faenfr

تشدید تحریم‌های ایران در عرصه استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای

  • شنبه, 14 ارديبهشت 1398 ساعت 18:08
  • منتشرشده در ایران
مورگان اورتاگوس سخنگوی وزارت امور خارجۀ آمریکا مورگان اورتاگوس سخنگوی وزارت امور خارجۀ آمریکا

پس از اعلام رسمی تصمیم دولت ترامپ مبنی بر عدم تمدید معافیت‌های ناظر بر معاملات نفتی با جمهوری اسلامی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا از تشدید تحریم‌ها در عرصه فعالیت‌های هسته‌ای ایران خبر داده است.

به گزارش کلینی نیوز، خبرگزاری فرانسه روز شنبه ۱۴ اردیبهشت (چهارم مه) با انتشار گزارشی از واشنگتن خبر از تشدید تحریم‌های ایران از سوی ایالات متحده آمریکا داده است.

مورگن اورتاگز، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز سوم ماه مه اعلام کرده است که از این پس هرگونه پشتیبانی کشورهای دیگر از افزایش ظرفیت تولید نیروگاه بوشهر و رآکتورهای موجود در این نیروگاه مشمول مجازات‌های آمریکا خواهد شد.

افزون بر آن، صدور اورانیوم تغلیظ شده با هدف مبادله با اورانیوم طبیعی نیز ممنوع خواهد بود. این در حالی است که در چارچوب توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ ایران از حق مبادله اورانیوم با کشورهای دیگر برخوردار شده بود. مبادله‌ای که عمدتا با روسیه صورت می‌گرفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در عین حال اعلام کرده است که ذخیره آب‌سنگین نیز مشمول تحریم می‌شود و ایران تنها می‌تواند به میزان محدودی آب سنگین ذخیره کند.

هدف این اقدام تأسیسات زیرزمینی فردو و رآکتور تولید آب سنگین اراک است که تحت نظارت جامعۀ بین المللی تغییر یافته به طوری که جمهوری اسلامی ایران نتواند پلوتونیوم لازم برای مصرف نظامی تولید کند.

مهلت ۹۰ روزه

بر اساس گزارش خبرگزاری آلمان، صرف‌نظر از موارد یادشده که تحریم‌های ناظر بر آن‌ها از زمان اعلام آن اجرایی خواهند شد، دولت آمریکا برای برخی دیگر از فعالیت‌های هسته‌ای ایران مهلتی سه ماهه تعیین کرده است.

این مهلت شامل برخی از پروژه‌های مربوط به فعالیت هسته‌ای در سه نیروگاه بوشهر، اراک و فردو می‌شود. این پروژه‌ها به روسیه و همچنین به کشورهای اروپایی امکان می‌دهد که در چارچوب همکاری با جمهوری اسلامی عملا فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران را تضمین کنند.

خروج آمریکا از توافق هسته‌ای کشورهای پنج به اضافه یک با ایران عملا باعث شده است که دولت این کشور خود را به رعایت الزام‌های پیش بینی شده و از جمله فراهم ساختن امکان فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای ایران متعهد نبیند.

افزون بر آن دولت آمریکا اعلام کرده است که سیاست محدود کردن مبادلات مالی ایران با دلار را نیز تشدید خواهد کرد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار ایران-تشدید تحریم‌های ایران در عرصه استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای