faenfr
×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 265

ایران منتظر مجوز دولت آمریکا برای دریافت هواپیما از بوئینگ

مدیر سازمان هواپیمایی ایران گفته است که این کشور و شرکت آمریکایی "بوئینگ" بر سر خرید صد فروند هواپیمای مسافربری با یکدیگر به توافق رسیده اند و نهایی شدن این توافق به رأی و تصمیم خزانه داری یا در واقع دولت آمریکا بستگی دارد.

به گزارش کلینی نیوز،علی عابدزاده، مدیر سازمان هواپیمایی کشوری، با اعلام این مطلب گفته است که از مجموع ۲۵۰ فروند هواپیمای مسافربری ایران، ۲۳۰ فروند از رده خارج شده‌اند و باید تعویض بشوند.

بخش عمده ای از ناوگان هوایی غیرنظامی ایران فرسوده و به شدت نیازمند جایگزینی است. اما غول هواپیماسازی آمریکا، به گفته آقای عابدزاده، نیازمند دریافت مجوز ویژه فروش از وزارت خزانه داری دولت آمریکا است.

روز پنجشنبه گذشته کمیسیون اروپا در بروکسل اعلام کرد که شرکت ایران ایر اجازه خواهد داشت هنگام پرواز به ۲۸ کشور عضو اتحادیه، از تمام هواپیماهای خود استفاده کند اما هواپیماهای بوئینگ ۷۴۷ و فوکر ۱۰۰ این شرکت اجازه پرواز در اتحادیه اروپا را نمی دهد.

علی عابدزاده سپس افزوده است که در صورت موافقت خزانه داری آمریکا توافق نهایی میان ایران و شرکت "بوئینگ" امضا خواهد شد. وی در عین حال، تصریح کرده است : تا زمانی که خزانه داری آمریکا موافقت خود را با فروش هواپیماهای "بوئینگ" به ایران اعلام نکرده، قرار داد خرید هواپیما میان این کشور و شرکت آمریکایی به اجرا گذاشته نخواهد شد.
علی عابدزاده همچنین گفته است که قیمت هواپیماهای درخواست شده از سوی ایران بعد از موافقت دولت آمریکا و مذاکرات آتی تعیین خواهد شد.
شرکت "بوئینگ" نیز در بیانیه ای که به همین مناسبت منتشر کرده اعلام کرده است که "پس از موافقت دولت واشنگتن مذاکراتی را با شرکت های هواپیمایی ایران برای فروش احتمالی هواپیماهای تجاری و مسافربری به این کشور انجام داده است." "بوئینگ" سپس تصریح کرده است که هر گونه توافق با شرکت های هواپیمایی ایران باید به تأئید دولت آمریکا برسد.
ایران همچنین در ژانویه گذشته تفاهم نامه ای را با شرکت اروپایی "ایرباس" برای خرید ۱۱۸ هواپیمای مسافربری امضا کرد. اما، خزانه داری آمریکا نیز هنوز موافقت خود را با اجرای این توافق اعلام نکرده است. شرکت اروپایی "ایرباس" نیز برای اجرا کردن توافقاتش به موافقت خزانه داری آمریکا و مشخصاً "دفتر کنترل دارایی های خارجی" خزانه داری آمریکا نیازمند است، زیرا ۱۰ درصد تجهیزات "ایرباس" ساخت آمریکا هستند.

تخمین زده می شود که ارزش قرارداد میان ایران و بوئینگ ۱۷ میلیارد دلار باشد و در صورتی که به اجرا درآید این اولین باری خواهد بود که ایران از زمان انقلاب ۱۳۵۷ از شرکت بوئینگ هواپیما می خرد.

در ماه ژانویه، ایران و شرکت ایرباس برای خرید ۱۱۸ فروند هواپیمای مسافربری به یک توافق اولیه فروش هواپیما دست یافتند؛ اما این قرار داد نیز منتظر تایید وزارت خزانه داری آمریکا است. ایرباس برای فروش هواپیما به ایران نیاز به تایید مقامات آمریکایی دارد چرا که آمریکا منشاء بیش از ۱۰ درصد موادی است که ایرباس برای تولید هواپیما استفاده می کند.

بیشتربخوانیم:

مقام های هواپیمایی ایران: باید سالانه حدود ۹۰ فروند هواپیما بوئینگ و ایرباس خرید

ایران می گوید برای خرید هواپیما از بوئینگ به توافق دست یافته است

سخنگوی شرکت بوئینگ:مجوزدولت آمریکاشامل فروش یا اجاره هواپیماها را شامل نمی شود.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار ایران-ایران منتظر مجوز دولت آمریکا برای دریافت هواپیما از بوئینگ