faenfr

تهدید مجدد آمریکا درباره کمک‌رسانی به نفتکش ایرانی"آدریان دریا ۱"

دولت آمریکا تهدید کرده است که هر کشور یا شرکت خصوصی کشتیرانی که به این نفتکش‌برای ادامه سفر خود کمک کند، مشمول تحریم‌ها خواهد شد.

به گزارش کلینی نیوز، خبرگزاری رویترز، شامگاه روز پنجشنبه ۳۱ مرداد (۲۲ اوت) با انتشار گزارشی از واشنگتن خبر از تهدیدهای جدید آمریکا در ارتباط با نفتکش "آدریان دریا ۱" داده است.

بر اساس این خبر، آمریکا تنها به تهدید کشورهای حوزه دریای مدیترانه بسنده نکرده بلکه شرکت‌های کشتیرانی خصوصی را نیز از همکاری با نفتکش "آدریان دریا ۱" برحذر داشته است.

یکی از مقامات وزارت امور خارجه آمریکا که خواستار فاش شدن نام خود نشده است روز پنجشنبه به خبرنگار رویترز گفته است که آمریکا همچنان خواستار توقیف این نفتکش است.

پیش از آن، مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا نیز اعلام کرده بود که آمریکا همچنان خواستار توقیف مجدد نفتکش "آدریان دریا ۱" و محموله نفتی آن است. گفته می‌شود که این نفتکش که پیش از آن با نام "گریس ۱" و پرچم پاناما در حرکت بود، دومیلیون بشکه نفت حمل می‌کند.

آمریکا کشورهای یونان و قبرس را از همکاری با خدمه نفتکش یاد شده برحذر داشته است. این در حالی است که یونان رسما اعلام کرده است که ایران درخواست پهلوگیری نفتکش در بنادر این کشور را نداده، ضمن آن که هیچ بندری در یونان امکان میزبانی نفتکشی با طول ۳۳۰ متر را ندارد.

آمریکا اعلام کرده است که این نفتکش در حال حرکت به سوی یونان و بندر کالاماتا در این کشور است. این در حالی است که مقامات یونان پیش‌تر گفته بودند که مسیر این نفتکش به سوی بنادر آن کشور نیست.

نفتکش روز چهارم ژوئیه با نام "گریس ۱" و به اتهام حمل نفت به سوریه از سوی نیروی دریایی جبل‌الطارق و در همکاری با ناوگان دریایی بریتانیا توقیف شد.

پس از رفع توقیف از این نفتکش از سوی دادستانی عالی جبل‌الطارق، روز یکشنه ۱۸ اوت، نفتکش یاد شده با نام "آدریان دریا ۱" و با پرچم ایران مسیر خود را به سوی دریای مدیترانه در پیش گرفت.

روز {loadposition sc_position} دوشنبه ۱۹ اوت دادگاهی در نیویورک حکم به توقیف مجدد این کشتی داد. در پی آن، آمریکا خواستار توقیف مجدد این نفتکش شد. جمهوری اسلامی ایران و از جمله عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور نسبت به پیامدهای سنگین توقیف مجدد این نفتکش هشدار داده است.

«محمدجواد ظریف» در نشست خبری مشترک با «اینه اریکسون سوریده» وزیر خارجه نروژ بیان داشت:ما آزادی دریانوردی را در دیدارمان مورد توجه قرار دادیم، این جزو اساسی سیاست‌های ماست، همه طرف‌ها باید به آن متعهد باشند. نمی‌شود در تنگه هرمز امنیت دریانوردی باشد ولی در جبل الطارق نباشد.

ظریف خاطرنشان کرد: ‌یک راهزنی دریایی در مورد کشتی ما اتفاق افتاد و این کشتی هیچ قانونی را نقض نکرد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:اخبار-سياسي-سياسي-توافق های بانکی، ثروت بادآورده‌ای برای ایالات متحده