faenfr

رئیس جمهور ایران، ممانعت از ورود کمکهای خارجی برای سیل‌زدگان را «جنایت بی‌سابقه» خواند

  • جمعه, 16 فروردين 1398 ساعت 00:59
  • منتشرشده در ایران

رئیس جمهوری ایران ممانعت از ورود کمکهای خارجی به این کشور را در شرایطی که ساکنان بسیاری از استان‌های ایران دچار سیلاب شده اند، یک جنایت بی‌سابقه خواند.

به گزارش کلینی نیوز به نقل از خبرگزاری فارس، آقای روحانی رئیس جمهور ایران  روز چهارشنبه در جمع شماری از وزرا و مدیران دستگاههای اجرایی و نمایندگان مجلس گفت: «اینکه از ورود کمکهای خارجی به ایران جلوگیری می‌کنند و هلال احمر ما در این شرایط سخت نمی‌تواند کمکهای ارسالی از دیگر کشورها را دریافت کند، یک جنایت بی‌سابقه است.»

او افزود: «وزارت امور خارجه و نهادهای حقوقی کشور باید این موضوع را بصورت قانونی پیگیری کنند که چرا حتی ایرانیان مقیم خارج از کشور نیز نمی‌توانند در چنین مواقعی، کمکهای خود به هموطنانشان را به ایران ارسال کنند.»

پیش از این بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز اعلام کرده بود که آمریکا مسیرهای کمک رسانی به مردم سیل زده را مسدود کرده است.

به گزارش یورونیوز، بنا بر اعلام پایگاه اطلاع رسانی وزارت خارجه ایران، آقای قاسمی در گفتگو با ایرنا اعلام کرده بود که نهادهای امداد رسان داخلی و مردم تلاش می‌کنند خسارتهای وارده به مردم سیل‌زده را کاهش دهند ولی تاکنون هیچ کمک خارجی بصورت محسوس دریافت نشده و راهی برای این کمک رسانی وجود ندارد.

او اعلام کرد: «با توجه به بلوکه بودن حسابهای هلال احمر هیچ شهروند خارجی یا ایرانی مقیم خارج نمی‌تواند کمکی به مردم سیل‌زده ارسال کند... این اقدام آمریکا در آستانۀ سالگرد خروج آمریکا از برجام نشان‌دهندۀ رویکرد ضد مردمی دولتمردان این کشور علیرغم شعارهای و ادعاهای مسخره آنهاست که می‌گویند تحریم‌ها بر ضد مردم ایران نیست و به نفع مردم ایران است... معمولا حتی در شرایط سخت و اضطراری تمام سیستم‌های بانکی مسدود نمی‌شوند و امکان ارسال کمکهای بشردوستانه و انسانی به مردم از طریق نهادهایی مثل صلیب سرخ و هلال احمر فراهم می‌شود اما آمریکا در یک رویکرد ضد انسانی و ظالمانه تمام مسیرهای کمک رسانی به مردم سیل زده را مسدود کرده است‌... نهادهای امدادرسان مثل صلیب سرخ و هلال احمر در روزهای اخیر اعلام کرده‌اند که نمی‌توانند کمکهای خود را به هلال احمر جمهوری اسلامی ارسال کنند و به نظر می‌رسد آمریکا در صدد ممانعت از ارسال کمکهای انسان‌دوستانه به مردم سیل‌زده است.»

دستکم ۲۶ استان از ۳۱ استان ایران با سیلی کم‌سابقه دست و پنجه نرم می‌کنند و ایران می‌گوید آلمان و بریتانیا، دو تن از امضا کنندگان توافق هسته‌ای نیز پیشنهاد ارائه کمکهای انساندوستانه از جمله تحویل ۴۰ قایق را داده‌اند.

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار ایران-رئیس جمهور ایران، ممانعت از ورود کمکهای خارجی برای سیل‌زدگان را «جنایت بی‌سابقه» خواند