faenfr

"هواپیماهای برجامی" در راه ایران

  • یکشنبه, 14 مرداد 1397 ساعت 09:31
  • منتشرشده در ایران

بویینگ و ایرباس پیش از این رسما اعلام کرده بودند که در پی تصمیم دونالد ترامپ به خروج از توافق هسته‌ای با ایران امکان اجرای قراردادهای خود با این کشور را ندارند.

به گزارش کلینی نیوز، وزارت راه و شهرسازی ایران اعلام کرد که صبح یکشنبه ۱۴ مرداد (۵ اوت) پنج فروند هواپیمای ای‌تی‌آر جدید به ایران وارد خواهند شد.

به گزارش ایسنا، با ورود این پنج فروند شمار "هواپیماهای برجامی" ایران به عدد ۱۶ فروند می‌رسد. از این تعداد سه فروند ساخت شرکت ایرباس و هشت فروند ساخت شرکت فرانسوی-ایتالیایی ای‌تی‌آر است.

با توجه به شروع فاز اول تحریم‌ها از امروز ۴ اوت (۱۳ مرداد) و آغاز ممنوعیت فروش هواپیماهای تجاری و قطعات آن به ایران، این هواپیماها احتمالا آخرین هواپیماهایی هستند که ایران در چارچوب برجام به این کشور وارد می‌کند.

بر اساس گزارش‌های رسانه‌های داخلی، ایران ایر از اجرای برجام تا کنون خرید ۲۰۰ هواپیما را در دستور کار داشته است. قرار بر این بوده که از این تعداد ۸۰ فروند هواپیما از شرکت بویینگ، ۱۰۰ فروند از ایرباس و ۲۰ فروند از شرکت ای‌تی‌آر خریداری شود.

بویینگ و ایرباس پیش از این رسما اعلام کرده بودند که در پی تصمیم دونالد ترامپ به خروج از توافق هسته‌ای با ایران امکان اجرای قراردادهای خود با این کشور را ندارند.

هواپیماهای منطقه‌ای ای‌تی‌آر با گنجایش کمتر از ۱۰۰ مسافر بیشتر برای پروازهای داخلی استفاده می‌شوند. وزیر راه و شهرسازی پیش از این گفته بود، ایران برای نوسازی ناوگان هوایی این کشور به ۵۰۰ فروند هواپیمای جدید نیاز دارد.

خروج آمریکا از برجام، دولت ایالات متحده پروانه‌هایی که برای صادرات هواپیما به ایران به شرکت‌های عمده هواپیماسازی داده بود، باطل کرد.

از آبان ماه امسال هم رسما تحریم‌ها علیه صنعت هوایی ایران اجرایی می‌شود و به این ترتیب منابع داخل ایران می‌گویند احتمال دارد این پنج فروند هواپیمای ای‌تی‌ار، آخرین هواپیماهایی باشند که ایران توانست در فرصت پدیدآمده با توافق هسته‌ای به ناوگان خود اضافه کند.​

این هواپیماها ساعت ۸:۱۰ بعدازظهر روز شنبه به وقت محلی، تولوز در جنوب فرانسه را به مقصد تهران پایتخت ایران ترک کرده‌اند.

قرار بود ایران ۲۰ فروند هواپیمای کوتاه‌برد از شرکت ای‌تی‌آر بگیرد. با رسیدن این پنج فروند جدید، تعداد هواپیماهای تحویل‌داده‌شده این شرکت به ایران، به ۱۳ فروند می‌رسد.

این شرکت پیش‌تر اعلام کرده بود سعی می کند تا پیش از بازگشت تحریم‌ها علیه ایران، بخش بزرگی از هواپیماهای توافق‌شده را به ایران‌ایر تحویل دهد.

این مورد را ارزیابی کنید
(15 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار ایران-"هواپیماهای برجامی" در راه ایران