faenfr

۶۵ درصد مبتلایان به ایدز در ایران از بیماری خود بی‌اطلاع هستند

نیمی از مبتلایان ایدز در گروه سنی ۲۰ تا ۳۵ سال قرار دارند. شمار زنان مبتلا به ایدز نیز نسبت به گذشته افزایش یافته است. 

به گزارش کلینی نیوز، سایت خبری "فرارو" در ارتباط با روز جهانی ایدز پای صحبت پروین افسر کازرونی، رئیس اداره ایدز و کنترل بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت نشسته است. در گزارشی که روز جمعه هشتم آذر (۲۹ نوامبر) از سوی این سایت خبری  منتشر شده، شمار افراد مبتلا به بیماری ایدز در ایران بیش از آمار رسمی و ثبت شده تخمین زده می‌شود.

آمار ثبت شده و رسمی ابتلا به بیماری ایدز حدود ۴۰ هزار نفر اعلام شده است. از آن بین، حدود ۶۰ درصد کسانی که به این بیماری مبتلا شده‌اند، معتاد بوده‌اند.

به موازات عوامل ابتلا از طریق اعتیاد تزریقی، حدود ۲۲ درصد بیماران مبتلا به ایدز، رابطه جنسی پرخطر داشته‌اند. نیمی از کسانی که در ایران به بیماری ایدز مبتلا هستند کمتر از ۳۵ سال سن دارند.

افزایش شمار زنان

در مجموع ارزیابی وزارت بهداشت از شمار مبتلایان به ایدز، سهم زنان ۱۸ درصد و سهم مردان ۸۲ درصد بوده است. این در حالی است که آمار ناظر بر موارد ابتلای جدید افراد به بیماری ایدز تصویر دیگری نشان می‌دهد.

پروین افسر کازرونی شمار کسانی که ظرف شش ماهه نخست سال جاری به بیماری ایدز دچار شده‌اند را هزار نفر اعلام کرده است.

رئیس اداره ایدز و کنترل بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت درباره ترکیب جنسیتی و دلایل ابتلا به بیماری ایدز در بازه زمانی شش ماهه نخست سال جاری چنین گفته است:

«این آمار بیانگر آن است که در موارد تشخیصی جدید ۳۱ درصد زن و ۶۹ درصد مردان هستند. از این تعداد ۴۶ درصد به دلیل رابطه جنسی پرخطر و ۲۲ درصد به دلیل اعتیاد تزریقی به ایدز مبتلا شده‌اند.»

به این ترتیب، تعداد زنانی که ظرف شش ماهه نخست سال جاری به بیماری ایدز مبتلا شده‌اند نسبت به آمارهای کلی حدود ۴۰ درصد افزایش یافته است. افزون بر آن شمار کسانی که در اثر رابطه جنسی پرخطر بیمار شده‌اند نیز نسبت به آمار کلی دو برابر شده است.

رئیس {loadposition sc_position} اداره ایدز و کنترل بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت ایدز را یک بیماری عفونی قابلکنترل دانسته و تاکید کرده که تشخیص زودهنگام و شروع درمان این بیماری می‌تواند در نجات جان افراد مبتلا موثر واقع شود.

بر اساس ارزیابی و تخمین اداره یادشده شمار کسانی که مبتلا به این بیماری هستند حدود ۶۰ هزار نفر است. این در حالی است که ۶۵ درصد از افراد مبتلا از وضعیت بیماری خود بیخبر هستند.

علیرضا رئیسی، معاون بهداشتی وزارت بهداشت ایران می‌گوید به علت انگی که در حوزه اچ‌آی‌وی (ایدز) وجود دارد، اجازه نمی‌دهد که به راحتی بتوانیم بیماریابی کرده و درباره بیماری ایدز اطلاع‌رسانی کنیم. 

او در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا افزود: «در جایی هم که تعدادی بیمار مبتلا به اچ‌آی‌وی را شناسایی می‌کنیم، فورا جنجال ایجاد شده و مشکل ایجاد می‌شود.»

رئیسی همچنین گفت سازمان جهانی بهداشت برنامه‌ای با عنوان ۹۰، ۹۰، ۹۰ در حوزه اچ‌آی‌وی دارد که به این معنی است که بتوانیم ۹۰ درصد بیماران مبتلا به اچ‌آی‌وی را شناسایی کنیم، ۹۰ درصدشان را به درمان وصل کنیم و در نهایت در ۹۰ درصد افراد درمان شده، شاهد کاهش بار ویروسی بوده و بیماری‌شان را کنترل کنیم.

به گفته این مقام مسئول به علت حساسیت‌های موجود در ایران در بخش شناسایی مبتلایان موانع و مشکلات جدی وجود دارد.

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار ایران-یک ایرانی به اتهام ارسال قطعات غیرمجاز به ایران درآمریکا بازداشت شد