faenfr

کمیسیون مشترک برجام؛ "مکانیسم ماشه" فعلا فعال نمی‌شود

مقامات ایرانی گفته اند در صورتی که نتوانند از منافع مثبت برجام برخوردار شوند بازهم تعهدات بیشتری را کنار خواهند گذاشت. آنان این اقدام را در چارچوب برجام و قطعنامه ٢٢٣١ شورای امنیت مجاز دانسته اند.

به گزارش کلینی نیوز، نشست کمیسیون مشترک نمایندگان پنج کشور باقیمانده در توافق هسته‌ای با حضور نمایندگانی از اتحادیه اروپا روز جمعه ششم دسامبر در وین برگزار شد.

سرپرستی نمایندگان جمهوری اسلامی در این نشست را عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت خارجه بر عهده داشت. بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین دیگر کشور طرف توافق هسته‌ای هستند که به رغم خروج آمریکا از آن در اردیبهشت سال پیش، همچنان به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) پایبند هستند.

جمهوری اسلامی در نخستین سالروز خروج آمریکا از توافق، کاهش تعهدات برجامی خود را آغاز کرد. هدف از این اقدام تحت فشار گذاشتن کشورهای اروپایی برای اتخاذ تدابیری است که به جمهوری اسلامی امکان دهد با وجود تحریم‌های یک‌جانبه ایالات متحده از منافع اقتصادی برجام بهره‌مند بماند.

وزیر خارجه فرانسه به تازگی به تهران هشدار داده بود درصورتی که در روند کاهش تعهدات برجامی تجدید نظر نکند احتمال فعال شدن "مکانیسم ماشه" منتفی نخواهد بود.

این مکانیسم زمانی فعال می‌شود که کمیسیون مشترک در مورد شکایت اعضا درباره نقض تعهدات برجامی به نتیجه نرسد یا این شکایت به شورای امنیت ارجاع شود.

در پی اظهارات وزیر خارجه فرانسه نمایندگان کشورهای باقیمانده ایران، آلمان، بریتانیا، چین، روسیه، فرانسه و اتحادیه اروپا در برجام روز جمعه در وین جمع شدند تا درباره آینده این توافق رایزنی کنند.

سه کشور اروپایی طرف توافق در سازمان ملل در نامه‌ای به دبیرکل سازمان آزمایش‌های اخیر موشک‌های بالستیک جمهوری اسلامی را ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ عنوان کردند و از او خواستند این موضوع را در جلسه شورای امنیت که روز ١٩ دسامبر برای بررسی روند پیشرفت توافق هسته‌ای برگزار می‌شود مطرح کند.

عدم حل اختلاف‌ها در کمیسیون مشترک برجام و ارجاع اختلاف‌ها به شورای امنیت، در مواردی نظیر مورد اخیر که بحث درباره نقض احتمالی تعهدات برجامی ایران است می‌تواند به محکومیت جمهوری اسلامی و بازگشت تمام تحریم‌های بین‌المللی علیه تهران بیانجامد.

به گزارش رویترز، کونگ فو، نماینده چین در کمیسیون مشترک پس از نشست روز جمعه در وین گفته پکن در حال حاضر با فعال سازی مکانیسم ماشه علیه تهران مخالف است اما انتظار دارد جمهوری اسلامی به اجرای تعهدات برجامی خود بازگردد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، این دیپلمات چینی پس از پایان نشست کمیسیون مشترک برجام در گفت و گو با خبرنگاران گفت ریشه اصلی تنش کنونی خروج آمریکا از برجام و اعمال سیاست فشار حداکثری است. به گفته وی، تمام کشورها از امریکا خواستند تا تحریم‌ها علیه ایران را بردارد تا فضا برای تلاش‌های بیشتر دیپلماتیک فراهم شود .

وی همچنین گفت از نظر چین حفظ برجام نبرد بین یک جانبه گرایی و چندجانبه گرایی، حاکمیت قانون و نظام سلطه است. کونگ با بیان اینکه پکن به برجام متعهد است و تمام اقدامات لازم را برای حفظ برجام صورت می دهیم.

این دیپلمات چینی در پاسخ به این سووال که آیا طرف‌های اروپایی ایران را به فعال کردن سازوکار ماشه تهدید کردند هم گفت؛ آنها متعهد شدند که در چارچوب برجام اختلافات را برطرف کنند؛ چراکه به گفته اوکشاندن مناقشه هسته‌ای ایران به شورای امنیت به غیر از شاید آمریکا، به نفع هیچکس نیست.

همین موضع گیری را می توان در اظهارات نماینده دائم روسیه در نهادهای بین‌المللی در وین و از دیپلمات‌های حاضر در چهاردهمین نشست کمیسیون مشترک برجام مشاهده کرد. میخائیل اولیانوف پس از پایان این نشست تصریح کرد برغم اختلاف نظرها، همه اعضای این توافق به اتفاق خواستار حفظ برجام هستند.

مقامات ایرانی گفته اند در صورتی که نتوانند از منافع مثبت برجام برخوردار شوند بازهم تعهدات بیشتری را کنار خواهند گذاشت.

آنان این اقدام را در چارچوب برجام و قطعنامه ٢٢٣١ شورای امنیت مجاز دانسته اند.

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار ایران-کمیسیون مشترک برجام؛ "مکانیسم ماشه" فعلا فعال نمی‌شود