faenfr

مجلس ایران "پنتاگون" را "تروریستی" اعلام کرد

مجلس شورای اسلامی ایران با اصلاح قانون "اقدام متقابل ایران علیه آمریکا"، کلیه اعضای وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) و شرکتها و مؤسسات وابسته آن و نیز فرماندهانی را که در کشتن قاسم سلیمانی دست داشته‌اند "تروریست" اعلام کرد.

به گزارش کلینی نیوز، مجلس شورای اسلامی ایران روز سه‌شنبه ۱۷ دی‌ماه (هفتم ژانویه) طرح سه‌فوریتی اصلاح "قانون اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه به عنوان سازمان تروریستی" را تصویب کرد.
طبق این اصلاحیه، "کلیه اعضای پنتاگون و شرکتها و مؤسسات وابسته و فرماندهان و آمران" به شهادت رساندن قاسم سلیمانی "تروریست" اعلام می‌شوند.
به این ترتیب علاوه بر فرماندهی مرکزی نیروهای نظامی آمریکا در غرب آسیا (سنت‌کام)، پرسنل وزارت دفاع آمریکا و شرکتها و مؤسسات وابسته به آن نیز در فهرست تروریستی اعلام‌شده از سوی دولت جمهوری اسلامی قرار می‌گیرند.
قانون "اقدام متقابل" جمهوری اسلامی در برابر آمریکا پس از اعلام "سپاه پاسداران انقلاب اسلامی" به عنوان سازمان تروریستی از سوی دولت آمریکا در ماه آوریل ۲۰۱۹ به تصویب رسید.
این قانون روز ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ توسط حسن روحانی، رئیس جمهور برای اجرا ابلاغ شد. طبق این قانون "نیروهای فرماندهی مرکزی آمریکا (سنت‌کام) و سازمان‌ها و یا نهادهای تحت اختیار این فرماندهی، تروریست اعلام می‌شوند و هرگونه کمک اعم از نظامی، اطلاعاتی، مالی، فنی، آموزشی، خدماتی و تدارکاتی به این نیروها همکاری در اقدام تروریستی محسوب می‌گردد".
خودروی حامل قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران بامداد روز سوم ژانویه ۲۰۲۰ در نزدیکی فرودگاه بغداد هدف حمله تروریستی یک پهپاد آمریکایی قرار گرفت و او به همراه چند افسر سپاه پاسداران و چند تن از اعضای ارشد حشدالشعبی به شهادت  رسیدند.
این حادثه به تنش میان ایران و آمریکا به شدت دامن زد. در پی تهدید تلافی جویانه،  آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی ایران به "انتقام سخت" دونالد ترامپ اعلام کرد، اگر ایران به آمریکایی‌ها یا مواضع آمریکا حمله کند، ۵۲ موضع ایران، به نشانه ۵۲ آمریکایی که سال‌ها پیش ایران گروگان گرفت، هدف قرار خواهند گرفت.

سپاه پاسداران ایران بامداد چهارشنبه 18دی ماه ، چند موشک بالستیک به دو پایگاه عین الاسد و اربیل عراق که محل استقرار نیروهای آمریکایی است شلیک کرد.
سپاه پاسداران ایران با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که این اقدام در پاسخ به  به شهادت رساندن قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران توسط نیروهای آمریکایی در عراق بوده است.
در این بیانیه همچنین به آمریکا «هشدار» داده شده که هر «تحرک دیگر» پاسخ «دردناک و کوبنده‌تر دیگری» خواهد داشت و نیروهای نظامی ایران هر سرزمینی را که «به هر ترتیب مبدأ اقدامات خصمانه و تجاوزگرانه علیه جمهوری اسلامی ایران قرار گیرد» هدف حمله قرار خواهند داد.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار ایران-مجلس ایران "پنتاگون" را "تروریستی" اعلام کرد