faenfr

جمهوری اسلامی ایران همه محدودیت‌های برجام را لغو کرد

تاسیسات هسته‌ای فردو تاسیسات هسته‌ای فردو

ایران گام پنجم و نهایی کاهش تعهداتش در برجام را رسما اعلام کرد. این گام دو روز پس از تروز سردار قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران توسط نیروهای امریکایی مستقر در عراق  که منجر به به شهادت وی شد، برداشته شده است. لغو همه محدودیت‌های برجام از طرف ایران می‌تواند به بازگشت مجدد تحریم‌های قبل از برجام منتهی شود

به گزارش کلینی نیوز، ایران روز یکشنبه ۱۵ دی (پنجم ژانویه) با صدور بیانیه‌ای رسما خروج از تمامی تعهدات برجام را اعلام کرد. در گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت آمده است: «جمهوری اسلامی ایران در گام پنجم کاهش تعهدات خود، آخرین مورد کلیدی از محدودیت‌های عملیاتی خود در برجام، یعنی "محدودیت در تعداد سانتریفیوژها" را کنار می‌گذارد. بدین ترتیب برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی‌سازی، درصد غنی‌سازی، میزان مواد غنی شده و تحقیق و توسعه) مواجه نیست و منبعد برنامه هسته‌ای ایران صرفا بر اساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت.»
مقامات ایرانی گام نهایی لغو محدودیت‌های برجام را در شرایطی اعلام کرده‌اند که چشم جهانیان به ایران دوخته شده و نظاره‌گر مراسم برگزاری تشییع جنازه قاسم سلیمانی هستند.
لغو محدودیت‌های برجام از طرف ایران اکنون این نگرانی را برانگیخته است که تنش این کشور با آمریکا و دیگر کشورهای غربی افزایش یابد و بر انزوای ایران افزوده شود.
در بیانیه دولت ایران تصریح شده است که "همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مثل سابق ادامه خواهد یافت" و "در صورت رفع تحریم‌ها و منتقع شدن ایران از منافع برجامی جمهوری اسلامی ایران آماده بازگشت به تعهدات برجامی خود می‌باشد".
عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز یکشنبه ۱۵ دی پیش از صدور بیانیه دولت گفته بود که قبلا تصمیماتی درباره گام پنجم جمهوری اسلامی برای کاهش تعهدات هسته‌ای‌اش اتخاذ شده بود، ولی اوضاع و شرایط فعلی با توجه به اتفاقات رخ داده می‌تواند این تصمیمات را تحت‌الشعاع قرار داده باشد.

از گام اول تا گام آخر
ایران برای نخستین بار در سالگرد خروج آمریکا از توافق هسته‌ای اعلام کرده بود که اجرای برخی از تعهدات خود در برجام را به حالت تعلیق در می‌آورد.
جمهوری اسلامی در مرحله اول کاهش تعهدات هسته‌ای خود فروش اورانیوم غنی‌شده و آب سنگین ایران را متوقف کرد. ایران در گام دوم اعلام کرد که از میزان تعیین‌شده ۳.۶۷ درصدی غنی‌سازی اورانیوم در برجام عبور خواهد کرد. در گام سوم نیز جمهوری اسلامی محدودیت‌های منظورشده در برجام را کنار گذاشت و تحقیق و توسعه در زمینه انواع سانتریفوژها و سانتریفوژهای جدید را آغاز کرد. چهارمین گام "گازدهی به سانتریفوژها" در تأسیسات هسته‌ای فردو بوده است.

واکنش آمریکا

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در واکنش به تصمیم اخیر ایران در کاهش تعهدات برجامی خود در توییتی نوشت: "ایران هرگز سلاح اتمی نخواهد داشت."

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار ایران-جمهوری اسلامی ایران همه محدودیت‌های برجام را لغو کرد