faenfr

دادگاه لاهه آمریکا را به رعایت حقوق ایران موظف کرد

  • پنج شنبه, 12 مهر 1397 ساعت 10:20
  • منتشرشده در ایران
رئیس دیوان بین المللی دادگستری در حال قرائت دستور دیوان درباره شکایت ایران از آمریکا در لاهه رئیس دیوان بین المللی دادگستری در حال قرائت دستور دیوان درباره شکایت ایران از آمریکا در لاهه

جلسه دیوان بین‌المللی دادگستری برای بررسی درخواست ایران برای صدور قرار موقت برای آمریکا در اعتراض به تصمیم واشنگتن برای بازگرداندن تحریم‌های یک‌جانبه علیه تهران برگزار شد.

به گزارش کلینی نیوز، در این دادگاه، اقدامات انجام شده توسط رئیس جمهور آمریکا حق و حقوق ایران را بر اساس تجارت می‌گیرد. رادیو اکتیوی که ایران تولید می‌کند می‌تواند بر بندهای بی و دی قرارداد مودت که در خصوص امنیت آمریکا است تاثیر بگذارد. ایران می‌تواند از کمک‌های انسان دوستانه بهره مند شود. ایران می‌تواند از موارد انسان دوستانه مثل واردات دارو، مواد کشاورزی، مواد غذایی که ایران بر رفاه مردمش تاثیر گذارد و حتی وارانتی آن‌ها بهره مند باشد.

هم‌چنین بر اساس این حکم که «دستور اقدامات تامینی موقت» نام دارد، آمریکا بر اساس تعهداتش ذیل پیمان مودت، باید به نحوی مقتضی هر مانع بر آمده از دستور ۸ می ۲۰۱۸ بر صادرات آزاد دارو و تجهیزات پزشکی، محصولات کشاورزی و قطعات و تجهیزات یدکی هواپیماهای مسافرتی از جمله تعمیرات و گارانتی و بازرسی لازم برای ایمنی هوانوردی را رفع کند. در صدور مجوز مبادلات مالی و انتقال پول مرتبط با اقلام فوق‌الذکر نباید هیچ مانعی ایجاد شود. طرفین باید از هر اقدامی که مناقشه را تشدید کرده و یا دامنه آن را گسترش داده و حل مناقشه را دشوارتر کند، خودداری کنند. تدابیر فوق الذکر موقت هستند و تا زمان حصول رأی نهایی دیوان، برای طرفین الزام‌آور خواهند بود.

قاضی در قرائت حکم خود گفت که بر اساس اجماع آرای قضات، آمریکا باید تمام محدودیت‌ها بر اساس تصمیم 8 می (خروج از برجام)، بر صادرات آزادانه دارو و اقلام پزشکی و کشاورزی و غذایی و نیز قطعات یدکی هواپیمایی و خدمات مرتبط را رفع کند.

قاضی همچنین اعلام کرد که پرونده ادامه پیدا خواهد کرد. این بدین مفهوم است که دیوان بین‌المللی دادگستری رسیدگی به این پرونده و شکایت را در حوزه صلاحیت خود تشخیص داده است.

این حکم همچنان از آمریکا خواست که مجوزهای لازم برای پرداخت‌ها و انتقال‌های لازم در خصوص کالاهای فوق الذکر را صادر کند.

رای دیوان بین المللی دادگستری الزام‌آور است. هر چند در خصوص ضمانت اجرای احکام این دادگاه بحث‌هایی وجود دارد. بازوی قضایی سازمان ملل می‌تواند حکم را در صورت عدم اجرا به شورای امنیت ارجاع دهد.

گفتنی است، دیوان بین المللی دادگستری رکن قضایی سازمان ملل متحد است. احکام این دادگاه برای طرفین دعوا لازم الاجرا است و اعضای سازمان ملل متحد هم باید آن را محترم بشمارند.

در صورتی که یکی از طرف های دعوا از اجرای دستورات دیوان بین المللی دادگستری خودداری کند، کشوری که مدعی زیان دیدن از این اقدام است می تواند به شورای امنیت سازمان ملل متحد شکایت کند.

در صورتی که شورا موضوع را به بررسی بگذارد این اختیار را دارد که با صدور قطعنامه ای الزام آور کشوری که از اجرای دستور دیوان سرپیچی کرده را با اقدامات تنبیهی نظیر تحریم و حتی اقدام نظامی وادار به اجرای درخواست دیوان کند.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران هم با انتشار بیانیه ای از حکم دادگاه لاهه استقبال کرده و خواهان اجرای آن از سوی ایالات متحده آمریکا شده است.

بیانیه وزارت خارجه ایران می گوید "قرار صادره از سوی دیوان بین المللی دادگستری هم چنین بار دیگر نشان داد که این دولت آمریکاست که با سیاست های غلط و افراطی خود و در نتیجه زیاده خواهی های خود در قبال دیگر کشورها، روز به روز منزوی تر می شود".

این بیانیه می گوید "آمریکا بایستی از عادت غلط و اعتیاد ناپسند خود در اعمال تحریم های ظالمانه و غیرقانونی علیه مردم و شهروندان دست کشیده و به عضوی مسئولیت پذیر و کشوری عادی در جامعه بین‌المللی تبدیل شود".

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار ایران-دادگاه لاهه آمریکا را به رعایت حقوق ایران موظف کرد