faenfr

خبرگزاری ایرنا از افزایش سلاح‌ غیرمجاز در ایران خبر داد

برخی آمارها از افزایش وجود اسلحه‌های گرم در میان افراد جامعه حکایت می‌کند.

به گزارش کلینی نیوز، افزایش کشف اسلحه از لحاظ اجتماعی و جنایی نیز قابل بررسی است. محمد حسین شاملو، بازپرس سابق جنایی و وکیل پرونده‌های جنایی در گفت‌وگو با ایرناپلاس می‌گوید: بخشی از افزایش ورود اسلحه به کشور و تمایل مردم به آن، به عرضه و پیشنهاد آن از سوی فروشندگان اسلحه برمی‌گردد. شاید بسیاری از مردم در شرایط عادی فکرشان به سمت داشتن سلاح نرود، اما عرضه آن به‌نوعی وسوسه کننده است. برای مثال، تبلیغات فروش اسلحه در تلگرام و اینستاگرام هم قابل مشاهده است، چون اسلحه نیز مانند هر کالای قاچاقی، سود سرشاری نصیب قاچاقچیان می‌کند و آنها تمایل دارند این بازار پر سود داغ باشد و داغ بماند. این یعنی تحریک و تهییج برای خرید یک کالا که باید برای آن چاره اندیشید. بخشی نیز ناشی از فعالیت گروهک‌های تروریستی است که به دنبال جذب افراد هستند و حتی در ازای جذب نیرو هم اسلحه به آنها می‌دهند و هم پول.

وی ادامه می‌دهد: عامل دیگر، گسترش و ترویج خشونت در جامعه است. متأسفانه با توجه به مشکلات اقتصادی و اجتماعی یا تعارضات فرهنگی و کاهش اعتقادات مذهبی مردم به‌واسطه مشاهده برخی فسادها و نابرابری‌ها در جامعه، روحیه مردم به سمت پرخاشگری متمایل شده است. بخشی نیز به رواج روحیه خودنمایی و قدرت‌نمایی در جامعه برمی‌گردد که البته فقط مخصوص کشور ما نیست. در همه جای دنیا، افرادی در جامعه وجود دارند که می‌خواهند خود را افراد قدرتمند و برتر نشان داده و عقده‌گشایی کنند. اینها عواملی است که می‌تواند سبب ایجاد کشش و تحریک برای خرید محصولات نامتعارف مانند اسلحه باشد.

آمار افزایش ورود اسلحه به کشور

تیر ماه امسال بود که ۱۹۱ قبضه انواع اسلحه توسط سربازان گمنام امام زمان در استان گلستان کشف شد که در بین آن مقادیر زیادی سلاح جنگی وجود داشت. همان زمان قاسم رضایی، فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در واکنش به کشف سلاح در استان گلستان گفته بود کشف سلاح به مقدار نسبتاً زیاد در استان گلستان، پایه و مبنای امنیتی نداشت هرچند احساس ناامنی ایجاد می‌کند. وی گفته بود که بیشتر سلاح‌های کشف شده شکاری بوده و از مرزهای غربی کشور وارد ایران شده است و به گلستان انتقال یافته است.

البته وی گفته بود که حتی سلاح شکاری می‌تواند به ابزاری برای کشتن در درگیری‌ افراد یا میان قوم و قبیله‌ و مسائلی مانند آن تبدیل شود که در آن صورت هم امنیت از جامعه سلب خواهد شد.

مهرماه هم روح‌الامین قاسمی، فرمانده انتظامی گلستان در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا در گرگان، پس از کشفِ چندی قبل سلاح‌ توسط سربازان گمنام امام زمان (عج) در گلستان گفته بود هرچند حجم سلاح‌های کشف شده به نسبت زیاد بود، اما عمده آن کاربرد شکاری داشته و از پایه امنیتی و مصارف جنگی برخوردار نبود.

در ایران برخی ازتفنگ های شکاری بدون مجوز از مراجع قانونی حمل قانونی است.

تیراندازی‌های مشکوک و یک سلاح مرگبار

طی دو هفته اخیر و بروز اخباری درباره بروز تلفات در حوادث اخیر، برخی فیلم‌ها از استفاده افرادی غیر از ماموران از سلاح حکایت دارد و برخی مسوولان دولتی و امنیتی هم از تیراندازی‌های مشکوک سخن می‌گویند. از جمله فرماندار سیرجان در مورد تیراندازی و زخمی شدن معترضین می‌گوید وقتی به عیادت مجروحین رفتیم، متوجه شدیم برخی از این‌ها از پشت و برخی نیز از کنار تیر خوردند.

هفته گذشته در برنامه پرونده ویژه شبکه سه، حمزه پاریاب، کارشناس امنیتی از سلاح مرگباری سخن گفت که تولید یکی از کشورهای همسایه است و به حجم وسیع وارد ایران شده است. به گفته پاریاب، بررسی تصاویر کشف انواع سلاح، که از سوی ضابطان، مانند وزارت اطلاعات، سپاه و ناجا در یک سال و نیم اخیر منتشر شده است، آشکارا نشان می‌دهد ما با حجم وسیعی از کشف این نوع سلاح خاص روبه‌رو هستیم.

به گفته وی این سلاح با وجود قابلیت حمل آسان و قدرت بالا، مورد استفاده افرادی همچون زورگیرها و اراذل و اوباش قرار دارد و در ناآرامی‌های اخیر هم مورد استفاده برخی افراد قرار گرفته است.

براساس آمار های غیر رسمی دراعتراضات مردم در شهرهای مختلف ایران به افزایش قیمت بنزین، دهها نفرکشته و زخمی شدند.

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار ایران-خبرگزاری ایرنا از افزایش سلاح‌ غیرمجاز در ایران خبر داد