمریکا هستیم.»

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار ایران-ما هم در اروپا مخالف اجرای تحریم‌های آمریکا هستیم