faenfr

رهبر یک گروه راست افراطی طرفدار ترامپ در حمله به کنگره آمریکامتهم شد

این اولین بار است که اتهام "شورش" در ارتباط با یورش مرگبار به کنگره اعمال می شود این اولین بار است که اتهام "شورش" در ارتباط با یورش مرگبار به کنگره اعمال می شود

دادستان‌های آمریکایی موسس یک گروه شبه نظامی ضد دولتی راست تندرو را به همراه ۱۰ نفر دیگر از اعضای آن به توطئه "آشوب و فتنه" بابت نقش داشتن در حمله مرگبار شش ژانویه ۲۰۲۱ به کنگره متهم کردند.

به گزارش کلینی نیوزبه نقل از خبرگزاری ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، دادستان‌ها گفتند که "استوآرت رودز" موسس گروه شبه نظامی تندروی "حافظان سوگند" به گروهش هشدار داده بود تا برای یک درگیری خونین و تمام عیار در روزهای منتهی به حمله به کنگره آماده شوند، وقتی که حامیان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا تلاش کردند تا کنگره را از تایید شکستش در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ این کشور بازدارند.

این نخستین بار است که شرکت کنندگان در این حمله به توطئه، شورش و آشوب متهم شده‌اند که به معنای تلاش برای سرنگونی، از بین بردن یا نابودی دولت آمریکا به واسطه زور است.

دادستان‌ها همچنین گفتند: رودز از طریق پیامرسان "سیگنال" به حامیانش گفته بود "ما برای یک درگیری و نبرد آماده می‌شویم. نمی‌توان جلوی آن را گرفت."

"حافظان سوگند" گروهی از فعالان سازمان ‌یافته هستند که معتقدند دولت فدرال حقوق آنها را زیر پا گذاشته و بر جذب نیروهای پلیس فعلی و سابق، خدمات اضطراری و ارتش تمرکز می‌کنند.

۹ نفر از یازده نفری که متهم به توطئه آشوب و فتنه بودند قبلا با اتهامات دیگری در ارتباط با حمله ششم ژانویه ۲۰۲۱ به کنگره روبرو شدند. اعضای راست افراطی "پسران مغرور" و "سه درصدی‌ها" نیز به شرکت در این حمله متهم شده‌اند.

در کیفرخواست آمده است که رودز در نوامبر ۲۰۲۰، ماه شکست ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری، پیام‌هایی را برای حامیانش ارسال و آنها را تشویق کرده تا با انتقال قانونی قدرت ریاست جمهوری به جو بایدن مخالفت کنند.

دادستان‌های آمریکایی همچنین گفتند: از اواخر دسامبر ۲۰۲۰، رودز از ارتباطات رمزگذاری شده خصوصی برای برنامه ریزی سفر به واشنگتن در ۶ ژانویه ۲۰۲۱ استفاده کرده است. او و دیگران قصد داشتند برای کمک به عملیات با خودشان سلاح بیاورند.

بیش از ۷۲۵ نفر در ارتباط با آن حادثه که زلزله ای سیاسی در تاریخ آمریکا بود و باعث شوک جهانیان شد دستگیر شده اند.

آقای رُدز که قبلا در واحد چتربازان ارتش خدمت کرده و در دانشگاه ییل وکالت خوانده، به توطئه با دیگران برای "مخالفت قهری با اجرای قوانین حاکم بر انتقال قدرت ریاست جمهوری" متهم است.

دادستان ها می گویند که آقای ردز از دسامبر ۲۰۲۰ استفاده از تماس های رمزگذاری شده برای برنامه ریزی حمله به کنگره را شروع کرد، هرچند هرگز گفته نشده او شخصا در آن روز وارد ساختمان کنگره شد.

او متهم به ایجاد چندین تیم "نیروی واکنش سریع" است که "قصد داشتند در حمایت از توطئه خود برای جلوگیری از انتقال قانونی قدرت ریاست جمهوری از سلاح استفاده کنند."

براساس این اتهامات آقای ردز اعضا را به "دسته های" مختلف تقسیم کرد که بعد وارد کنگره شدند، درحالی که به شدت به تجهیزات و لباس های شورش مجهز بودند.

اتهام "شورش" به عنوان تلاش "برای سرنگونی، سرکوب یا تخریب دولت ایالات متحده به زور" تعریف می شود.

جرم "فتنه و آشوب" حداکثر ۲۰ سال حبس دارد.

به این مطلب رای دهید
(0 رای)

پیام بگذارید

از وارد کردن تمامی اطلاعات ضروری که با علامت (*) مشخص شده اند اطمینان حاصل کنید. وارد کردن کدهای اِچ‌تی‌اِم‌اِل مجاز نیست.