faenfr

تحریم‌های آمریکا؛ آیا دارو به ایران می‌رسد؟

ایران می گوید که با وجود معافیت های ویژه برای اقلام دارویی، تحریم ها مانع از آن می شوند که داروهای حیاتی به این کشور برسد.

به گزارش کلینی نیوز، برایان هوک، نماینده ویژه آمریکادر امور ایران می گوید: "ایالات متحده دارو و تجهیزات پزشکی مورد نیاز مردم ایران را از تحریم ها معاف کرده است."

 تحریم ها چگونه بر دسترسی ایران به دارو اثر می گذارد؟

ایران بخش عمده داروهای اساسی مورد نیاز را در داخل تولید می کند اما در مورد داروهای پیشرفته، به شدت به واردات وابسته است.

تخمین زده می شود که اگرچه از لحاظ حجم، فقط حدود ٤ درصد دارو مورد نیاز ایران از خارج وارد می شود اما از نظر ارزش، داروهای گران‌قمیت حدود یک سوم کل ارزش اقلام دارویی را تشکیل می دهد.

در مورد واردات دارو و بهای پرداختی برای آنها در داخل ایران اطلاعات چندانی در دسترس نیست اما شواهدی که از ماجراهای مربوط به تهیه دارو به دست می آید خطوط اصلی وضعیت موجود را نشان می دهد.

مخاطبان بخش فارسی بی بی سی هم در مورد هزینه دارو در ایران اطلاعاتی را در اختیار ما گذاشته اند.

یک فرد مبتلا به بیماری کرون دشواری دسترسی به این دارو را توضیح می دهد.

او می گوید: "باید به شهرهای مختلف سفر کنم و ببینم که آیا داروخانه ها این دارو را دارند یا نه. بعضی دارند، اما قیمت ها آنقدر بالاست که استطاعت خرید ندارم."

بی بی سی همچنین با یک وارد کننده دارو در داخل ایران مصاحبه کرد که گفته است که طی دو سال گذشته، در ایران کمبود دارو وجود داشته و قیمت ها بالا رفته است. به گفته او به خصوص یافتن داروهای بیهوشی و داروهای سرطان و بیماری قند دشوار است.

طبق آمار رسمی، طی دوازده ماه گذشته هزینه خدمات درمانی در ایران ١٩ درصد افزایش داشت.

تحریم {loadposition sc_position} های بین المللی در سال ٢٠١٦ و در پی توافق هسته ای با ایران لغو شد.

اما در نوامبر سال ٢٠١٨، ایالات متحده "سخت ترین تحریم ها" را علیه صنایع و بانک های ایران به اجرا گذاشت و به شرکت های خارجی که در صدد دور زدن این محدودیت ها بودند در مورد دور زدن تحریم ها هشدار داد.

با این همه، صادرکنندگان اقلام بشردوستانه مانند دارو و تجهیزات پزشکی و شرکت های فعال در این زمینه نباید به خاطر تجارت با ایران توسط آمریکا تحریم شوند.

ریچار نفیو، کارشناس تحریم آمریکا می گوید که "مشکل در این است که باید بانکی را پیدا کنید که حاضر باشد خط مالی و اقدامات مالی سازگار با تحریم ها را برای ارائه تسهیلات لازم برای چنین مبادلاتی فراهم کند."

وی می افزاید که "غالبا از نظر بانک ها چنین معامله ای به دردسرش نمی ارزد، بنابراین یک مشکل عملی در وادار کردن بانک ها به تقبل چنین معاملاتی وجود دارد. اما سئوال این است که آیا بانک می تواند چنین تسهیلاتی را فراهم کند؟

همچنین همه داروها و اقلام دارویی معاف نیستند.

جاستین واکر، مدیر روش های تحریم در موسسه یو کی فایننس، که نماینده بانک های بریتانیاست می گوید: "معامله با ایران در زمینه اقلام بشردوستانه و عملیات مربوط به آن پیچیده است. از نظر قانونی، دارو مشمول تحریم نیست اما اگر طرف معامله یک نهاد یا عامل تحت تحریم باشد، ارسال آنها مشمول تحریم می شود."

آیا دارو به ایران می رسد؟

آمار رسمی واردات در ایران که در اختیار بی بی سی قرار گرفته تصویری کلی از واردات دارو و اقلام پزشکی ایران طی ۱۶ ماه گذشته را نشان می دهد.

میزان واردات در سپتامبر سال ٢٠١٨ به بالاترین میزان یعنی ١٧٨ میلیون دلار رسید و بعد به شکل قابل توجهی کاهش یافت.

در ژوئن سال ٢٠١٩، میزان واردات به ٧٦ میلیون دلار رسید که ٦٠ درصد کاهش یافته بود.

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار ایران-تحریم‌های آمریکا؛ آیا دارو به ایران می‌رسد؟