faenfr

کاهش ۹ درصدی صادرات آلمان به ایران

  • جمعه, 09 فروردين 1398 ساعت 09:25
  • منتشرشده در ایران

تلاش دولت آلمان برای حفاظت از شرکت‌های آلمانی در برابر تحریم‌های آمریکا علیه ایران تا کنون حاصل زیادی نداشته است. به نوشته "دی تسایت" صادرات آلمان به ایران در سال گذشته به نسبت سال قبل ۹ درصد کاهش داشته است.

به گزارش کلینی نیوز، هفته‌نامه "دی تسایت" در گزارشی که روز پنج‌شنبه هشتم فروردین (۲۸ مارس) منتشر شد به بررسی راهکارهای دولت آلمان برای پشتیبانی از شرکت‌های آلمانی در تجارت با ایران و مصون ماندن آنها از تحریم‌های ایالات متحده پرداخت و نتیجه گرفت که این راهکارها تا کنون نتیجه ملموسی نداشته‌اند.

میزان کاهش در صادرات آلمان به ایران بیشتر است و به ۹ درصد می‌رسد. شرکت‌های آلمانی در سال گذشته میلادی ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون یورو کالا به ایران صادر کرده‌اند.

امید نوری‌پور، سخنگوی ایرانی‌تبار سیاست خارجی فراکسیون حزب سبزها به "دی تسایت" می‌گوید: «نزدیک یک سال پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران، هنوز مکانیسم کارآمدی برای نجات پایدار این توافق وجود ندارد.» او افزود وعده‌های دولت آلمان در این زمینه تا کنون بی‌نتیجه بوده است.

به نوشته "دی تسایت" این مسئله که دولت ائتلافی آلمان در مورد مسئله ایران با تعلل برخورد می‌کند در رفتار شرکت‌هایی که دولت فدرال جزو سهامداران آنها است به خوبی قابل مشاهده است. معاون وزارت اقتصاد آلمان در پاسخ به فراکسیون سبزها می‌نویسد شرکت "تله‌کوم" در سال گذشته از ترس تحریم‌های آمریکا قراردادهای خود با ۱۰ شرکت را فسخ کرده است.

او می‌گوید دولت آلمان نمی‌تواند در این زمینه کاری کند زیرا ابزاری برای تاثیرگذاری بر سیاست‌های عملیاتی این شرکت در اختیار ندارد. دولت آلمان ۳۲ درصد شرکت تله‌کوم را در اختیار دارد. بسیاری از کارشناسان خویشتنداری برلین در برابر تله‌کوم را به حضور فعال این شرکت در بازار آمریکا نسبت می‌دهند.

منع استفاده از دلار

یکی دیگر از موانع ادامه همکاری شرکت‌های بزرگ آلمانی با ایران، استفاده آنها از دلار در بخش بزرگی از مبادلات بین‌المللی است و استفاده از دلار در تجارت تهران مشمول تحریم‌های واشنگتن می‌شود.

گرچه سازوکار اینتستکس هنوز به درستی عملیاتی نشده و در کارآمدی آن تردیدهای زیادی وجود دارد، دولت آمریکا با آن به شدت مخالف است و به کشورهای اروپایی نسبت به دور زدن تحریم‌ها هشدار می‌دهد.

ریچار گرنل، سفیر آمریکا در برلین ماه گذشته در گفت‌‌وگو با روزنامه "فرانکفورتر آلگمینه"، اعلام رسمی ثبت سامانه اینستکس را تلاش برای دور زدن تحریم‌های آمریکا توصیف کرد و تاکید کرد که چنین کاری "قابل توصیه" نیست.

سفیر ایالات متحده در آلمان از سه کشور اروپایی طرف توافق هسته‌ای با ایران و اتحادیه اروپا به خاطر آنچه "بی‌اعتنایی" به سیاست‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی خوانده به شدت انتقاد کرد.

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار ایران-کاهش ۹ درصدی صادرات آلمان به ایران