faenfr

ابراز نگرانی شدید قدرت‌های اروپایی از دو تصمیم اخیر آمریکا علیه ایران

  • سه شنبه, 17 ارديبهشت 1398 ساعت 07:51
  • منتشرشده در ایران

فرانسه، بریتانیا و آلمان، سه قدرت اروپایی از شش کشور امضاکننده توافق هسته‌ای ایران به همراه اتحادیه اروپا، روز شنبه چهارم مه، نسبت به دو تصمیم اخیر آمریکا مبنی بر عدم تمدید معافیت‌ کشورهای واردکننده نفت ایران و همچنین عدم تمدید برخی معافیت‌ها درباره برنامه هسته‌ای ایران که در چارچوب برجام بود، ابراز نگرانی و تأسف کردند.

به گزارش کلینی نیوز، در بیانیه وزرای امورخارجه این سه کشور به همراه فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا آمده که لغو تحریم‌های هسته‌ای یکی از عناصر مهم برجام است که نه تنها در روابط تجاری با ایران تأثیر مثبت دارد بلکه بر زندگی ایرانیان نیز مؤثر است.

آنان همچنین ابراز تأسف عمیق خود را نسبت به بازگشت تحریم‌ها پس از خروج آمریکا اعلام کردند.

این کشورها به همراه اتحادیه اروپا تأکید کرده‌اند که برجام برای عدم گسترش ناامنی و بی‌ثباتی در خاورمیانه اهمیت دارد. همچنین بر اساس چهارده گزارشی که آژانس بین المللی انرژی اتمی پس از برجام منتشر کرده، ایران به این توافق پایبند بوده است.

قدرت‌های اروپایی در ادامه بیانیه خود بر ادامه پایبندی این کشورها به برجام تأکید کرده اند و از ایران نیز خواسته اند که به اجرای این توافق و پایبندی به آن و همچنین به عنوان یکی از امضاکنندگان معاهده عدم گسترش سلاح اتمی ادامه دهد.

این کشورها همچنین اعلام کرده اند که به اینستکس، ساز و کار مالی تجارت اروپا با ایران ادامه خواهند داد.

با این حال کشورهای اروپایی اعلام آمادگی کرده اند که حاضرند با ایران درباره همه نگرانی ها از جمله نقش این کشور در بی ثباتی خاورمیانه و همچنین برنامه موشک های بالستیک گفت‌وگو کنند.

آمریکا برای اعمال فشار حداکثر بر حکومت جمهوری اسلامی ایران، به تازگی دو معافیت انتقال آب سنگین مازاد ایران به عمان و مبادله اورانیوم غنی شده با کیک زرد را تمدید نکرده است.

واشینگتن پیشتر معافیت هشت کشور عمده واردکننده نفت ایران را تمدید نکرده بود.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار ایران-ابراز نگرانی شدید قدرت‌های اروپایی از دو تصمیم اخیر آمریکا علیه ایران