faenfr

رهبر جمهوری اسلامی ایران: اگر شرایط برجام اجرا نشده، وظیفه مداخله ندارم

آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر ایران می‌گوید، موافقتش با توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی تحت شرایطی بوده و اگر این شرایط اجرا نشده، او وظیفه مداخله در این زمینه را ندارد.

به گزارش کلینی نیوز، آیت الله خامنه‌ای روز چهارشنبه جلسه‌ای با دانشجویان به سوالاتی هم از او پرسیده شده است.

او گفته است: "تصویب برجام را به رهبری نسبت داده‌اند. خب شما چشم و گوش دارید و همه‌چیز را می‌بینید. نامه‌ای که درباره‌ برجام نوشته شد و شرایطی که ذکر شده که در این صورت تصویب می‌شود را ببینید."

"اگر این شرایط اجرا نشده، وظیفه‌ رهبری این نیست که وارد بشود."

منظوررهبر ایران از "شرایط" تصویب برجام، به‌وضوح نامه ۲۹ مهر ۱۳۹۴ است: زمانی که رهبر جمهوری اسلامی، دو ماه و نیم بعد از تصویب برجام در شورای عالی امنیت ملی، فرصت داشت که نظر نهایی خود را در مورد توافق هسته‌ای اعلام کند.

در آن روز، اجرای برجام را با انتشار مجموعه "شرایطی" تایید کرد؛ مهمتر از همه این شرط که اتحادیه‌ اروپا و رئیس‌جمهور آمریکا کتبا اعلام کنند که "تمام" تحریم‌های اقتصادی و مالی "لغو" شده اند.

دستور رئیس جمهور آمریکا در این مورد، از قضا سه روز پیش از اعلام نظر رهبر صادر شده بود که به وضوح نشان می داد شرط آیت الله خامنه‌ای تامین "نشده است". در دستور باراک اوباما، به نهادهای آمریکایی ابلاغ شده بود که اجرای تحریم های هسته ای ایران را "متوقف" -و نه "لغو"- کنند. متن برجام هم، از سه ماه پیش در دسترس عمومی بود و به صراحت حکایت داشت که تحریم های آمریکا صرفا به دستور رئیس جمهور آمریکا "تعلیق" خواهند شد -چون لغو نهایی آنها نیاز به مصوبه کنگره داشت.

آیت‌آلله خامنه‌ای گفته: "آن‌طور که برجام عمل شد، من خیلی اعتقادی نداشتم".

او در توضیح مسئولیتش در اجرای برجام گفته است: "نظر ما این است که رهبری وارد کار اجرایی نشود، مگر جایی که به حرکت کل انقلاب ضربه می‌زند."

گفتنی است ، در ۲۱ مهر1394، اجرای توافق هسته ای در عرض ۲۰ دقیقه به تصویب مجلس نهم رسید. درواقع، در مجلس اصولگرایی که مخالفان توافق هسته‌ای در آن اکثریت قاطع را داشتند، تنها ۵۹ نماینده به اجرای این توافق رای منفی دادند.مهمترین بحث نمایندگانی که -نه از تریبون مجلس، که بر روی صندلی‌های خود- با تصویب برجام مخالفت کردند هم، انتقاد از علی لاریجانی برای تعیین تکلیف۲۰ دقیقه‌ای ماجرا بود.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار ایران-رهبر جمهوری اسلامی ایران: اگر شرایط برجام اجرا نشده، وظیفه مداخله ندارم