faenfr

پدیده "ابردزدی و برفدزدی" در ایران

  • دوشنبه, 08 مرداد 1397 ساعت 08:55
  • منتشرشده در ایران
سردار غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل سردار غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل

سردار جلالی گفته بود: «تیم‌های مشترکی از اسرائیل و یکی از کشورهای همسایه، ابرهای در حال ورود به ایران را غیربارور می‌کنند.» او همچنین از دچار شدن ایران به پدیده "ابردزدی و برفدزدی" خبر داده بود.

به گزارش کلینی نیوز، سردار غلامرضا جلالی، از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران و رئیس سازمان پدافند غیرعامل آغاز می‌شود که ۴ هفته پیش گفته بود تغییرات اقلیمی در ایران "مشکوک به دخالت عوامل خارجی" است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا سردار جلالی گفته بود: «تیم‌های مشترکی از اسرائیل و یکی از کشورهای همسایه، ابرهای در حال ورود به ایران را غیربارور می‌کنند.» او همچنین از دچار شدن ایران به پدیده "ابردزدی و برفدزدی" خبر داده بود.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل مقصود کشورهای خارجی را ادامه خشکسالی در ایران با هدف ضربه زدن به ایران عنوان کرد. گرچه کارشناسان سازمان هواشناسی بلافاصله این سخنان را غیرعلمی خواندند و امکان دزدیدن برف و ابر را رد کردند.

سردار جلالی در ادامه سخنان عجیب خود از نتایج "مطالعات مراکز علمی" خبر داد که به گفته او در آن: «طی چهارسال گذشته ارتفاعات افغانستان تا مدیترانه مورد بررسی قرار گرفته است؛ نتیجه اینکه همه ارتفاعات بالای دو هزار و ۲۰۰ متر در این محدوده پر از برف ولی ارتفاعات ما خشک بوده است.»

اشپیگل‌آنلاین می‌نویسد اتهام‌های سردار جلالی اگرچه عجیب هستند اما یک پس‌زمینه واقعی دارند: شهروندان ایران اکنون چندین ماه است که از کمبود شدید آب رنج می‌برند و گرمای هوا در بسیاری از استان‌ها در یک ماه گذشته بالای ۴۰ درجه سانتیگراد بوده است.

در نتیجه استمرار این وضعیت میلیون‌ها ایرانی از دسترسی به آب آشامیدنی کافی محرومند و در کنار این معضل، قطع مقطعی برق نیز در بسیاری از شهرها اتفاق می‌افتد.

به گفته ردیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی، میانگین دمای هوا در ایران طی ده ماه گذشته نسبت به شاخص‌های بلندمدت یک درجه افزایش یافته و در این مدن ۱۱ بار دمای بالای ۵۰ درجه در نقاط مختلف، به خصوص در استان خوزستان به ثبت رسیده است.

بر پایه این گزارش شهر اهواز، مرکز استان خوزستان با ثبت دمای ۵۳ درجه گرم‌ترین شهر ایران در ده ماه گذشته بوده و استان‌های ایلام، هرمزگان، بوشهر، فارس و سیستان و بلوچستان نیز دمای ۵۰ درجه را تجربه کرده‌اند.

این مورد را ارزیابی کنید
(25 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار ایران-پدیده "ابردزدی و برفدزدی" در ایران