faenfr

سایپا به دنبال طراحی نسل جدید خانواده موتور

شرکت سایپا به دلیل خودروهایی با تکنولوژی قدیمی نقش زیادی در آلودگی هوای ایران دارد، می‌خواهد نسل جدید موتورهای خود را طراحی کند.

به گزارش کلینی نیوز، این در حالی است که این شرکت در موتور جدید تیبا همچنان از تکنولوژی‌های سی سال پیش بهره گرفته است.

خانواده موتور سایپا
هم اکنون موتور پراید بخش زیادی از تولیدات صنعت خودرو ایران را تشکیل می‌دهد. موتوری که تکنولوژی ساختش به دهه هشتاد میلادی باز می‌گردد با این وجود سایپا ادعا می‌کند که این موتور هم اکنون دارای استاندارد یورو پنج شده است. این شرکت با انجام تغییراتی و افزایش قدرت این موتور، از آن در خودرو تیبا استفاده می‌کند. خودرویی که با وجود حجم یک و نیم لیتری قدرت پایین ۸۰ اسب بخاری را تولید می‌کند. این شرکت در نسل جدید محصولات خود این موتور را ارتقا داده است.   
 مجتبی احمدی‌راد، رییس اداره محاسبات مهندسی شرکت مگاموتور(سازنده موتور سایپا) به سایت بیت ران در پاسخ به این سوال که  در حال حاضر موتور یک و نیم لیتری تیبا در حدود ۸۰ اسب بخار قدرت دارد درصورتی که در دنیا یک موتور یک لیتری ۱۰۰اسب بخار قدرت می‌دهد، چرا شرکت سایپا ادعا می‌کند این موتور خوبی است گفته است:« این صحبت ها درمورد خانواده تیبا است. مثلا موتور خودروی تیبا روی نیسان جواب نمی‌دهد. موتور پراید برای خود پراید خیلی خوب است اما اگر این موتور را روی خودروی ۴۰۵ بگذارند خوب نیست.»
وی در پاسخ به این سوال که چگونه موتور خوبی است که هنوز تکنولوژی آن مربوط به ۳۰ سال پیش است و هشت سوپاپه است؛ توضیح داده است :« امکان شانزده سوپاپ کردن این موتور وجود دارد. برای این موضوع پروژه هم تعریف شد و در یک دوره پیش رفت، اما در آخر متوقف شد. قرار بر این بوده که این اتفاق بیفتد اما فشارهایی در شرکت وجود داشت که می‌بایست موتور زودتر تحویل داده شود از طرفی هم استاندارد اعلام کرد که باید زودتر تحویل داده شود و در نهایت تصمیم گرفته شد با همان سیستم هشت سوپاپ یک سری قطعات را به استاندارد برسانیم.»
هم اکنون بیشتر شرکت‌های جهان برای افزایش راندمان موتور و کاهش آلودگی هوا از ۱۶ سوپاپ (ورودی هوا و خروجی دود) در موتور چهار سیلندراستفاده می‌کنند اما سایپا همچنان از نصف این میزان در محصولات خود که نیمی از تولیدات صنعت خودرو ایران را تشکیل می دهد استفاده می‌کند.
این مدیر سایپا توضیح می‌دهد شرکت سایپا قصد دارد برای محصولات آینده خود خانواده موتور طراحی کند.
این مدیر ادعا کرده است برای بهبود موتور تیبا ( خودرویی که جایگزین احتمالی پراید است) سیستم زمان بندی متغیر سوپاپ  و دریچه برقی روی موتور نصب شده است.

{loadposition sc_position}
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار ایران-سایپا به دنبال طراحی نسل جدید خانواده موتور