faenfr

ترامپ: اگر ایران مذاکره بخواهد آماده‌ام/آیت الله خامنه ای:خامنه‌ای: مطلقا با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد

رهبر جمهوری اسلامی ایران:درباره "مسایل ناموسی انقلاب" مذاکره نمی‌کند./رئیس جمهور آمریکا:اقتصاد ایران از تحریم‌ها ضعیف شده و جمهوری اسلامی در صدد معامله است. او افزود اگر ایران قصد گفت‌وگو داشته باشد، او نیز آمادگی دارد.

به گزارش کلینی نیوز، روز پنجشنبه (۹ خرداد)، دونالد ترامپ در کاخ سفید به خبرنگاران گفت، تحریم‌های آمریکا باعث آسیب اقتصادی و تضعیف ایران شده و تهران در صدد معامله است.

یک روز پیش از سخنان ترامپ، رهبر جمهوری اسلامی اعلام کرد که مذاکره با آمریکا هیچ حاصلی جز ضرر ندارد. خامنه‌ای شامگاه چهارشنبه ۸ خرداد، مذاکره را تاکتیک آمریکا برای تکمیل راهبرد فشار به ایران خواند و تاکید کرد که جمهوری اسلامی مطلقا با آمریکا وارد مذاکره نمی‌شود. او گفت "موضوعات ناموسی و اساسی انقلاب" نمی‌توانند موضوع مذاکره باشند.

رهبر جمهوری اسلامی با اشاره به اینکه "مذاکره تاکتیک آمریکا برای تکمیل راهبرد فشار به ایران است"، گفت: «راه مقابله هم این است که طرف مقابلشان، از ابزار فشار خود استفاده کند تا فشار روی خود را کم کند اما اگر چنانچه فریب دعوت به مذاکره را بخورد و بگوید پس احتیاجی به استفاده از اهرمهای فشار من نیست، آن‌وقت لغزیده و رفته و این به معنای باخت قطعی است.»

آیت الله خامنه‌ای همچنین با اشاره به آنچه آن را "جنجال رسانه‌های خارجی درباره مذاکره" خواند، افزود: «مقصود آنها از اینکه می‌گویند ایران باید به میز مذاکره بازگردد، مذاکره با آمریکا است زیرا ما با دیگر کشورها مشکلی نداریم و با اروپایی‌ها و دیگران مذاکره می‌کنیم.»

رهبر جمهوری اسلامی در عین حال با بیان اینکه "مسئله اصلی در مذاکرات، تعیین موضوع مذاکره است" تأکید کرد که «ما در مورد هر موضوعی مذاکره نمی‌کنیم و "موضوعات ناموسی و اساسی انقلاب" همچون توان دفاعی کشور نمی‌توانند موضوع مذاکره باشند.»

رهبر جمهوری اسلامی ایران مذاکره را "معامله و کوتاه آمدن در برخی موارد" معنی کرد و گفت: «موضوعاتی همچون مسائل دفاعی، قابل مذاکره نیست. مذاکره در این مسائل دو کلمه خواهد بود، طرف مقابل می‌گوید ما این موارد را خواستاریم و ما هم می‌گوئیم "نه" و تمام می‌شود.»

وی همچنین با تأکید بر اینکه "جمهوری اسلامی ایران مطلقا با آمریکا مذاکره نخواهد کرد"، بار دیگر گفت: «همانطور که قبلاً هم گفته شده، مذاکره نکردن با آمریکا به این علت است که اولا هیچ فایده‌ای ندارد و ثانیا ضرر هم دارد.»

آیت الله خامنه ای همچنین تأکید کرد که «دولت قبلی آمریکا نیز رفتارش با دولت فعلی تفاوت جوهری نداشت، البته ظاهرش فرق می‌کرد اما باطنشان یکی بود.»

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار ایران-ترامپ: اگر ایران مذاکره بخواهد آماده‌ام/آیت الله خامنه ای:خامنه‌ای: مطلقا با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد