faenfr

چند کارمند شبکه توییتر به جاسوسی برای عربستان متهم شدند

پلیس فدرال آمریکا و همچنین قوه قضاییه این کشور در گزارش‌خود اعلام کرده‌اند که مسئولان توییتر در ارتباط با پرونده جاسوسی از مخالفان دولت عربستان سعودی با ماموران همکاری کرده‌اند.

به گزارش کلینی نیوز، موضوع بر سر جاسوسی چند کارمند شبکه توییتر برای عربستان سعودی است. احمد ابو عمو، یک شهروند آمریکایی است و علی الزباره، یک شهروند عربستان سعودی است. این دو فرد برای شبکه توییتر کار می‌کردند. فرد سوم، احمد المطیری نام دارد که یک کارشناس امور بازاریابی است که در خدمت خانواده سلطنتی عربستان سعودی بوده است.

رسانه‌های آمریکا اکنون خبر داده‌اند که دادگاهی در سان فرانسیسکو، این افراد را متهم به جاسوسی برای عربستان کرده‌اند.

دیوید اندرسون، دادستان دادگاه یاد شده درباره پرونده جاسوسی این افراد گفته است: «ما اجازه نخواهیم داد از شرکت‌های آمریکایی و یا فن‌آوری‌‌این کشور به عنوان ابزاری برای تحت فشار قرار دادن مخالفان استفاده شود.»

گفته می‌شود که متهمان این پرونده برای تعقیب و نظارت بر فعالیت مخالفان حکومت سعودی، از طریق حساب‌های کاربری به اطلاعات خصوصی، آدرس و شماره تلفن‌های آنان دست یافته‌اند. گفته می‌شود که متهمان این پرونده به عنوان پاداش ساعت‌های گرانقیمت و مبالغ هنگفتی پول دریافت کرده‌اند.

یکی از کسانی که علیه آن‌ها جاسوسی صورت گرفته، عمر عبدالعزیز نام دارد. این خبرنگار نام‌آشنای عربستان با جمال خاشقچی، خبرنگار واشنگتن پست در ارتباط بوده است. خاشقچی سال گذشته در کنسولگری عربستان در استانبول به قتل رسیده بود.

واکنش مسئولان توییتر

پلیس فدرال آمریکا و همچنین قوه قضاییه این کشور در گزارش‌خود اعلام کرده‌اند که مسئولان توییتر در ارتباط با پرونده جاسوسی از مخالفان دولت عربستان سعودی با ماموران همکاری کرده‌اند.

علی الزباره پس از فاش شدن فعالیت‌هایش در شبکه توییتر مدعی شده بود که این اقدام را تنها از سر کنجکاوی انجام داده است.

توییتر در نخستین واکنش خود، همکاری الزباره را به حالت تعلیق درآورده، لپ‌تاپ کاری او را ضبط کرده و او را از اداره بیرون کرده است.

گفته می‌شود که علی الزباره چند روز پس از این موضوع، همراه همسر و دخترش آمریکا را ترک کرده و به عربستان سعودی بازگشته است.

به این ترتیب، امکان دسترسی قوه قضاییه آمریکا به احمد المطیری و علی الزباره وجود ندارد. این در حالی است که احمد ابو عمو در آمریکا در بازداشت به سر می‌برد.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آرشیو

« ژانویه 2019 »
دوشنبه سه‌شنبه چهارشنبه پنچ‌شنبه جمعه شنبه یک‌شنبه
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

برگزیده