faenfr

133 نفر در استان تهران با مشروبات الکلی مسموم شدند

  • دوشنبه, 30 ارديبهشت 1398 ساعت 17:40
  • منتشرشده در ایران

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: 133 نفر طی سال 97 با مصرف مشروبات الکلی مسموم شدند که 11 نفر از آنان فوت کردند.

به گزارش کلینی نیوز، علیرضا دلاوری روز دوشنبه در نشست شورای پدافند غیر عامل استان تهران افزود: 51 نفر از این تعداد دیالیزی شدند و یک نفر بابت این مسمومیت بینایی خود را از دست داد.
وی یادآورشد: علائم مسمومیت با مشروبات الکلی طی 6 تا 24 ساعت خود را نشان می دهد اما اغلب مصرف کنندگان به علت تاخیر در مراجعه به مراکز درمانی، بیشترین آسیب را بابت این مسمومیت می بینند.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: میزان مصرف الکل در میان جمعیت 15 تا 64 سال ایران به 5.7 درصد می رسد در حالی که این رقم در کشورهای خارجی 92 درصد است.
وی خاطرنشان کرد: این آمار بر اساس پرسشگری از افراد در سال 96 جمع آوری شده و 5.7 درصد افراد اعلام کرده اند که حداقل یک بار در سال مشروبات الکلی مصرف کرده اند.
دلاوری ادامه داد: اگرچه درصد مصرف مشروبات الکلی در ایران کمتر از کشورهای خارجی است اما حجم مصرف ایرانی ها از آن بیش از دیگر کشورهاست.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکیی ایران گفت: مشروبات الکلی در ایران به شکل صنعتی تولید نمی شود و یک پروسه تقلبی و قاچاق دارد.
وی به علت مسمومیت ایرانی ها بر اثر مصرف مشروبات الکلی اشاره و اضافه کرد: در حین تولید مشروبات الکلی که در داخل کشور اغلب به صورت خانگی انجام می گیرد، چوب کشمش، انگور و هسته آن که هر کدام می تواند عوارضی داشته باشند در یک فرآیند تخمیر قرار می گیرد و سم تولید می کنند.
دلاوری عامل اصلی مسمومیت با مشروبات الکلی را این عامل خواند و عوارض ناشی از چنین مسمومیتی را مرگ و میر، دیالیزی شدن و از دست دادن بینایی اعلام کرد.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: لازم است برای مقابله با تولید و مصرف این نوع مشروبات الکلی نظارت بیشتری انجام گیرد و کار مشترکی با پلیس برای مقابله با آن انجام پذیرد.
وی این بحث را موضوعی مرتبط با اقدامات خرابکارانه و حملات بیوتروریستی خواند و تصریح کرد: با وجود آنکه 5.7 درصد افراد 15 تا 64 سال از این مشروبات استفاده می کنند اما دشمن می تواند از طریق حملات بیوتروریستی به دلیل قاچاق بودن آن، مشکلاتی ایجاد کند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار ایران-133 نفر در استان تهران با مشروبات الکلی مسموم شدند