faenfr

کمپین حمایت از میراث فرهنگی ایران؛ هزاران امضا و سکوت مقامات دولتی

به دنبال تهدید رئیس جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ برای حمله به مراکز فرهنگی ایران، کمپین جدیدی با نام "تقاضای پایان دادن به تهدید علیه میراث فرهنگی انسانی" راه افتاده است.

به گزارش کلینی نیوز، در این کمپین به دو زبان فارسی و انگلیسی، خطاب به دبیرکل سازمان ملل متحد، تاکید شده که تهدید دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در حمله به مراکز "فرهنگی و تاریخی" ایران، ارتباطی به اختلافات و اهداف سیاسی ندارد.
در ادامه این کمپین، با اشاره به اینکه میراث تاریخی و فرهنگی تمدن ایران، متعلق به تمدن بشری و "همه انسان‌های گذشته، امروز و آینده جهان" است، تاکید شده است: «هر گونه آسیب به میراث بشر در هر نقطه جهان و توسط هر شخصی، برابر است با جنایت علیه فرهنگ و تمدن انسانی.»
برخی رسانه‌های داخل ایران و چند وب‌سایت فعال در حوزه اخبار گردشگری، نوشتند این کمپین توسط جمعی از "فعالان گردشگری" شکل گرفته است اما برخی رسانه‌ها مانند خبرگزاری ایلنا، آغازکنندگان این کمپین را "گروهی از فعالان گردشگری و میراث فرهنگی"خواندند.
وب‌سایت‌های دولت و وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران اما یک قدم جلوتر رفته و امروز ۱۷ دی ماه (هفتم ژانویه)، نوشتند که "کمپین فعالان میراث ‌فرهنگی و گردشگری ایران و جهان در واکنش به تهدید ترامپ" شکل گرفته است.
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا تهدید کرد که به ۵۲ اثر تاریخی و فرهنگی ایران به نشانه و نماد گروگانگیری ۵۲ آمریکایی در سال ۱۳۵۸ در تهران، حمله می‌کند. این تهدید او با واکنش‌هایی مواجه شده است.
برخی رسانه‌ها دیروز، سکوت مونسان، وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را در برابر تهدید رئیس جمهوری آمریکا به مراکز فرهنگی زیر سئوال بردند و نوشتند که این مسئول سرانجام "واکنش دیرهنگام" خود را بروز داد.
مهر در این باره نوشت که آقای مونسان، آخرین کسی بوده که به تهدید ترامپ، بالاخره واکنش نشان داد و گفت: «امیدوارم یک اشتباه لفظی شده باشد!»

واکنش یونسکو به تهدید اماکن فرهنگی ایران
دبیرکل سازمان یونسکو با اشاره به تهدید رئیس جمهور آمریکا علیه اماکن فرهنگی ایران، گفت که آمریکا معاهده‌ای الزام آور را برای خودداری از آسیب رساندن به اماکن فرهنگی امضا کرده است.
اودری ازوله» دبیرکل یونسکو در دیدار با سفیر ایران در این سازمان، گفت که هم تهران و هم واشنگتن، معاهده ۱۹۷۲ را امضا کرده‌اند که هر دو کشور را از «هر اقدم عامدانه که ممکن است به طور مستقیم یا غیر مستقیم به میراث فرهنگی و منابع طبیعی، کشوری دیگر آسیب برساند» منع می‌کند.

مایک پمپئو، وزیر خارجهٔ دولت ترامپ دو روز پیش ادعای وی را در حمله به اماکن فرهنگی ایران تأیید کرد و گفت:‌ «اگر لازم باشد از منافع آمریکا دفاع کنیم،‌ این کار را خواهیم کرد.» این اظهارات از سوی کاخ سفید، اعتراض‌های بسیاری را در داخل و خارج از ایالات متحده برانگیخت.

کالین کال، مشاور پیشین باراک اوباما و مشاور امنیت ملی جو بایدن نیز در توییتی حمله به اماکن فرهنگی را «جنایت جنگی» خواند و اعلام کرد: «نمی‌توان باور کرد که پنتاگون چنین گزینه‌هایی را برای حمله به ایران» در اختیار دونالد ترامپ گذاشته باشد.
از میان اماکن باستانی و تاریخی ایران ۲۲ مکان فرهنگی تا کنون به عنوان میراث فرهنگی جهان به ثبت یونسکو رسیده است.

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:تروریسم-آسیا-دمیستورا: استعفا دادم چون نمی‌‌خواستم با اسد دست بدهم