faenfr

خیز نمایندگان برای تک نرخی کردن بنزین

طرحی برای تک نرخی کردن بنزین با قیمت لیتری ۱۵۰۰ تومان و به موازات آن حذف بسته معیشتی، توسط چند تن از نمایندگان مجلس تهیه شده است.

به گزارش کلینی نیوز، با گذشت حدود ۱۰ روز از آغاز این اعتراضات و فروکش کردن نسبی آن، چند تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرحی دو فوریتی را برای تک نرخی شدن بنزین به هیأت رئیسه مجلس تحویل داده‌اند.

بهرام پارسایی، نماینده شیراز و سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، به خبرگزاری ایسنا گفته که بر اساس این طرح، بنزین تنها با قیمت ۱۵۰۰ تومان عرضه خواهد شد، یعنی لیتری ۵۰۰ تومان گرانتر از قیمت قبلی، که همین باعث می‌شود دولت سالانه ۱۷ هزار میلیارد تومان درآمد کسب کند.

به گفته پارسایی در طرح پیشنهادی نمایندگان، بنزین سه هزار تومانی حذف شده و به موازات آن طرح بسته معیشتی نیز حذف خواهد شد. پارسایی گفته این همان چیزی است که مردم می‌خواستند: نه کمک معیشتی می‌خواهیم و نه بنزین گران. به گفته او البته یارانه افراد مشمول همچون قبل پرداخت خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس همچنین گفته است: «یکی از دلایل ارائه‌ این طرح، نارضایتی مردم از افزایش قیمت بنزین بود و اینکه مسائل امنیتی در این افزایش قیمت لحاظ نشده بود، علاوه بر این با توجه به مسائل پیش آمده مخالفین نظام نیز حداکثر بهره‌برداری را از نارضایتی‌های ایجاد شده می‌کنند.»

منتقدان این طرح اما آن را سیاسی و تلاشی برای مبارزات انتخاباتی اسفند ماه امسال (انتخابات مجلس شورای اسلامی) می‌دانند.

بهرام پارسایی اما در گفت وگو با خبرگزاری مجلس، این اتهام را رد کرده و گفته است: «طرح دو فوریتی برای تک نرخی شدن قیمت بنزین سیاسی نیست و نمایندگان از فراکسیون‌های مختلف پای آن را امضا کردند.»

این نماینده مجلس معتقد است طرح مزبور مورد حمایت جامعه قرار خواهد گرفت و تاکید کرده که دو نرخی بودن بنزین منشأ فساد است.

به گفته سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰، انتظار طراحان این طرح این بوده که روز سه‌شنبه پنجم آذر خارج از نوبت در جلسه علنی بررسی شود اما به دلیل غایب بودن رئیس مجلس، بررسی این طرح به بعد از تعطیلات مجلس موکول شده است. مجلس شورای اسلامی تا ۱۷ آذر (۸ دسامبر) تعطیل است.

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار جهان-اجتماعی-شیوع 'اسرارآمیز' اچ‌آی‌وی در بین صدها کودک در یکی از محله های پاکستان