faenfr

به شهادت رسیدن سردارقاسم سلیمانی در حمله هوایی نیروهای آمریکایی در عراق

قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران در حمله هوایی نیروهای آمریکایی در نزدیکی فرودگاه بغداد، عراق به شهادت رسید. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و وزارت دفاع آمریکا این خبر را تایید کرده‌اند.

به گزارش کلینی نیوز، بامداد جمعه ۳ ژانویه (۱۳ دی) چندین راکت به نزدیکی فرودگاه بغداد شلیک شد که هدف آن کاروان‌هایی از خودروهای حامل سردارقاسم سلیمانی و برخی از اعضای ارشد حشد شعبی بود.
در حمله هوایی آمریکا علاوه بر قاسم سلیمانی، ابومهدی المهندس معاون حشد الشعبی نیز کشته شد.

جزئیات حمله شبانه آمریکا
ایرج مسجدی، سفیر ایران در عراق در گفتگو با شبکه خبر جمهوری اسلامی گفت: «حدودا ساعت یک بامداد روز جمعه دو خودرو که حامل سرلشگر سلیمانی و ابومهدی المهندس(معاون شبه نظامیان حشد شعبی) در حال حرکت از فرودگاه بغداد به سمت این شهر بودند، مورد اصابت حملات موشکی نیروهای آمریکایی قرار گرفتند و تمام سرنشینان این دو خودرو به شهادت رسیدند.»
آقای مسجدی افزود:«در حال انجام هماهنگی‌های لازم برای انتقال پیکر پاک شهدای این حمله به کشور هستیم.»
او مدعی شد که شخصیت‌های عراقی اقدام «جنایتکارانه» آمریکایی‌ها را به شدت محکوم می‌کنند.

رهبر انقلاب اسلامی ایران:انتقام سختی در انتظار جنایتکاران

رهبر جمهوری اسلامی ایران در واکنش به شهادت رساندن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در پیامی اعلام کرد: « انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه دیشب آلودند.»
در پیامی که چند ساعت پس از شهادت این فرمانده نظامی منتشر کرد، گفت: « شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند.»
آیت الله خامنه‌ای افزود: « فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد.»

قاآنی جانشین سلیمانی شد
آیت الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، طی حکمی اسماعیل قاآنی را به سمت جانشین قاسم سلیمانی در فرماندهی نیروی قدس سپاه پاسداران منصوب کرد.
در حکم منتشره بر سوابق سرتیپ اسماعیل قاآنی در جنگ ایران و عراق و همچنین حضور پیشین وی در کنار قاسم سلیمانی تاکید شده است.
رهبر جمهوری اسلامی در متن این انتصاب، برنامه آتی نیروی قدس را «عیناً همان برنامه‌ی دوران فرماندهی شهید سلیمانی» خوانده و خواستار همکاری اعضای این نیرو با فرمانده جدید شده است.

اشرف غنی: از خاک افغانستان علیه هیچ کشوری استفاده نمی‌شود
محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در واکنشی به کشته شدن سردارقاسم سلیمانی اعلام کرد کشورش نگران احتمال افزایش خشونت در منطقه است.
آقای غنی در رشته توییتی نوشت که طبق «توافق امنیتی با آمریکا»، خاک کشورش «در هیچ حالت علیه هیچ کشور خارجی» مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.
وی با اشاره به ایران به عنوان«همسایهٔ بزرگی که مشترکات زبانی، دینی، تاریخی و فرهنگی» با افغانستان دارد و نیز ایالات متحده که «شریک استراتژیک و بنیادین» این کشور به شمار می‌رود خواست از افزایش تنشها جلوگیری کنند.

وزارت خارجه ایران؛ پاسخ ایران به پیام آمریکا به سفیر سوییس ابلاغ شد
سخنگوی وزارت خارجهٔ ایران اعلام کرد:«کاردار سوییس امروز برای دومین بار به وزارت خارجه احضار شد و پاسخ مقتضی به پیام آمریکا به وی ابلاغ شد.»
وزارت خارجهٔ سوییس پیشتر اعلام کرده بود پس از کشته شدن سردار قاسم سلیمانی پیام‌هایی را از آمریکا به ایران منتقل کرده است، اما وزارت خارجهٔ ایران دربارهٔ محتوای پیام‌های ایالات متحده هیچ اطلاعاتی منتشر نکرده است.
کاردار سوییس در ایران پیش از ظهر امروز نیز به وزارت خارجه ایران احضار شده بود و به گفتهٔ مقام‌های ایرانی «مراتب اعتراض شدیدالحن ایران» به وی ابلاغ شد.

بشار اسد:‌ سوریه حضور سلیمانی را فراموش نخواهد کرد
بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه ضمن محکوم کردن کشته شدن قاسم سلیمانی به‌دست آمریکا تأکید کرد که پشتیبانی سلیمانی از ارتش سوریه فراموش نمی‌شود.
رئیس جمهوری سوریه در نامه‌ای خطاب به رهبر ایران نوشت:‌ «مردم سوریه حضور وی (قاسم سلیمانی) را در کنار ارتش سوریه در دفاع از این کشور در برابر تروریسم فراموش نخواهد کرد.»

سندرز: هرچه در توان دارم می‌کنم تا از جنگ با ایران را پیشگیری کنم
برنی سندرز نمایندهٔ دموکرات سنای آمریکا در توییتر خود ضمن اشاره به مخالفت خود با جنگ‌های پیشین ایالات متحده در ویتنام و عراق نوشت: «من دربارهٔ ویتنام حق داشتم. در بارهٔ عراق نیز حق داشتم.» وی در ادامه نوشت: «من هرچه در توان دارم می‌کنم تا از جنگ با ایران پیشگیری کنم. من از کسی عذرخواهی هم نمی‌کنم.»

روسیه: اقدام آمریکا تنش‌زاست
وزارت خارجه روسیه، حمله هوایی بامداد جمعه آمریکا در عراق را اقدامی «پرمخاطره» ارزیابی کرد که می‌تواند منجر به «تشدید تنش» در منطقه شود. وزارت خارجه روسیه همچنین در پیام خود ضمن تمجید از «خدمات» قاسم سلیمانی در جهت منافع ملی ایران، فقدان او را به مردم این کشور تسلیت گفت.

نخست وزیر عراق: این حمله می تواند سرآغاز جنگی ویرانگر باشد
عادل عبدالمهدی، نخست وزیر مستعفی عراق با اشاره به کشته شدن قاسم سلیمانی و همراهان او در پی حمله هوایی آمریکا گفت:«این اقدام می‌تواند سرآغاز یک جنگ ویرانگر در عراق باشد.»
آقای عبدالمهدی سپس کشته شدن یک فرمانده نظامی عراقی را حمله به عراق، دولت و مردم آن تعبیر کرد و آن را ناقض چارچوب مشخص حضور نیروهای آمریکایی در عراق دانست.

اعلام آماده باش مقتدی صدر
مقتدی صدر، روحانی شیعه عراقی با انتشار اطلاعیه‌ای ضمن اعلام آماده باش به نیروهای ضد آمریکایی «جیش المهدی» خواستار فعال شدن مجدد این نیروها شد و از خداوند خواست که منطقه و به ویژه عراق از خطر دور بماند.
آقای صدر در ادامه این اطلاعیه افزود:«از همه می‌خواهیم که حکیمانه و هوشمندانه عمل کنند.» او سپس اعلام کرد که گروه‌های ملی و قانونمندی که تحت فرمان ما هستند، باید برای حمایت از عراق در آمادگی کامل باشند.
جیش المهدی گروه شبه‌نظامی شیعه عراقی و شاخه نظامی حزب «جریان صدر» بود که در سال ۲۰۰۸ به دستور او منحل شد.

روحانی: عزم ایران برای مقابله با آمریکا دو چندان شد

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران با انتشار پیامی، «شهادت» قاسم سلیمانی را موجب دو چندان شدن عزم ایران برای «ایستادگی در برابر زیاده‌خواهی آمریکا و دفاع از ارزش‌های اسلامی» دانست.
آقای روحانی در ادامه پیام خود تاکید کرد: «بی‌تردید انتقام این جنایت هولناک را ملت بزرگ ایران و دیگر ملت‌های آزاده منطقه از آمریکای جنایتکار خواهند گرفت.»

وزیر دفاع ایران: انتقام خون سلیمانی گرفته می‌شود
امیر حاتمی، وزیر دفاع ایران در پی کشته شدن فرمانده سپاه قدس ایران با انتشار پیامی اقدام آمریکا را «جنایت هولناک» توصیف کرد که به تعبیر او سند حمایت این کشور از «تروریست در منطقه و عراق» است. آقای حاتمی در پایان این پیام تاکید کرد که این اقدام آمریکا «به شکلی دندان شکن» پاسخ داده می‌شود و «انتقام این خون» از تمامی عاملان و مرتکبان آن گرفته خواهد شد.

پلوسی: حمله آمریکا بدون مجوز بود
نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا با انتشار اطلاعیه‌ای ضمن تاکید بر اهمیت حفاظت از جان و منافع آمریکا توسط رهبران این کشور، اعلام کرد که حمله شبانه نیروهای ایالات متحده می‌تواند این کشور را با مخاطرات آتی مواجه کند. خانم پلوسی همچنین تاکید کرد که دولت مجوز استفاده از نیروهای نظامی علیه ایران را نداشته و اقدام اخیر بدون مشورت با مجلس صورت گرفته است.

ترامپ: ایران هرگز جنگی را نبرده
دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در تازه‌ترین واکنش خود به شهادت سردارقاسم سلیمانی، فرماندهٔ سپاه قدس ایران در توییتر خود نوشت: «ایران هرگز جنگی را نبرده، ولی مذاکره‌ای را هم نباخته است.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز در توئیتی بدون هیچ نوشته‌ای، پس از اعلام این خبر، پرچم آمریکا را منتشر کرد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار ایران-به شهادت رسیدن سردارقاسم سلیمانی در حمله هوایی نیروهای آمریکایی در عراق