faenfr

رهبر انقلاب اسلامی ایران، مجوز برداشت از صندوق توسعه ملی برای خسارت سیل را به آینده موکول کرد

  • دوشنبه, 26 فروردين 1398 ساعت 15:27
  • منتشرشده در ایران

آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران، در پاسخ به درخواست حسن روحانی، رئیس جمهور این کشور، برای استفاده از منابع صندوق توسعه ملی در جبرات خسارت‌های سیل، مجوز برداشت از این صندوق را به آینده موکول کرده است.

به گزارش کلینی نیوز، رهبر ایران در پاسخ به درخواست رئیس جمهور گفته است که از منابع دیگر برای رسیدگی به سیل‌‎زدگان استفاده شود، و "در ادامه پس از جمع‌بندی وضعیت، در صورت نیاز، برداشت از صندوق مزبور مورد تأیید این‌جانب خواهد بود."

رهبر ایران به آقای روحانی یادآوری کرده که "مطلعید که استفاده از صندوق توسعه ملی صرفاً در صورت مسدود بودن راه‌های دیگر ممکن است."

او خواهان آن شده است که فعلا از ظرفیت پنج درصد بودجه عمومی برای حوادث غیرمترقبه، جابجایی بودجه‌های پروژه‌های عمرانی موجود و بیمه‌ها و تسهیلات بانکی برای جبران خسارت‌های سیل استفاده شود.

تخمین رسمی از خسارت سیل‌های اخیر ایران به ۳۵ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

به گزارش خبرنگار کلینی نیوز، در جریان جلسۀ علنی مجلس شورای اسلامی در روز یکشنبه ٢۵ فروردین که به موضوع سیل و بارندگی‌های اخیر اختصاص داشت، رضا اردکانیان، وزیر نیرو اعلام کرد که سیل هفته‌های اخیر تا کنون دو هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان خسارت به تأسیسات آب و برق وارد کرده است.

در همین حال، محمود حجتی، وزیر جهادکشاورزی ایران مجموع خسارات وارد آمده به تولیدکنندگان زیربخش‌های مختلف بخش کشاورزی ایران را ۱۳ هزار میلیارد تومان برآورد کرد.

در این جلسه همچنین محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی نیز تاکید کرد که سیلاب اخیر سه هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان خسارت به راه‌ها، مسیرهای ریلی، ابنیۀ فنی و تأسیسات راه و شهرسازی وارد کرده است.

پیشتر بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران نیز از وارد آمدن خسارت یک هزار میلیارد تومانی به تأسیسات نفتی در جریان سیل خبر داده بود.

شماری از نمایندگان مجلس، در طرحی دو فوریتی خواستار در نظر گرفتن ۲ میلیارد یورو از منابع صندوق توسعه ملی برای جبران خسارت‌های ناشی از سیل شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، فریدون خاوند اقتصاددان مقیم پاریس، در گفتگو با بخش فارسی رادیو بین المللی فرانسه گفت خسارات سیل بر تأمین مواد مورد نیاز کشور در عرصۀ غذایی تأثیر گذاشته، بسیاری از بخش های صنعتی با کمبود مواد اولیه روبرو شده اند، برخی از واحدهای تولیدی کار خود را متوقف کرده اند و حتی صنعت نفت و گاز ایران در برخی مناطق آسیب دیده است.

وی افزود که بودجۀ یارانۀ نقدی دولت ایران هر سال ٤٢ هزار میلیارد تومان می باشد و به عبارت دیگر زیان سیلاب ها از بودجۀ یارانۀ نقدی در کشور کمتر است؛ بنابراین انتظار می رود که ایران بتواند با مشکلات ناشی از سیل های اخیر مبارزه کند.

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار ایران-رهبر انقلاب اسلامی ایران، مجوز برداشت از صندوق توسعه ملی برای خسارت سیل را به آینده موکول کرد