faenfr

نیویورکـ‌ تایمزمدعی شد: اطلاعات کارت‌های بانکی میلیون‌ها ایرانی به سرقت رفته است

بانک‌ها هک نشده بودند بلکه پیمانکار فنی سابق، از یک مجموعه اطلاعاتی که به آن‌ها دسترسی داشت نسخه‌ی پشتیبان گرفته بود و اکنون با دسترسی به این نسخه در حال تهدید و باج‌گیری است.

به گزارش کلینی نیوز، حساب بانکی ۱۵ میلیون ایرانی توسط هکرها به سرقت رفته است. ایران پس از دو هفته سکوت نسبت به این موضوع واکنش نشان داده است. هک اطلاعات کارت‌های بانکی مردم بزرگترین حمله بانکی در ایران محسوب می‌شود.

روزنامه نیویورک تایمز از هک حساب‌های بانکی ۱۵ میلیون ایرانی خبر داده است. گفته شده است که مشخصات و اطلاعات مربوط به صاحبان حساب‌های بانکی در سه بانک "ملت"، "تجارت" و "سرمایه" توسط هکرها به سرقت رفته و پس از آن نام و شماره حساب این افراد بر روی یک شبکه تلگرام به نام "شماره حساب بانکی شما" منتشر شده است.

روزنامه "نیویورک تایمز" هک مشخصات کارت‌های بانکی ۱۵ میلیون نفر از شهروندان ایران را ضربه دیگری به سیستم بانکی ایران دانسته و به سکوت مقامات جمهوری اسلامی ایران نسبت به خبر هک شدن مشخصات کارت‌های بانکی مردم ایران اشاره کرده است.

دو هفته پس از هک حساب‌های بانکی ۱۵ میلیون نفر از مردم ایران، محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران سکوت مقامات را شکست و مدعی شد که امنیت اطلاعاتی حساب‌های بانکی تامین است و خبر هک شدن حساب‌های بانکی مردم صحت ندارد.

آذری جهرمی در بیانیه‌ای که در این باره منتشر کرده گفته است: «بانک‌ها هک نشده بودند بلکه پیمانکار فنی سابق، از یک مجموعه اطلاعاتی که به آن‌ها دسترسی داشت نسخه‌ی پشتیبان گرفته بود و اکنون با دسترسی به این نسخه در حال تهدید و باج‌گیری است.»

در گزارشی که در همین رابطه منتشر شده است خبر از درز اطلاعات صاحبان کارت‌های بانکی دو بانک دیگر نیز مطرح شده است: "بانک سپه" و "بانک قوامین".

حمله سایبری خارجی

روزنامه "نیویورک تایمز" در ادامه گزارش خود می‌نویسد که نوع حمله سایبری صورت گرفته به بانک‌های ایران حکایت از آن دارد که این حمله سایبری از سوی هکرهای یک دولت خارجی صورت گرفته است.

این روزنامه می‌نویسد که انتشار مشخصات بانکی افراد در شبکه‌های اجتماعی احتمال این موضوع را که هکرها در خدمت دولتی خارجی دست به این کار زده باشند تقویت می‌کند.

ایالات متحده آمریکا نسبت به انتشار این خبر واکنشی نشان نداده است. خبرنگار روزنامه یاد شده، نظر مسئولان اسرائیل را درباره این حمله سایبری به سامانه بانکی ایران جویا شده است. مقامات اسرائیلی نیز اعلام کرده‌اند که هیچ‌گاه نسبت به گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های خارجی واکنش نشان نمی‌دهند.

روزنامه "نیویورک تایمز" حمله سایبری یاد شده را بزرگترین حمله به سامانه بانکی ایران دانسته است. بنا بر نظر نویسندگان این گزارش، این حمله سایبری داد و ستد مالی در سامانه بانکی ایران را مختل کرده است.

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:اخبار-سياسي-سياسي-توافق های بانکی، ثروت بادآورده‌ای برای ایالات متحده