faenfr

یکی از مشاوران اتحادیه اروپا :کانال مالی اروپا و ایران چیز نو و تازه ای نیست.

  • جمعه, 12 بهمن 1397 ساعت 18:59
  • منتشرشده در ایران

گلپور، استاد دانشگاه، آمریکایی که عامل اصلی تحریم هاست در زمینه پزشکی و داروئی و مایحتاج اولیه این تحریم ها را لغو کرده است و به این ترتیب اروپا با این کانال مالی آنطور که گفته می شود تحریم های آمریکا را دور نخواهد زد.

به گزارش کلینی نیوز، مجید گلپور، استاد دانشگاه و یکی از مشاوران اتحادیه اروپا می گوید کانال مالی که از پنج شنبه برای تسهیل مراودات تجاری بین ایران و اتحادیه اروپا راه اندازی شده است، نه تنها مشکل گشای اقتصاد ایران و شرکت های اروپایی فعال در ایران نخواهد بود بلکه در دراز مدت به اروپا ضرر خواهد زد.

به گفته آقای گلپور، اولین مشکل این پروژه در عدم شناخت محدودیت های فعالیت اقتصادی با شرکت های پیچیده هولدینگ در ایران است.

به گزارش یورونیوز،  به گفته این استاد دانشگاه، دردسر این شرکت که با سرمایه محدود در فرانسه ثبت شده و مدیریت آن را آلمان ها برعهده دارند این است که «با بانک مرکزی ایران همکاری کند و این بانک تحت تحریم آمریکا قرار دارد و این موضوع از لحاظ حقوقی مسائل بسیاری را بوجود می آورد.»

این استاد دانشگاه به یورونیوز می گوید: « مساله مرکزی این است: ابزار اصلی که امروز این کوریدور حقوقی و مالی در ایران برای شناسائی مناسبات مشروع برای اروپا تدارک دیده است، چه خواهد بود؟ یعنی پیش از انکه اروپایی ها تعیین کنند با چه شرکت هایی می توان روابط تجاری داشت آمده اند یک کوریدور مالی و حقوقی راه اندازی کرده اند.»

به گفته مجید گلپور این کانال مالی بالقوه نمی تواند عملکرد خاصی داشته باشد بلکه توان و اراده کشورهایی که در دو سوی آن قرار دارند اهمیت زیادی دارد. طبق گفته این استاد دانشگاه «امروز در ایران اراده حاکم و متحدی برای استفاده از این کانال مالی وجود ندارد.»

انتخابات اروپایی یکی از موانع پیش روی اجرای کامل ساز و کار مالی ایران و اروپا

مهمترین نکته ای که این استاد دانشگاه در گفتگو با یورونیوز مطرح می کند عدم اطمینان به باقی ماندن مقامات مهم اتحادیه اروپایی تا سال آینده است چرا که کمتر از سه ماه دیگر انتخابات اروپایی برگزار می شود.

مجید گلپور می گوید: « در اروپا نیز تیمی که چنین ساز و کاری را راه اندازی کرده است تیمی است که باید برود. یعنی هم خانم موگرینی هم نمایندگی آلمانها؛ با انتخاباتی که پیش روی خواهد بود معلوم نیست کدام اراده در مقابل و خدمت این کوردیدور مالی در آینده قرار خواهد گرفت.»

به عقیده این استاد دانشگاه پاریس ساز و کار مالی بین اروپا و ایران شاید چیز زیادی را تغییر ندهد و حتی به ضرر روابط ایران و اتحادیه اروپا هم تمام شود.

همچنین به گفته وی بسیاری از فعالیت هایی که توسط این کانال امکان پذیر خواهد شد بعضا توسط چین و هند صورت گرفته است و می توان گفت که کانال مالی اروپا و ایران چیز نو و تازه ای نخواهد بود.

مجید گلپور می گوید حتی آمریکایی که عامل اصلی تحریم هاست در زمینه پزشکی و داروئی و مایحتاج اولیه این تحریم ها را لغو کرده است و به این ترتیب اروپا با این کانال مالی آنطور که گفته می شود تحریم های آمریکا را دور نخواهد زد.

کانال ویژه مالی برای حفظ ارتباط تجاری با ایران رسما در روز پنج شنبه راه اندازی شد. آلمان، فرانسه و بریتانیا، سه کشور عضو مذاکرات پنج بعلاوه یک در سال ۲۰۱۵ میلادی، رسما مسئول اجرایی شدن این کانال ویژه هستند.

هدف اصلی از ایجاد این کانال مالی ویژه، دادن امکانات به شرکت های کوچک و متوسط اروپایی است تا بتوانند مجاری متعارف مالی خود با طرف ایرانی را حفظ کنند. INSTEX نام اصلی این کانال مالی است و فرانسه میزبان آن است.

ساز و کار مالی ویژه بین ایران واروپا به گفته راب مالی، یکی از اعضای تیم آمریکایی مذاکره کننده برجام «بنوعی دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران است.» نکته ای که کاخ سفید بارها در هفته‌های گذشته نسبت به آن واکنش نشان داده است و گفته «چنین اقدامی را بدون تلافی باقی نخواهد گذاشت.»

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار ایران-یکی از مشاوران اتحادیه اروپا :کانال مالی اروپا و ایران چیز نو و تازه ای نیست.