faenfr

ابتکار صلح هرمز، ائتلاف منطقه ای

آقای روحانی رئیس جمهور ایران گفته از آنجایی که "طرح" هنوز رونمایی نشده، عکس‌العمل‌ها روشن نیست اما "آمریکایی‌ها در نخستین واکنش‌های گفته‌اند دوست دارند بدانند طرح چیست و ابعادش را بررسی کنند".

به گزارش کلینی نیوز،  امروز حسن روحانی و محمد جواد ظریف، رئیس جمهوری و وزیر امور خارجه ایران که برای شرکت در نشست سالیانه مجمع عمومی به نیویورک رفته‌اند، شمایی از این طرح را در اختیار خبرنگاران قرار داده‌اند.

مقامات ایران می‌گویند "ابتکار صلح هرمز" هم مجمعی برای گفت‌وگوست و هم ائتلافی امنیتی.

به گزارش رسانه های خارجی،  رئیس جمهوری ایران پیش از پرواز به نیویورک در مصاحبه‌ای با خبرنگاران گفته "ابتکار صلح هرمز" اگرچه در وهله نخست یک طرح امنیتی است اما ابعاد اقتصادی و سیاسی هم خواهد داشت.

ایران در پیشنهاد خود با عنوان "ابتکار صلح هرمز"، تمامی کشورهای منطقه خلیج فارس و همچنین چین، فرانسه، روسیه، بریتانیا و آمریکا را به تشکیل یک ائتلافی واحد برای صلح دعوت کرده است.

آیا "ابتکار صلح هرمز" را باید جایگزینی برای ائتلاف آمریکا در منطقه دانست؟ آیا این طرح را باید زمینه‌ای برای مذاکره با آمریکا تلقی کرد؟ از این طرح حمایت خواهد کرد؟

آقای روحانی گفته از آنجایی که "طرح" هنوز رونمایی نشده، عکس‌العمل‌ها روشن نیست اما "آمریکایی‌ها در نخستین واکنش‌های گفته‌اند دوست دارند بدانند طرح چیست و ابعادش را بررسی کنند".

حسن روحانی گفته ایران در غالب طرح "ابتکار صلح هرمز" برای حضور در یک "مجمع گفت‌وگو" استقبال خواهد کرد.

رئیس جمهور ایران گفته هدف از این طرح "تضمین امنیت درازمدت در منطقه" است و از "سازمان ملل" هم دعوت شده که حضور داشته باشد.

همچنین به نقل از محمدجواد ظریف نیز در توضیح طرح "ابتکار صلح هرمز" گزارش شده است که علاوه بر کشورهای منطقه، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت نیز می‌توانند در این ائتلاف حضور یابند. آقای ظریف اما در خصوص این حضور و سطح آن و یا جزئیات آن ابراز نظری نکرده است. آمریکا نیز یکی از اعضای دائمی شورای امنیت است.

مشخص نیست در صورت استقبال آمریکا از این طرح و حضور در آن به عنوان یکی از اعضای دائمی شورای امنیت، زمینه گفت‌وگوی مقامات دو کشور فراهم خواهد شد یا نه.

ایران بارها تأکید کرده در صورتی که آمریکا تحریم‌های یکجانبه خود علیه ایران را به طور کامل لغو نکند، از هرگونه مذاکره با این کشور اجتناب خواهد کرد.

پیشنهاد ایران مستند به بند ۸ قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت سازمان ملل متحد است که در پایان جنگ ایران و عراق صادر شد. بر مبنای این بند قرار بود سازوکاری امنیتی با مشارکت عراق و ایران و شش کشور حاشیه خلیج فارس ایجاد شود. این ساز و کار قرار بود زیر نظر سازمان ملل اجرا شود.

رئیس جمهوری ایران پیشتر در توضیح این طرح گفته "راه‌حل منطقه از درون منطقه است" و وزیر امور خارجه ایران از "تمامی کشورهای منطقه" خواسته در این "ائتلاف برای صلح" شرکت کنند.

با این حال، مشخص نیست که رقبای منطقه‌ای ایران از جمله عربستان سعودی، امارات متحده عربی و بحرین تا چه حد از این طرح حمایت کنند.

تلاش ایران برای طرح "ابتکار صلح هرمز" درست در زمانی مطرح می‌شود که آمریکا درصدد اجرایی کردن "ائتلاف بین‌المللی حفاظت از کشتیرانی در خلیج فارس و تنگه هرمز" است و ایران را به عنوان تهدیدی برای امنیت منطقه به شمار می‌آورد.

پیشتر آمریکا و بریتانیا برای تأمین امنیت در تنگه هرمز، چند ناو آمریکایی و بریتانیایی را در منطقه مستقر کرده‌ بودند. ایران این اقدامات را تهدیدی برای امنیت خود به شمار می‌آورد.

علاوه بر آمریکا، امارات متحده عربی، عربستان، بریتانیا، بحرین و استرالیا نیز تا کنون به این ائتلاف پیوسته‌اند.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار ایران-ظریف : اجرای بی رمق تعهدات ،پیشرفت دور از دسترس خواهد ماند