faenfr

پدیده‌های تازه محرم امسال در ایران؛ از لباس ویژه شام غریبان تا شرکت در مراسم عروسی قاسم و سکینه

  • پنج شنبه, 12 مهر 1397 ساعت 11:21
  • منتشرشده در ایران

عزاداری‌های محرم در ایران سابقه‌ای طولانی دارد و براساس آنچه در کتب تاریخ آمده نخستین بار که عزاداری برای امام سوم شیعیان در این کشور به راه افتاد در زمان حکومت آل بویه بود.

به گزارش کلینی نیوزبه نقل از صدای فرانسه، از آن زمان تاکنون بنا به شرایط تاریخی، این عزاداری‌ها شکل‌های مختلفی یافته و درجات شدت و ضعف داشته.

رسوم محرم نیز بنا به شرایط سیاسی، تاریخی و اجتماعی جامعه و همچنین در شهرهای گوناگون ایران، متفاوت است.

سیاه پوشیدن، قمه زدن، برافراشتن بیرق و علم و حتی گل مال کردن چهره در ظهر عاشورا از جمله رسومی است که در چند دهه گذشته زیاد و کم در برخی شهرهای ایران وجود داشته است.

اما عزاداری محرم اکنون در این کشور و در سال‌های اخیر شکل‌های تازه‌ای یافته است.

به گزارش صدای فرانسه ، جای روضه‌های گذشته را مداحی‌هایی گرفته که بی‌شباهت به ترانه‌های شاد آنسوی مرز نیست که فقط لحن غمناک به خود گرفته است.

همچنین در تهران و شهرهای بزرگ دیگر به جای قمه زنی و گل مالیدن به صورت، راه‌های تازه‌ای برای شرکت در این مراسم بزرگ ایجاد شده است. قمه‌زنی زنان هم در جاهایی دیده شده است.

سوگواری‌های محرم در ایران در سال‌های اخیر جلوه‌های تازه‌تری یافته، از نحوه لباس پوشیدن و آرایش مو و چهره عزاداران تا برنامه‌های ابتکاری مختلف در آن

اکنون چند سالی است که برخی هیئت‌های عزاداری در شب ششم محرم برای قاسم که از او با عنوان شهید جوان کربلا یاد می‌شود، مراسم دامادی و گل‌افشانی برگزار می‌کنند.

این افراد معتقدند که امام سوم شیعیان می‌خواسته قاسم و دختر خود سکینه را به عقد یکدیگر درآورد و چون فرصتی نبوده، در همان گیر و دار کربلا این موضوع را اعلام می‌کند.

در چنین روزی، سوگواران حسین با لباس سیاه در مراسم گل افشانی و پاشیدن برف شادی شرکت می‌کنند. حتی برخی از این هم فراتر می‌روند و یک شب قبل برای قاسم و سکینه مجلس حنابندان هم برگزار می‌کنند.

به جز این، جوانان چند سالی است که شیوه آرایش ویژه‌ای را هم برای شرکت در این مراسم برگزیده‌اند:

پسرها  به آرایشگاه‌ها رفته و دور موی خود را کوتاه و بالای آن را بلند و کنار مو را سفید می‌کنند تا با لباس سیاه هماهنگی بیشتری داشته باشد و در بخش تراشیده مو هم "یا حسین" و "یا ابوالفضل" طراحی می‌کنند.

حتی آرایش مو با خاک هم در این ایام رواج دارد که برخی آرایشگران برای این کار از خاک تمیز رس استفاده می‌کنند.

آرایش صورت و شنیون مو در این ایام مشتری فراوان دارد و دختران جوان معمولا از آرایشگرها می خواهند صورت شان را به سبک مناسب شب آرایش کنند و حتی رنگ موهای روشن که در شب بهتر دیده می شوند، مد می شود و متقاضی دارد.

کار و بار آرایشگرها که معمولا در ایام محرم به دلیل برگزارنشده مراسم عروسی و شادی، تا پیش از این کساد بود و حتی برخی از آنها در آن ایام تعطیل می‌کردند، حالا در این ایام از دیگر اوقات سال سکه‌تر است.

به جز آن خیلی‌ها از آرابشگران تقاضا می‌کنند که ناخن‌های‌شان را به سبک محرم بیارایند و لاک بزنند تا برای مراسمی که در ایران و در میان جوانان "حسین پارتی" خوانده می‌شود، کاملا آماده و مجهز شوند.

و امسال هم انگار تجهیزات شرکت در این پارتی وسیع‌تر شده است. روزنامه ایران در گزارشی در روزهای اخیر از آمدن دستمال اشک به رنگ سیاه به بازار و شال‌ها و تی‌شرت‌های ویژه این روزها و حتی گل مالی و جمله نویسی روی ماشین که هرکدام هزینه ویژه خود را دارد و بازار کار عده‌ای را گرم کرده است.

لباس ویژه شام غریبان هم یکی دو سالی است که مد شده، دخترانی که چادر عربی و روبنده می‌اندازند و شمع به دست می‌گیرند.

اما از ویژگی‌های بارز محرم امسال حضور هنرمندان و در واقع بازیگران سینما و تلویزیون در آن بود که معمولا در مراسم پخش نذری شرکت کرده و تصاویر خود را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند.

با اینحال امسال برگزاری مراسم محرم، بحث‌های داغی در شبکه‌های اجتماعی به راه انداخت. بحث‌هایی بر سر نوع برگزاری مراسم یا اهمیت توجه به مشکلات اقتصادی مردم.

هشتگ‌های مختلفی هم با عنوان علی اصغر، مسلم بن عقیل، ورود به کربلا، پیام حسین ساخته شد.

اما بعضی‌ها هم موافق هزینه کردن برای عزاداری بودند. از جمله وحید یامین پور از فعالان رسانه‌ای وابسته به سپاه در توئیتر نوشت: " اینکه مدام می‌گویند به جای عزاداری پول را خرج کمک به فقرا کنید، مثل این است که بگویند دانشکده‌های علوم پزشکی را تعطیل کنید، پولش را خرج درمان بیماران کنید. نمی‌فهمند که محرم دانشگاه آموزش انسانیت و ایثار است و دانش‌آموختگان آن پناه فقرا و بی‌پناهان هستند."

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار ایران-پدیده‌های تازه محرم امسال در ایران؛ از لباس ویژه شام غریبان تا شرکت در مراسم عروسی قاسم و سکینه