faenfr

نماینده مجلس ایران: دولت از بحران گرانی دلار سود برد

  • شنبه, 21 مهر 1397 ساعت 12:38
  • منتشرشده در ایران

محسن بیگلری نماینده سقز و بانه در مجلس ایران گفت، دولت با افزایش و کاهش نرخ دلار به مردم آسیب جدی زده و باعث شده که برخی از مردم ورشکست شوند.

به گزارش کلینی نیوز، محسن بیگلری عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس روز جمعه ۲۰ مهر (۱۲ اکتبر) در مصاحبه با خبرگزاری مجلس "خانه ملت" صریحا از مدیریت دولت در خرید و فروش ارز انتقاد کرد و گفت: «دولت به دنبال فروش ارزهای خود و واریز سرمایه به خزانه کشور است، این کار را به قیمت آشفته کردن بازار و ورشکسته شدن برخی از مردم انجام داده است.»

به گفته این نماینده مجلس قیمت دلار در ایران افزایش پنج برابری داشته و دولت در این افزایش "مقصر" بوده است. او همچنین خاطرنشان کرد که دولت روحانی با این کار با سرنوشت مردم بازی کرده و عده‌ای ورشکسته و عده‌ای دیگر میلیاردر شده‌اند.

بیگلری ضمن انتقاد از رویه دولت در مدیریت ارز پیشنهاد کرد که خرید و فروش ارز بر عهده صرافی‌ها گذاشته شود تا مردم سرگردان نشوند.

این نماینده مجلس ایران یادآور شد: «در هفته‌ای که گذشت هر شهر یک نرخی برای دلار داشت، کسی نمیداند دلار چه نرخی دارد این در حالی است که قبلا لحظه به لحظه نرخ دلار مشخص بود، اما دولت کاری کرد که مردم همه دارایی‌هایشان را بفروشند و دلار بخرند و چند ماه بعد کاری کرد که همه به بازار بریزند و دلار بفروشند و کسی هم دلار نخرد».

به گفته عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس "از افزایش و کاهش نرخ دلار سود عاید دولت شده است". او در ادامه توضیح داد: «دولتیها زیر بار این نمی‌روند که از آشفته بازار ارز عایدی به دست می‌آورد، اما وقتی دلار سه هزار و ۷۰۰ تومانی را ۱۷ هزار تومان بفروشند، چطور می‌شود چیزی عاید دولت نمی‌شود.»

سامانه نظارت ارز (سانا) روز جمعه ۲۰ مهر (۱۲ اکتبر) گزارش داد که هر دلار آمریکایی ۱۴۵۰۲ تومان خریداری و ۱۴ هزار و ۵۰۱ تومان به فروش می‌رود.

اما در بازار ارزی کشور قیمت دلار پیوسته بالا و پائین میشود. درباره علت این امر کارشناسان امور اقتصادی علاوه بر عوامل داخلی عوامل خارجی را هم تاثیرگذار می‌دانند.

در کنار ضعف مدیریت دولت در بازار ارزی کشور، عوامل خارجی از جمله تحریم‌های آمریکا و به دنبال آن خروج شرکت‌های خارجی از بازار ایران نیز در گرانی دلار تاثیر گذشته است. به ویژه نزدیکی مهلت تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران باعث نوسان در بازار ارزی و سکه شده است.

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار ایران-نماینده مجلس ایران: دولت از بحران گرانی دلار سود برد