faenfr

11

گوگل در فکر تهیه جستجوگری در تطبیق با سانسور چین

هشت سال پیش گوگل با توجه به سانسور موجود در چین موتور جست‌وجوی چینی خود را تعطیل کرد. اینک رسانه‌های آمریکایی می‌گویند، گوگل در فکر جستجوگری متناسب و همگام با سانسور حاکم بر چین است.

به گزارش کلینی نیوز، بر اساس گزارش ‌رسانه‌ها، شرکت آمریکایی گوگل در صدد یافتن موتور خاصی برای جست‌وجوست تا بتواند با سانسور حاکم بر چین تطبیق یافته و وارد بازار این کشور شود.

پایگاه خبری آمریکایی "د اینترسپت" و روزنامه "نیویورک تایمز" این کشور با تکیه بر منابع آگاه که نامشان فاش نشده پرده از طرح‌های مربوط به این ماجرا برداشته‌اند.

بنا به این گزارش‌ها، گوگل در این پروژه که "سنجاقک" نام دارد به دنبال موتوری است که نتایج جست‌وجو را به صورت سانسورشده نمایان می‌سازد. این موتور جست‌وجو که به صورت اپلیکیشنی اندرویدی ارائه می‌شود نتایج مربوط به ‌وب‌سایت‌ها و جست‌وجوهای ممنوعه‌ای در زمینه‌هایی مانند حقوق بشر، دمکراسی، دین و اعتراضات را نشان نخواهد داد و با این کار خود را منطبق بر مقررات سخت‌‌گیرانه رهبران چین کمونیستی خواهد کرد.

رسانه‌های دولتی چین این گزارش‌ها را تکذیب کرده‌اند. روزنامه "سکیوریتیس دیلی" با استناد به اظهارات "ادارات مربوطه" این کشور این خبر را نادرست خوانده است.

جست‌وجوگر گوگل فعلا در چین به این دلیل که تا کنون حاضر به کوتاه آمدن در برابر سانسور این کشور نشده مسدود است. با این حال به نوشته این رسانه‌ها، این شرکت در تقلاست تا به این بزرگ‌ترین بازار اینترنت در جهان با ۷۳۰ میلیون کاربر آن دسترسی یابد.

سخنگوی گوگل به خبرگزاری آلمان گفته است که این شرکت در حال ارائه طیفی از اپلیکیش‌های تلفن‌های همراه در چین در جهت حمایت از برنامه‌نویسان و سرمایه‌گذاری در شرکت‌های محلی است. او همچنین گفت که در مورد گمانه‌زنی‌ها اظهار نظر نخواهد کرد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آرشیو

« ژوئن 2019 »
دوشنبه سه‌شنبه چهارشنبه پنچ‌شنبه جمعه شنبه یک‌شنبه
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

برگزیده