یادداشت (121)

در سراسر دنیا سیاستمداران تلاش می‌کنند با اطلاعات هماهنگ و جهت‌دار افکار عمومی را تحت تأثیر قرار دهند.

ادامه مطلب...

تحلیلگران مسائل افغانستان بر این باروند که بعد از خروج نیروهای آمریکایی از کشور دولت چین استراتژی جدیدی را در افغانستان و منطقه در پیش گرفته و در تدارک ایجاد نظم جدیدی در منطقه است. چین که تا قبل از قدرت‌گیری طالبان، روابط پشت پرده ای با این گروه داشت، بعد از تشکیل دولت طالبان، نزدیکترین کشور به آن محسوب می‌شود.

ادامه مطلب...

دهه سوم ریاست‌ جمهوری‌ آقای نظربایف به اصلاحات اقتصادی معطوف شد، پایتخت را از آلماتی به آستانه و سپس نورسلطان منتقل کرد و فرآیند مدرن‌سازی را زیر سایه حجم بالایی از بدهی‌ها آغاز کرد.

ادامه مطلب...

قزاقستان هم‌اکنون بدترین تظاهرات خیابانی سه دهه اخیر خود یعنی از زمان رسیدن به استقلال را تجربه می‌کند و بی‌ثباتی‌های سیاسی در این کشور، دو همسایه قدرتمند آن یعنی چین و روسیه را نیز نگران کرده است.

ادامه مطلب...

میخائیل گورباچف روز ۲۵ دسامبر ۱۹۹۱ رسما از ریاست‌جمهوری شوروی کناره‌گیری کرد. یک روز بعد، ۲۶ دسامبر، شورای عالی اتحاد شوروی استقلال پانزده کشور مستقل جدید را به رسمیت شناخت، و با این کار به موجودیت اتحاد شوروی پایان بخشید. پرچم سرخ مزین به داس و چکش که زمانی نماد یکی از قدرتمندترین کشورهای دنیا بود از فراز کرملین پایین کشیده شد.

ادامه مطلب...

در سی و پنج سال سپری شده از عملیات کربلای ۴، این واقعه کلیدی جنگ ایران و عراق با روش هایی پیچیده هدف تحریف نهادهای رسمی قرار گرفته است.

ادامه مطلب...

اطلاعات نادرست منتشر شده در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی اغلب توسط رژیم‌های مستبد به اشتراک گذاشته می‌شوند و همزمان روزنامه نگاران را به دلیل انتشار «اخبار جعلی» زندانی می‌کنند.

ادامه مطلب...

در این شرایط تحریم که مردم ایران حتی امکان استفاده از منابع ارزی بلوکه‌شده در خارج را برای تامین ضروریات زندگی ندارند و دورنمای مذاکرات هم با توجه به عدم پذیرش طرف‌های خارجی نسبت به متن‌های پیشنهادی هیات مذاکره‌کننده ایرانی روشن نیست، چگونه امکان دریافت ۲ میلیارد یورو کمک بلاعوض خارجی و تبدیل آن به ریال و واریز آن به خزانه وجود دارد؟
ادامه مطلب...

ایران می تواند رقیبی جدی برای روسیه در بازار گاز صادراتی جهان باشد. این موضوع نه تنها در مورد اروپا، بلکه در حوزه آسیای مرکزی و قفقاز هم بسیار اهمیت دارد. ادامه مطلب...

ماریا می‌گوید در خانواده‌ای کاتولیک و "بامحبت" در ساحل شرقی آمریکا بزرگ شده که هر یک‌شنبه مهمانی‌های شام بزرگی می‌گرفت. والدینش ازدواج موفقی داشتند و او هم رابطه‌ای سرشار از احترام و صمیمیت می‌خواست. ادامه مطلب...

صفحه1 از9

برچسب

شما اینجا هستید:یادداشت-۳۰ سال گذشت؛ ۵ دلیل فروپاشی شوروی